Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Hz Süleyman Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Hz Süleyman Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hz Süleyman Cami Nerede – Nasıl Gidiyor? – Diyarbakır Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Hz Süleyman Cami Hakkında;

Hz Süleyman Camii, Diyarbakır ilinin sur ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Camii, Nasiriye Kale Camii olarak ta bilinmektedir. Hz. Süleyman Cami, 1155-1169 yılları arasında Nisanoğlu Ebul Kasım tarafında yapılmıştır.

Hz. Süleyman Cami bitişiğinde bulunan Osmanlılar döneminden günümüze gelen Halid Bin Velid’in oğlu Süleyman ile Diyarbakır ilinin İslam orduları tarafından Arapların işgalinden kurtarılışı esnasında şehit düşen 27 sahabenin mezarları bulunmaktadır. Sahabe, Hz. Muhammed’i görüp ona hizmet eden kişilere denmektedir. Süleyman Camiinin bir başka özelliği İslamiyet’in Anadolu’daki ilk camilerinden olan Diyarbakır ulu camiden sonra gelen ilk yapı olmasıdır.

Hz. Süleyman Camii, Batısında bir Sahabeler Türbesi, namazgâh ve bir çeşme bulunuyor. Kuzeyinde ise bir türbe ve bir çeşme bulunmaktadır.

Caminin Neredeyse tamamı taştan yapılmış olup, ilgi çekici süslemelere rastlanmamaktadır.  Caminin kuzey doğusunda kare gövdeli bir de minare bulunuyor. Çok sayıda sahabenin mezarının bulunduğu bu manevi değeri yüksek cami Diyarbakır’a geldiğiniz zaman mutlaka uğrayıp bir Fatiha okumanız gereken bir yerdir.

OKUMALISIN  Otağtepe Fatih Korusu Nerede – Nasıl Gidilir?

Hz Süleyman Cami’ne Nasıl Gidilir;

Hz Süleyman Camii ’Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, Surların olduğu girişten Gazi Caddesinden girdiğinizde ilk sola Hz. Süleyman Caddesine girdiğinizde karşınıza çıkmaktadır.(Gazi caddesi araç trafiğine kapalı) Aracınızla gelecekseniz eğer, Surların yanından devam eden Karaman Sokaktan girip ilerden ilk sağa dönerek gidebilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelecekler, Sur ilçesine giden Dolmuş ve Otobüsleri ile kolaylıkla gelebilirsiniz.

Havalanı, Bağlar Merkez ilçesinde bulunur. Şehir merkezine uzaklığı 6 km’dir. Havalanından taksi, şehir içi minibüsleri ve otobüsleri ile Diyarbakır’ın her yerine gelebilirsiniz.

Demiryolu ile Gelecekler, tren garından şehir içi minibüsleri, otobüsleri ve taksi ile ulaşım çok kolaydır. Tren garına İstanbul Haydarpaşa Garından Diyarbakır’a düzenli seferler yapılmaktadır. GÜNEY KURTALAN EKSPRESİ trenleri, Ankara – Diyarbakır/Kurtalan – Ankara arasında haftada 6 gün gelmektedir.

Diyarbakır’ın Bazı İllere olan uzaklığı;

  • Diyarbakır-Ankara arası 1000 km,
  • Diyarbakır-İstanbul arası 1454 km,
  • Diyarbakır – Elazığ Arası 153 km
  • Diyarbakır – Malatya Arası 251 km
  • Diyarbakır – Şanlıurfa Arası 176 km
  • Diyarbakır – Adıyaman Arası 205 km
  • Diyarbakır – Bingöl Arası 144 km
  • Diyarbakır – Mardin Arası 95 km  uzaklıktadır.
OKUMALISIN  Tar Deresi Bulut Şelalesi Tabiat Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Amasya Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Amasya Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Amasya Gezilecek Yerler hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir