Anasayfa / Doğal Güzellikler / Van İnci Kefali Balık Göçü Festivali

Van İnci Kefali Balık Göçü Festivali

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Van İnci Kefali Balık Göçü Festivali – Van Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

İnci Kefal Göçü Ne zaman Oluyor? Van-Erciş?

İnci Kefal Göçü Hakkında;

Van ilinin Erciş ilçesinde çılgın gibi akan Deliçay üzerinde akıntının tersine, akıntıyla mücadele ederek yapılan bir göçtür. Var olma savaşıdır… İnci kefali, tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen tek canlı türüdür. Van Gölünün tuzlu-sodalı suları üremesine imkân vermemektedir. Bu yüzden üreme döneminde yumurtalarını bırakmak için göç etmek zorundadır.

İnci Kefali, dünyada sadece bu havzada yaşayan, başka hiçbir yerde bulunmayan bir balık türüdür. Ömrü, gölün tuzlu ve yüksek derecede sodalı sularında geçse de köken olarak bir Tatlısu balığı olduğu için çevresindeki akarsulara üreme göçü yapıyor.

İnci kefali, derenin kaynağına, en üst kesimlere ne kadar yaklaşır ve yumurtalarını en uzağa bırakırsa yavruları o kadar güçlü ve neslinin devamı garantiye alınmış olur. İnci kefallerinin bu zorlu yolculuğunda karşısına o kadara çok engel çıkmaktaki, bunlardan bir diğeri ise martılar, kuşlardır. Göç eden inci kefallerini adeta bir ziyafet olarak görmekteler. Diğer bir engel ise amatör balıkçılardır. göç esnasında oltayla veya ağ atarak bu göçten istifa etmeye çalışıyorlar. Bu sebeple 15 Nisan- 15 Temmuz günlerinde av yasağı uygulanıyor.

OKUMALISIN  Çifte Minareli Asma Köprü Nerede - Nasıl Gidilir?

Dünyanın başka yerinde olmayan bu doğal mucizeyi görmek için Her yıl İnci Kefali’ nin adına Erciş’te “ULUSLARARASI İNCİ KEFALİ GÖÇÜ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ” düzenlenmektedir.

İnci Kefal Göçü Hangi Ay’da Oluyor;

Van Gölü’nde yaşayan ve üreme döneminde suyun tersine yüzerek tatlı su kaynaklarına ulaşmaya çalışan inci kefal göçü, Mayıs ayının sonundan Haziran ayı sonlarına kadar devam etmektedir. Dünya’da eşi benzeri görülmeyen bu olayı görmek için sizlerde yerinizi almalısınız.

İnci Kefal Neden Göç Ediyor?

Van Denizi’nin tuzlu-sodalı suları üremesine imkân vermiyor, Üremesi için tatlı su olması gerekiyor. Bu yüzden İnci Kefallerinin neslini korunması açısından zorlu olarak göç etmektedir.

İnci Kefal Göçü Nerede? Nasıl Gidilir?

İnci Kefal Göçünü, Van ilinin Erciş ilçesinden geçen Deliçay üzerinden ve Muradiye İlçesinden geçen Bendimahi Çayından izleyebilirsiniz.

  • Van-Erciş arası 102 km’dir. Süre olarak yaklaşık 1 saat 35 dakika sürmektedir.
  • Van-Muradiye arası 88 km’dir. Süre olarak yaklaşık 1 saat 26 dakika sürecektir.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Çanakkale

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Mehmet Akif Ersoy evi ve Müzesi  Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir