İhlasiye Medresesi ve Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir – BİTLİS

İhlasiye Medresesi ve Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir – BİTLİS

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere İhlasiye Medresesi ve Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir – Külliye Ne Zaman Yapıldı – Kim Tarafından Yapıldı – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri –  Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Medrese, Bitlis ilinin Merkezinde bulunmaktadır. Kitabesine göre, 1589 yılında Bitlis Hanlarından 5. Şerefhan tarafından yaptırılmıştır. Dönemin en önde gelen ilim-bilim yerlerindendir. Günümüzle kıyaslarsak Geçmişin Üniversitesi diyebiliriz. Medreseler, dönemin eğitim, öğretim ve kültür hizmetlerinin yürütüldüğü önemli kurumlardır.

İhlasiye MedresesiMimari olarak incelendiğinde, Bitlis’in ünlü kesme taşıdır. açık ve kapalı avlulu plan sisteminde yapılmışlardır. Klasik Selçuklu estetiğinin tüm güzelliklerini taşıyan şaheser günümüzde Vakıflar Bölge Müdürlüğünün hizmet binası olarak kullanılmaktadır.

Yapı, 3 ana bölümden oluşmaktadır, Dini Bilimler Bölümü, Pozitif Bilimler Bölümü ve Kütüphane’den oluşmaktadır.

Medrese bahçesinde Şerefhanoğullarına ait ziyaretgah olarak bilinen  türbeler bulunur. Bu türbelerde, Veli Şemsettin, Ziyaeddin Han, II.Şerefhan ve Üç Bacılar Türbeleri olarak bilinir. Bütünlük olarak incelendiğinde ise bir külliye şeklindedir.

Bitlis’te Gezilecek Yerler makalemize Göz atmak için TIKLAYINIZ.

İhlasiye Medresesi ve Külliyesi Giriş Ücreti

Giriş ÜCRETSİZDİR.

      İhlasiye Medresesi ve Külliyesi’ne Nasıl Gidilir?     

Bitlis ilinin Tam merkezince olmasından dolayı ulaşım oldukça kolaydır. Buraya gelmek için tek Tek yapmanız gereken Bitlis iline gelmeniz olacaktır. Hava-limanının olmadığı Bitlis’e Gerek Otobüsle Gerekse kendi şahsi arabanızla gelebilirsiniz. Kendi şahsi arabanızla gelecekseniz eğer altta bulunan harita yardımıyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.