Hz Eyyüb Sabır Makamı Nerede – Nasıl Gidilir – ŞANLIURFA

Hz Eyyüb Sabır Makamı Nerede – Nasıl Gidilir – ŞANLIURFA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Hz Eyyüb Sabır Makamı Nerede – Nasıl Gidilir – Eyüb Peygamberin Türbesi, Çile çektiği Mağara ve Hayatı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                 Hz Eyyüb Sabır Makamı Nerede?                 

Hz. Peygamberin, Türbesi, Çile çektiği Mağara, Hastalığına iyi gelen şifalı su, Sabır makamı ve camisi Şanlıurfa ilinin merkez sınırlarında bulunmaktadır. Urfa iline geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken bir yerdir. Sizlere bu özel yer hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Hz. Eyyüb peygamber, Suriye’de Şam ile Ramla arasında üst diyarı denilen ülkenin Desniye köyünde dünyaya geldiği rivayet edilmektedir. Hz. Eyyub ’un Hanımı Hz. Rahime ise Hz. Yusuf’un torunudur. Hz. Eyyub, Ahlakı, güzel huyu ve dürüstlüğü tartışılmazdı. Allah’u Teâla, Hv. Eyyubu diğer peygamberler gibi peygamberliğin merhamet, şefkat, misafirperverlik, cömertlik ve şükürle vasıflandırılmıştır.

          Eyyüb Peygamber ve Şifalı Su Hakkında              

Hz. Peygamber, Sabır Makamı Yaşadığı olaylar ve ilerleyen hastalık sonrasında Hz. Eyyub; “Ya Rabbi bana zarar dokundu. (Cüzzam hastalığı) Lisanen zikrine ve kalben ubudiyetime zarar vermektedir.. Sen merhametlilerin en merhametlisisin.” diye dua edince Cenab-ı hak Cebrail (a.s.) ile gönderdiği vahiy ile “Ayağını yere vur.” diye emir gönderir.

Hz. Eyyub gelen bu ilahi emirle hemen ayağını yere vurur ve yerden su fışkırmaya başlar, Bu su Hastalığına şifa dertlerine deva olur. Kuran-ı Kerim’de “İşte sana yıkanılacak ve içilecek bir su…” diye söylenir. Şanlıurfa’ya gelen ziyaretçiler bu şifalı sudan içerek şifa bulmaktadır.

Hz. Eyyub Peygamber şifa bulduğu bu Su, Sabır Makamının kuzeyindeki musluktan akmaktadır. Ayrıca, Muslukların üstünde yazan yazıda SAD SURESİ(41-42), Kulumuz Eyyub’uda hatırla, o vakit nida etmişti. Gerçekten bana şeytandan yorgunluk ve azap verici şeyler dokundu, Ayağınla yere vur! İşte bu su Hem yıkanılacak hem de içilecek serin su” yazmaktadır.

Bu şifalı sudan alabilirsiniz, Hemen muslukların yanında bidon satılmaktadır.

       Eyyüb Peygamber Sabır Makamı ve Çile Çektiği Mağara        

Hz. Eyyüb peygamberin, Cüzzam hastalığı diye bilinen hastalığa yakalanmış ve Hanımı ile beraber mağarada çile çekermiş. Hem çile çekip hem de Allah’a ibadetten vazgeçmezmiş. Bütün bu acılarına rağmen Allah’a asi olmazmış. Hz. Eyyub Peygamberin sabır makamı, Eğilerek girilen ve giriş kısmının üstünde, Edeple Giren Lütufla Çıkar ve Allah’ım Dert vücudumu istila etmektedir. Sen Esirgeyicilerin Esirgeyicisisin yazmaktadır. İçeri girebileceğiniz bir yerdir, Cam bölme kısmına kadar girip dua edebilirsiniz.

Enbiya Suresi

83: Eyyub’u da (an). Hani Rabbine: “Başıma bu dert geldi. Sen, merhametlilerin en merhametlisisin” diye niyaz etmişti.

84: Bunun üzerine biz, tarafımızdan bir rahmet ve kulluk edenler için bir hatıra olmak üzere onun duasını kabul ettik; kendisinde dert ve sıkıntı olarak ne varsa giderdik ve ona aile efradını, ayrıca bunlarla birlikte bir mislini daha verdik.

            Hz. Eyyüb Sabır Makamı’na Nasıl Gidilir?              

Hz. Peygamberin, Türbesi, Çile çektiği Mağara, şifalı su, Sabır makamı ve camisi; Şanlıurfa ilinin Eyyubiye ilçe sınırlarında bulunmaktadır.

Şanlıurfa il merkezinden Şahsi aracıyla gelecekler, 18 Mart Çanakkale Caddesi-146. Sokak olarak bilinen yoldan Harran Üniversitesine giden yola doğru gittiğinizde bu yol sizi götürecektir. Yol boyunca birçok yönlendirici tabela olduğundan dolayı kolayca bulabilirsiniz.

Balıklı Göl’den gelecekseniz eğer, Sırasıyla Fuzuli caddesi yolundan Harran kapı caddesine doğru devam ettikten sonra Öncel Aile mezarlığının hemen yanından Eyyub Peygamber caddesine dönerek kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Şanlıurfa İl merkezine yaklaşık 10 km kadar uzaklıktadır.

                   Hz. Eyyüb Sabır Makamı                          

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.