II. Türkiye Büyük Millet Meclisi Cumhuriyet Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

II. Türkiye Büyük Millet Meclisi Cumhuriyet Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere II. Türkiye Büyük Millet Meclisi Cumhuriyet Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? Ankara Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Cumhuriyet Müzesi

Türkiye Büyük Millet Meclisi  – Cumhuriyet Müzesi 1923’te mimar Vedat Tek tarafından Cumhuriyet Halk Fırkası Mahfeli olarak tasarlanan ve inşa edilmiştir. I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binasının yetersiz olması ve gelişen Cumhuriyet Türkiye’si meclisinin ihtiyaçlarını karşılayamaması nedeni ile bina bir takım değişiklikler geçirmiş, sonra da II. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak 18 Ekim 1924 tarihinde hizmete açılmıştır.

Bina Selçuklu ve Osmanlı bezeme motiflerinin yer aldığı ahşap tavan süslemesi, kemerler, saçaklar ve çinilerin yer aldığı bölümlerle bu dönemin mimari özelliklerini yansıtır. Bu meclis binası, önemli yasaların çıkarılması, uluslararası anlaşmaların imzalanması ve çok partili sisteme geçiş gibi Türkiye siyasi tarihinin önemli olaylarının yaşandığı yerdir.

I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası işlevini 27 Mayıs 1960 tarihine kadar 36 yıllık bir dönem boyunca sürdürdü. 1961 yılında meclisin yeni yapılan binasına taşınması üzerine bu bina Merkezi Antlaşma Teşkilatı’na (CENTO) tahsis edilmiştir. 1961-1979 yılları arasında CENTO Genel Merkezi olarak kullanılan bu bina CENTO’nun kaldırılması ile aynı yıl Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir. Bu binanın ön kısmının Cumhuriyet Müzesi olarak düzenlenmesi, arka kısmının ise Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün hizmet binası olarak kullanılması kararlaştırılmıştır. Müze kısmı onarım ve restorasyonlardan sonra düzenlenerek 30 Ekim 1981 tarihinde Cumhuriyet Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

OKUMALISIN  Ağrı Balık Gölü Nerede - Nasıl Gidilir?

Müzede ilk üç Cumhurbaşkanı dönemini yansıtan olaylar, kendi sözleri, fotoğrafları, bazı özel eşyaları ile o dönemde mecliste alınan kararlar ve kanunlar sergilenmektedir.

II. Türkiye Büyük Millet Meclisi Cumhuriyet Müzesinde Sergilenen Eserler

Türkiye Büyük Millet Meclisi Cumhuriyet Müzesi’ndeki sergi salonlarının büyük bölümü Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Celal Bayar tarafından kullanılan özel eşyalara ayrılmış durumda. Müzede ayrıca Cumhuriyet’in ilk yıllarına ışık tutan pek çok fotoğrafı ve belgeyi de inceleyebilirsiniz.

Atatürk’e ait olan ayakkabı, şapka, ceket ve kravatların yanı sıra bu binada 36 buçuk saatte okunan Büyük Nutuk ile Gazi Mustafa Kemal’in 1933 yılında 10. Yıl Nutku’nu okurken kullandığı mikrofon bu eşyaların en önemlileridir.

Osmanlıca ve Türkçe harflerin yazılı olduğu bir kitap ile Cumhuriyet tarihimizdeki önemli olayları kutlamak için hazırlanmış madalyalar, hatıra eşyaları başı çekiyor. Ayrıca müzenin üst katına çıktığınızda Ulus Gazetesi’nin o yıllara ait baskılarını inceleyebilirsiniz. Aynı katta gezinize devam ederseniz, 1924’ten 1960’a kadar mecliste başkanlık yapmış kişiler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Müzede teşhirin yanı sıra halkımıza ve özellikle genç nesle Kurtuluş Savaşımızı, Cumhuriyeti ve Atatürk’ü tanıtmak amacıyla muhtelif sergiler açılmakta, video gösterileri yapılmakta ve seri konferanslar düzenlenmektedir.

II. TBMM döneminde “Muhasebe Odası” olarak kullanılan oda bugünkü teşhirde “Atatürk İlkeleri Odası”dır. Burada yer alan ışıklı panolarda Atatürk’ün kendi sözleri ve fotoğrafları ile Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laiklik ve İnkılapçılık ilkeleri anlatılmaktadır.

Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM) Giriş Ücreti 2020

Cumhuriyet Müzesi’nin giriş ücreti,

OKUMALISIN  Ankara’da Çocuklarla Gezilecek En İyi 10 Yer?

Kişi başı 15 TL’ dir.

18 yaş altı ve 65 yaş üstü bireylerin, erlerin, erbaşların ve engelli vatandaşların yapıya ücretsiz giriş hakları bulunuyor.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Cumhuriyet Müzesi Ziyaret Saatleri

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Cumhuriyet Müzesi Müzesine Nasıl Gidilir?

Cumhuriyet Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde, Ulus meydanında Atatürk heykeli karşısında bulunmaktadır.

Bina merkezi bir yerde bulunduğu için ulaşım oldukça kolaydır. Otobüs, minibüs, taksi veya hususi aracınızla gidebilirsiniz. Ulus metro durağında inildiğinde meclise yürüyerek 5 dakikada gidebilirsiniz. Otobüsü tercih edece olan kişiler, Ulus meydan durağında inmelidir. Böylece yine yürüyerek 5 dakika da meclise varılabilir.

Cumhuriyet Müzesi konumuna en yakın duraklar

  • 40156 – Eski Meclis 53 metre uzaklıkta, 1 dk yürüme mesafesi
  • 40461 – Ulus 100.Yil Çarşisi 140 metre uzaklıkta, 2 dk yürüme mesafesi
  • 30022 – Ulus 146 metre uzaklıkta, 3 dk yürüme mesafesi
  • 30023 – Ulus 161 metre uzaklıkta, 3 dk yürüme mesafesi
  • 30392 – Ulus 161 metre uzaklıkta, 3 dk yürüme mesafesi

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.