İlyasbey Camii Nerede ve Nasıl Gidilir?

İlyasbey Camii Nerede ve Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere İlyasbey Camii Nerede ve Nasıl Gidilir? Nerede-Nasıl Gidilir?– Aydın  Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

İlyasbey Camii – Aydın

İlyas Bey Cami, Aydın ilinin Söke ilçesine bağlı Balat Köyü’nde yer almaktadır. Cuma Camisi olarak da anılmaktadır.

İlyasbey Camii Menteşoğullarından İlyas Bey tarafından 1404 yılında yaptırılmıştır. Caminin tam karşısında ise dört köşeli bir kubbe yer almaktadır. 1404 tarihli bu kubbenin de İlyas Bey’e ait olduğu bilinmektedir. Caminin inşası sırasında Miletos antik kentinin mermer blok taşlarından yararlanılmıştır. Bu yüzden de caminin içerisi ve dışı düzgün mermer bloklarla kaplanmıştır. Cami Kare planlı olarak inşa edilmiştir. Caminin kuzeydeki mermer, taş işçiliği yönünden önemli sivri kemerli kapısı 1403 (hicri 806) tarihli üç satırlı yazıtı yer almaktadır. Caminin kubbesi sekizgen bir kasnak üzerinde 14 m çapındadır. Kubbenin üzeri kiremitle örtülüdür. Geometrik desenli mermer mihrabı çağının en güzel örneği olarak yorumlanmaktadır.

Menteşeoğulları döneminden kalan medrese ve imaret harap durumda olup, bunlardan iki katlı medrese bir avlu etrafında tonoz üst örtülü odalardan meydana gelmiştir.

OKUMALISIN  Hava Kuvvetleri Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir?

İlyasbey Camii Nerede ve Nasıl Gidilir?

İlyas Bey Cami, Aydın ilinin Söke ilçesine bağlı Balat Köyü’nde yer almaktadır. Cuma Camisi olarak da anılmaktadır.

İlyasbey Camii ulaşmak için öncelikle Didim ilçe merkezine ulaşmanız gerekmektedir. Didim ilçe merkezinden Balat Birlik dolmuşlarına binerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel araçla gitmek isteyenler Didim Güllübahçe Yolu’nu takip ederek ulaşım sağlayabilirler. Ayrıca Altınkum’dan ve Didim’İn merkezinden geçen minibüs, midibüs ve taksi ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aydın ilinin bazı yerlere olan uzaklığı;

 • İZMİR 130 km uzaklıktadır ve yaklaşık 1,5 saat,
 • MUĞLA 101 km uzaklıktadır ve yaklaşık 1,5 saat
 • AFYON 347 km uzaklıktadır ve yaklaşık 4,5 saat
 • BALIKESİR 293 km uzaklıktadır ve yaklaşık 3,5 saat
 • ÇANAKKALE 449 km uzaklıktadır ve yaklaşık 6 saat
 • DENİZLİ 126 km uzaklıktadır ve yaklaşık 2 saat
 • MANİSA 156 km uzaklıktadır ve yaklaşık 2 saat
 • ISPARTA 293 km uzaklıktadır ve yaklaşık 3,5 saat
 • ANKARA 604 km uzaklıktadır ve yaklaşık 8 saat
 • İSTANBUL 685 km uzaklıktadır ve yaklaşık 9 saat
 • BURSA 442 km uzaklıktadır ve yaklaşık 6 saat uzaklıktadır
OKUMALISIN  Milas Kıyıkışlacık Zeytinlikuyu Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.