Ilgın Yalburt Hitit Havuzu Nerede – Nasıl Gidilir?

Ilgın Yalburt Hitit Havuzu Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ilgın Yalburt Hitit Havuzu Nerede – Nasıl Gidilir? – Konya Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Ilgın Yalburt Hitit Havuzu

Yalburt Hitit Havuzu, Konya ilinin Ilgın ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Ilgın’nın Çobankaya köyü Çobankaya yaylasında bulunmaktadır. Ilgın ilçesinin 23 km. kuzeybatısındadır. Konya merkeze yaklaşık olarak 95 km mesafede bulunmaktadır.

Yalburt Havuzu Hitit dönemi önemli eserlerindendir. 1970 yılında yol yapım çalışmaları sırasında bir buldozer tarafından tepenin yamacı düzenlenirken tesadüf eseri bulunmuştur. Bu bölge 1970-1975 yılları arasında Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Raci Temizer tarafından kazılmış ve anıt bugünkü haline restore edilmiştir.

İç taraf bakan yüzeyleri üzerinde hiyeroglif yazılar yer almaktadır. Havuz 20 kireçtaşı bloktan oluşmaktadır. 13 metreye 8 metre boyutlarında dikdörtgen olarak inşa edilmiş bir havuzdur. Havuzu besleyen kaynak 1970’lerde civardaki köylere yönlendirildiği için kurumuş vaziyettedir. Her blok kendi özelinde farklı bir konu anlatmaktadır. Yapılan restorasyon sonucu taşların sıralanışını doğru olmadığı görülmektedir. Ayrıca havuzu oluşturan blokların bazıları da eksiktir.

OKUMALISIN  Seydişehir Kuğulu Park Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saati?

Ilgın Yalburt Hitit Havuzu Nerede?

Yalburt Hitit Havuzu Konya ilinin Ilgın ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Ilgın’nın Çobankaya köyü Çobankaya yaylasında bulunmaktadır. Ilgın ilçesinin 23 km. kuzeybatısındadır. Konya merkeze yaklaşık olarak 95 km mesafede bulunmaktadır.

Ilgın Yalburt Hitit Havuzu Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ılgın merkeze gelerek buradan da Çobankaya köyü dolmuşlarına binerek ulaşabilirler.

Hususi araç ile gelmek isteyenler Konya merkezden D300 üzerinden yol almalıdırlar. D 300 den Çobankaya Köyü yol ayrımına giderek rahat şekilde ulaşabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.