Ilıcaköy Sarısu Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir – Gazipaşa / Antalya

Ilıcaköy Sarısu Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir – Gazipaşa / Antalya

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Sarısu Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir – Antalya’da Bulunan Kaplıca ve İçmeler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

        Ilıcaköy Sarısu Kaplıcası Hakkında Bilgiler         

Antalya ilinin Gazipaşa ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Gazipaşa ilçe merkezine 29 km uzaklıkta yer almaktadır. Toros Dağları’nın eteklerinde yer almaktadır. Antalya il merkezine yaklaşık olarak 198 km mesafededir.

Ilıcaköy Sarısu Kaplıcası Roma İmparatorluğu döneminden kalan kaplıcanın dört bin yıllık olduğu bilinmektedir. Ilıca kaplıcası, Sinat Deresi boyunca uzanan yol yönlü, atımlı bir fay ve bu faya bağlı gelişmiş bir kırık sisteminin kesişme yerinden çıkmaktadır. Su sıcaklığı 16 derece olduğundan soğutulmadan ve içine katkı madde ilave edilmeden içilmektedir. Bu kaplıcadaki su da karbondioksit gazı oldukça fazladır.

Etrafında hiçbir tesisin hatta hizmetin bulunmadığı kaplıca bölgesine sadece Gazipaşa’dan değil Konya, Anamur, Alanya ve Manavgat başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinden ziyaretçiler gelmektedir. Burada kamp çadır kurup, kamp yaparak siyah suda şifa arıyorlar.

Kaplıca suyu için taş havuzlara giriliyor. Çamurlar vücuda sürülüyor, su içiliyor. Kaplıca suyunun yanı başından içme suyu çıkıyor. Madensuyu olarak da bilinen suyun talebi oldukça fazladır.  Bu sudan beraberlerinde getirdikleri bidonları da dolduran ziyaretçiler, şifalı suyun boşa aktığı ilginç görünümlü kaplıca taşları üzerinden geçerek, kamp yerlerine ulaşıyorlar. Kaplıca havuzları, baylar ve bayanlar arasında dönüşümlü olarak kullanılıyor.

Romatizma, kadın hastalıkları, siyatik, lumbago, Karaciğer, mide, bağırsak, safrakesesi ve böbrek gibi hastalıklarda oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Çoğu su kaynağında bulunmayan bir özelliği de şeker hastalarının özellikle ilerlemiş olanlarında faydalı etkiler göstermektedir.

                Ilıcaköy Sarısu Kaplıcası Nerede?                   

Kaplıca, Antalya ilinin Gazipaşa ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Gazipaşa ilçe merkezine 29 km uzaklıkta yer almaktadır. Toros Dağları’nın eteklerinde yer almaktadır. Antalya il merkezine yaklaşık olarak 198 km mesafededir.

              Ilıcaköy Sarısu Kaplıcası Nasıl Gidilir?           

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Gazipaşa merkezden kalkan Ilıcaköy minibüsleri ile ulaşım sağlayabilirler.

Hususi araç ile gelmek isteyenler Gazipaşa ilçe merkezine gelmelidirler. Buradan Mersin- Antalya Yolu/D400 üzerinden tabelalar yardımı ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.