Ihlamur Kasrı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Ihlamur Kasrı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Ihlamur Kasrı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri? Hakkında bilgiler vereceğiz.

Ihlamur Kasrı Hakkında;

Ihlamur Kasrı, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beşiktaş ile Nişantaşı arasında yer almaktadır. Teşvikiye Mahallesi Avukat Süreyya Ağaoğlu Sokakta bulunmaktadır

Abdülmecit’in yaptırmış olduğu Merasim Köşkü ve Maiyet Köşk’ü olarak adlandırılmış iki kasırdan asıl Ihlamur Kasrı’nın Merasim Köşkü olduğu söylenmektedir.

Kesme taştan inşa edilmiş yapı dikdörtgen planlıdır. Taşların üzerine, sultanlar tarafından yapılan atışların tarihleri ve dereceleri yazılmıştır. Birbirine yakın olan iki kasırdan biri olan Maiyet Köşkü yapısal anlamda daha sade olup kullanış amacının sultan ve haram kadınları için olduğu söylenir.

Havuzlu Ihlamur Mahalli, Muhabbet Bahçesi ve Hacı Hüseyin Bağı adlı üç kısımdan oluşan dinlenme alanlarının içerisinde yer alan Kasır,  Sultan III. Ahmet döneminde has bahçeye dönüştürülmüştür. İki Kasır da Cumhuriyet döneminde kullanılmadığından köşklerin isimlerinde değişiklikler olmuştur. Maiyet Köşkü, Tarihi Köşkler Müzesi’ne dönüştürülürken; Merasim Köşkü ise Tanzimat Müzesi adını almıştır.

Ihlamur Kasrı Giriş Ücreti 2020

Tam Giriş Ücreti:             20 TL

OKUMALISIN  Burdur Çerçin İçmesi Nerede - Nasıl Gidilir?

İndirimli Giriş Ücreti:    10 TL

Kasrı gezmek istemeyen ve sadece bahçeyi görmek veya kafeterya hizmetinden faydalanmak isteyenler de Bahçe Bileti 5 TL ödeyerek giriş yapabiliyorlar.

Ihlamur Kasrı Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Telefon: 0212 259 50 86 / 118 – 119

Ihlamur Kasrı Nerede?

Ihlamur Kasrı, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beşiktaş ile Nişantaşı arasında yer almaktadır. Teşvikiye Mahallesi Avukat Süreyya Ağaoğlu Sokakta bulunmaktadır

Ihlamur Kasrı Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu Taşıma İle Gidecekler;

Otobüs İle Gidecekler; 26B – Gayrettepe – Eminönü, 26A – Fulya Mahallesi – Eminönü, 26 – Dikilitaş – Eminönü, 43 – Taksim – Dikilitaş Hat numaralı İETT otobüsleri ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Metro ile Gidecekler; M2 – Şişhane – Darüşşafaka, 46Ç – Çağlayan – Eminönü, 46ÇY – Çağlayan – Yenikapı, 46KT – Kuştepe – Taksim, 54Ç – Çıksalın – Taksim, 54HS – Hasköy – Şişli – Taksim, DT1 – Ortaköy – Dereboyu – Taksim, DT2 – Ortaköy – Dereboyu – Taksim Hat numaralı otobüslere binerek Şair Nedim durağından ininiz.

OKUMALISIN  Anadolu Hisarı Fatih Sultan Cami Nerede - Nasıl Gidilir?

Kabataş-bostancı İDO hatlarını kullanarak da buraya gelebilirsiniz. Buna ek olarak Tramvay kullanacaksanız Fındıklı durağından inmeniz gerekmektedir.

Hususi araç ile Gidecekler; Beşiktaş’a gelmeleri gerekmektedir. Ihlamur Kasrı Beşiktaş ve Nişantaşı arasında yer almaktadır. Beşiktaş’a geldikten sonra buradaki tabelaları takip ederek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.