İnceğiz Mağaraları ve Mesire Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – İstanbul 2024

İnceğiz Mağaraları ve Mesire Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – İstanbul 2024

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda  İnceğiz Mağaraları ve Mesire Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Yapılacak Etkinlikler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

İnceğiz Mağaraları ve Mesire Alanı

İnceğiz Mağaraları ve Mesire Alanı, İstanbul ilinin Çatalca ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çatalca ilçesindeki İnceğiz Köyü’nde yer almaktadır.

İnceğiz Mağaraları Subaşı Köyü’ne yaklaşık 4-5 km uzaklıkta bulunuyor. Ormanlı bir yoldan geçip, kendinizi M.Ö. 5500 yıl öncesine ait mağaraların orada buluyorsunuz. Tarihte bu oyuklarda ilk yerleşim M.Ö. 5500 yılında başlıyor. İlk defa M.Ö. 1200 yıllarında mağaralar insan eliyle genişletilmeye başlanıyor. M.S. 400 yıllarda ise mağara manastır olarak kullanılmaya başlanıyor.

Çatalca ilçesinin yer alan İnceğiz Mağaraları; Yeşilçam’ın usta ismi Kemal Sunal’ın burada çektiği filmlerden sonra, halk arasında Kemal Sunal adıyla da anılmıştır.

İnceğiz Mağaraları ve Mesire Alanı

İnceğiz Mağaraları ve Mesire Alanı

İnceğiz Mesire Alanı içerisinde yer alan mağara, Çatalca sınırlarında günümüze kadar ulaşan ve tarihte kilise amacıyla da kullanıldığı anlaşılan 3-4 katlı bir yapıdır. Birinci katında bir merdiven bulunsa da bu merdivenler yıkıldığından, üst katlara çıkmak için dışarıdan dolaşmanız gerekmektedir.

Bizans Dönemi özellikleri gösteren şapellerin bulunduğu mağaralarda kiler ve depo alanları da yer almaktadır. Yağmurlu havalarda veya yağmur sonrası gidiyorsanız mutlaka ayakkabınıza dikkat edin. Yapraklar ve kil sebebi ile oldukça kaygan. Bu alanda doğa içerisinde piknik yapmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

  İnceğiz Mağaraları Piknik Alanı Hakkında Bilgiler  

Mağaranın hemen alt kısmı ve çevresindeki ağaçlık alanlarda Ateş yakmak ve Piknik yapmak serbest. Herhangi bir giriş ücreti ödemeden yararlanabilirsiniz. Ayrıca Karasu Deresi etrafında da piknik yapabilirsiniz.

         İnceğiz Mağaraları ve Mesire Alanı Nerede?        

İnceğiz Mağaraları , İstanbul ilinin Çatalca ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çatalca ilçesindeki İnceğiz Köyü’nde yer almaktadır.

   İnceğiz Mağaraları ve Mesire Alanı’na Nasıl Gidilir? 

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 402, 403 otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.