II. Abdülhamid Çeşmesi Nerede, Nasıl Gidilir, İstanbul

II. Abdülhamid Çeşmesi Nerede, Nasıl Gidilir, İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere II. Abdülhamid Çeşmesi Nerede, Nasıl Gidilir – Kim Yaptı – Ne Zaman Yapıldı – Çeşmenin tarihi ve Mimarisi? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Çeşme, İstanbul ilinin Büyükçekmece ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Büyükçekmece ilçesindeki Havuzbaşı Meydanı`na adını veren, yan yana olan çeşme ve havuzdan oluşmaktadır. Sultan II. Abdülhamid`in 25. Cülüs (tahta çıkış) yılı hatırası olarak Büyükçekmece halkı tarafından 1918 yılında yaptırılmıştır.

Havuz 3.60×4.20 m ölçüsünde olup yerden yüksekliği 0.80 m’dir. Çeşme havuzun batısına yekpare mermerden yapılarak oturtulmuştur. Bu çeşmenin havuza bakan tarafına da ağzından su çıkan bir arslan başı yerleştirilmiştir.

II. Abdülhamid Çeşmesi

II. Abdülhamid Çeşmesi

Cephe çeşitli motiflerler süslenmiştir. Çeşmenin üzerine ayrıca üç mermer küre konmuştur. Tamamıyla mermer taşı oyularak yapılmıştır.

Çeşmenin dış yüzüne Abdülhamid II’nin tuğrası ve güzel bir sülüs hat ile şu kitabe yazılmıştır.

”Cülûs-i hümayun-I hazret-i Abdülhamid Han-ı a’zaminin yirmi beşinci devre-i senevi-i kuds’isinin hâtıra-i kıymetdar-I şükür-güzarîsi larak inşa kılınmışdır.”

Havuz tarafındaki arslanbaşı kabartmanın üzerine de yine güzel bir sülüsle şu duâ yazılmıştır.

“ Tavvelallahü ömrühû ve şevketühû

 Saeffallahü umrânü mülkühû”

 Büyükçekmece II. Abdülhamid Çeşmesi Nerede ?   

II. Abdülhamid Çeşmesi, İstanbul ilinin Büyükçekmece ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Büyükçekmece ilçesindeki Havuzbaşı Meydanı`na adını veren, yan yana olan çeşme ve havuzdan oluşmaktadır.

Büyükçekmece II. Abdülhamid Çeşmesi’ne Nasıl Gidilir?

II. Abdülhamid Çeşmesi ne toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 300G, 303, 401 otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. Minibüs ile gelmek isteyenler MİNİBÜS: BL- 101 ile ulaşım sağlayabilirler.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.