Ilgarini Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Ilgarini Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ilgarini Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri?  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Ilgarini Mağarası Nerede?                            

Mağara, Kastamonu ilinin Cide ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Cide ilçe merkezine 36 km. uzaklıkta bulunur. Sorkun yaylası mevkiindedir.

FAO tarafından Dünyanın 4. Büyük Mağarası olarak ölçülen Ilgarini Mağarası, 858 metre uzunluğa ve 250 metre derinliğe sahiptir. Bu mağaranın kemerli bir girişi bulunmaktadır. İç kısımlara doğru mağara iki kola ayrılmaktadır. İçerisinde Genç Roma ve Bizans dönemine ait şapel, mezar ve sarnıçlar bulunmaktadır. Bu mağaranın girişinde bulunan köy yıkıntısının da Genç Bizans dönemine ait olduğu düşünülmektedir. Ayrıca mağarada M.Ö.2000 yılına ait insan yaşantısı izlerine ulaşılmıştır.

                ılgarini Mağarasının Giriş Ücreti                     

Mağara’ya Giriş Ücretsizdir.

               Ilgarini Mağarası’na Nasıl Gidilir?                

Mağara Kastamonu ilinin Cide ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Cide ilçe merkezine 36 km. uzaklıkta bulunur. Sorkun yaylası mevkiindedir.

Mağaraya ulaşmak için hususi aracınız ile gelmeniz gerekmektedir. Yaylaya kadar araçla gidip, daha sonra yaklaşık 2 saatlik bir yürüyüş ile bu mağaraya ulaşım sağlayabilirsiniz. Bölge sık ormanlardan oluştuğu için bölgeyi bilen bir rehber ile gitmenizi tavsiye ederim.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.