İncekaya Su Kemeri Nerede – Nasıl Gidilir – Safranbolu

İncekaya Su Kemeri Nerede – Nasıl Gidilir  – Safranbolu

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda İncekaya Su Kemeri Nerede – Nasıl Gidilir – Tokatlı Kanyonu – Cam Teras hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

            İncekaya Su Kemeri Hakkında Bilgiler              

Karabük İlinin Safranbolu ilçesi İncekaya Mevkiinde Tokatlı Kanyonu ve Kristal Terasa yakın bir mesafede bulunmaktadır. Doğal  güzellikleriyle bilinen Safranbolu, Tarihi güzelleri ile de görülmeye değerdir. Yemyeşil ağaçları ile adeta oksijen deposu olan Tokatlı Kanyonu gezisi sırasında da uğrayıp görebileceğiniz bir yerdir.

Su Kemeri, Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından Tokatlı Kanyonu üzerine yaptırılmıştır. Toplam 6 adet kemerden oluşan Su Kemeri  116 metre uzunluğunda, 60 metre yüksekliğinde 110-220 cm genişliğinde, Su kaynağından ilçeye su getirmek amacıyla yapılan tarihi bir yapıdır.

18 yy’dan kalma bu su kemeri, Suyun akış hızının dengelenmesi için üç kıvrımlı şekilde yapılmıştır.Buradan geçen su Asmazlar Konağının bahçesinde bulunan su terazisinden kentte bulunan çeşmeler dağıtılmaktadır.Halk arasında bu suya paşa suyu deniliyor.

                   İncekaya Su Kemeri Nerede?                          

Karabük İlinin Safranbolu ilçesi İncekaya Mevkiinde bulunmaktadır.

            İncekaya Su Kemeri’ne Nasıl Gidilir?                 

Bir ucu Tokatlı Köyü’ne bir ucu Safranbolu’nun Eski Çarşı olarak adlandırılan bölümüne uzanan 9 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Tokatlı Kanyonu’na Gitmek için, Öncelikle yapmanız gereken Safranbolu’ya gelmeniz olacaktır. Safranbolu ilçe merkezine ortalama  20 dakikalık uzaklıkta bulunan kanyona toplu taşıma ile ulaşım bulunmuyor.

İstanbul-Safranbolu arası ortalama 4 saat 40 dakika,

Ankara-Safranbolu arası ortama 2 saat 50 dakikadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.