Ilgaz Bozan Hamamı (İçmesi) Nerede – Nasıl Gidilir – Çankırı

Ilgaz Bozan Hamamı (İçmesi) Nerede – Nasıl Gidilir – Çankırı

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ilgaz Bozan Hamamı (İçmesi) Nerede – Nasıl Gidilir – Kaplıca Sularının Faydaları Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

    Ilgaz Bozan Hamamı (İçmesi) Hakkında Bilgiler   

Ilgaz Bozan Hamamı (İçmesi), Çankırı İlinin Ilgaz İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çankırı il merkezine yaklaşık olarak 57 km mesafededir. Ilgaz ilçesine bağlı Aşağı ve Yukarı Bozan köyleri arasında bulunmaktadır.  Ilgaz merkeze 6 km mesafededir.

Bozan Hamamı (İçmesi) sularının sıcaklığı 16 °C dir. Suyun debisi 0.5 litre/saniyedir. Burası maden suyu statüsündedir. Bölgede üzeri açık çevresi kapalı iki adet havuz yer almaktadır. Hamam olarak nitelendirilmesinin sebebi banyo olarak da kullanılmasından dolayıdır. Alkalik ve toprak alkalik, karbogazoz, demir ve arsenikli, bikarbonatlı özellikte bir sudur.

Bozan Hamamı suyu banyo kürü yapıldığında cilt hastalıklarına, içme kürü olarak kullanıldığında sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

                     Ilgaz Bozan Hamamı Nerede?                     

Ilgaz Bozan Hamamı, Çankırı İlinin Ilgaz İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çankırı il merkezine yaklaşık olarak 57 km mesafededir. Ilgaz ilçesine bağlı Aşağı ve Yukarı Bozan köyleri arasında bulunmaktadır.  Ilgaz merkeze 6 km mesafededir.

               Ilgaz Bozan Hamamı Nasıl Gidilir?                   

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Ilgaz merkezden Yukarı Bozan Köyü minibüslerine binmelisiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler Korgun merkezden Naili Baba Caddesi üzerinden, Çankırı merkezden ise D765 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.