İbrahimbey Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Kozluk / BATMAN

İbrahimbey Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Kozluk / BATMAN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere İbrahimbey Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami Ne Zaman Yapıldı – Kim Tarafından Yapıldığı – Cami’nin Tarihi – Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Cami, Batman ilinin Kozluk ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Cami girişinde yazan Kitabeye göre, Garzan Aşiretinin önde gelenlerinden İbrahimbey Tarafından 1705 yılında yapıldığı bilinmektedir. Beş kenar kaide üzerine inşa edilen minaresi görenleri hayrete düşürmektedir. Bu minarenin en dikkat çeken yanı çift yollu olarak inşa edilmesidir.

Cami, Kubbeleri ile zaviyeli camiler arasında önemli bir yere sahiptir. Caminin İç ve dış cephe duvarları kesme taşla kaplı olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Caminin en çok dikkat çeken yerlerinden biri ise,  Ana kubbe pandantiflerinin üst kesimine birer ışık deliği açılmasıdır. Adeta camiyi aydınlatah bir yer olmuştur.

                  İbrahimbey Cami Nerede?                         

Cami, Batman ilinin Kozluk ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

                      Cami’ye Nasıl Gidilir?                      

Cami’ye gitmek için Batman il merkezine geldikten sonra İlçe otogarından kalkan Kozluk ilçe Minibüsleri ile ulaşabilirsiniz. Şahsi aracınızla gidecekseniz eğer; Batman-Kozluk yolunu takip ederek gidebilirsiniz. Navigasyon ile gitmek isterseniz eğer, altta bulunan harita yardımıyla gidebilirsiniz.

Toplu Taşıma ile Gidecekler; Batman İli İlçe otogarından hareket eden KOZLUK minibüslerine binerek ilçeye ulaşabilirler.

Google Haritalar / Yol Tarifi

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.