Ilgın Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir – Romatizma – Şifalı Su – Konya

Ilgın Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir – Romatizma – Şifalı Su – Konya

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ilgın Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir – Kaplıcanın Faydaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

              Ilgın Kaplıcaları Hakkında Bilgiler               

Ilgın Kaplıcaları, Konya ilinin Ilgın ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezinin 2,5 km batısında hamam dağı eteklerinde bulunmaktadır. Konya merkeze yaklaşık olarak 95 km mesafede bulunmaktadır. Ilgın- Akşehir yolu üzerindedir Kaplıca iki ayrı dönemde inşa edilmiştir. İlk defa 1236 yılında 1 . Alaedddin Keykubat döneminde ikinci olarak 2.Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından 1267 yılında inşa edilmiştir.

Tarihi kaplıca Vakıflar Genel Müdürlüğün’den Ilgın belediyesi işletmesi için kiralanmıştır. Doğu- batı yönlü ve birbirine bitişik iki hamamdan ibarettir. Doğu cephesinde kubbeli erkek ve kadınlara hizmet veren kuzey-güney yönünde uzanan 1968 tarihinde Ilgın Belediyesi tarafından yapılan ve işletilen 3. bir kaplıca binası mevcuttur.

Binanın inşasında kesme taşlar, moloz taşlar ve tuğla kullanılmıştır. Kaplıcanın iç döşemeleri ise mermerden yapılmıştır. 42 derece olan yeraltı suyu hiçbir işleme tâbî tutulmadan kullanıma sunulmaktadır. Bu nedenle tedavi edici özelliği yüksektir. Kaplıcanın şifalı suları felç, siyatik, göz, cilt, sinir, böbrek, kadın hastalıkları ile romatizma tedavisinde etkin şekilde kullanılmaktadır.

                        Ilgın Kaplıcaları Nerede?                            

Kaplıcalar, Konya ilinin Ilgın ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezinin 2,5 km batısında hamam dağı eteklerinde bulunmaktadır. Konya merkeze yaklaşık olarak 95 km mesafede bulunmaktadır. Ilgın- Akşehir yolu üzerindedir

                       Ilgın Kaplıcaları Nasıl Gidilir?                       

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Konya merkezinden Ilgın ilçe merkezine giden otobüsler kullanılabilir. Ilgın ilçesi girişinde kaplıca tesislerine ulaşmak kolaydır.

Hususi araç ile gelmek isteyenler Konya merkezden D300 üzerinden yol alarak rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.