İhlasiye Medresesi ve Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir?

İhlasiye Medresesi ve Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere  İhlasiye Medresesi ve Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Bitlis Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

İhlasiye Medresesi ve Külliyesi Hakkında;

İhlasiye Medresesi ve Külliyesi, Bitlis ilinin Merkezinde bulunmaktadır. Kitabesine göre, 1589 yılında Bitlis Hanlarından 5. Şerefhan tarafından yaptırırlmıştır. Dönemin en önde gelen ilim-bilim yerlerindendir. Günümüzle kıyaslarsak Geçmişin Üniversitesi diyebiliriz. Medreseler, dönemin eğitim, öğretim ve kültür hizmetlerinin yürütüldüğü önemli kurumlardır.

İhlasiye Medresesi ve Külliyesi, Mimari olarak incelendiğinde, Bitlis’in ünlü kesme taşıdır. açık ve kapalı avlulu plan sisteminde yapılmışlardır. Klasik Selçuklu estetiğinin tüm güzelliklerini taşıyan şaheser günümüzde Vakıflar Bölge Müdürlüğünün hizmet binası olarak kullanılmaktadır. Yapı 3 ana bölümden oluşmaktadır, Dini Bilimler Bölümü, Pozitif Bilimler Bölüümü ve Kütüphane’den oluşmaktadır.

Medrese bahçesinde Şerefhanoğullarına ait ziyaretgah olarak bilinen  türbeler bulunur. Bu türbelerde, Veli Şemsettin, Ziyaeddin Han, II.Şerefhan ve Üç Bacılar Türbeleri olarak bilinir.Bütünlük olarak incelendiğinde ise bir külliye şeklindedir.

İhlasiye Medresesi ve Külliyesi’ne Nasıl Gidilir;

Bitlis ilinin Tam merkezince olmasından dolayı ulaşım oldukça kolaydır. Buraya gelmek için tek Tek yapmanız gereken Bitlis iline gelmeniz olacaktır. Hava-limanının olmadığı Bitlis’e Gerek Otobüsle Gerekse kendi şahsi arabanızla gelebilirsiniz. Kendi şahsi arabanızla gelecekseniz eğer altta bulunan harita yardımıyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

OKUMALISIN  Erzurum Üç Kümbetler Nerede - Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.