İnkaya Tarihi Çınar Ağacı Nerede – Nasıl Gidilir?

İnkaya Tarihi Çınar Ağacı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere İnkaya Tarihi Çınar Ağacı Nerede – Nasıl Gidilir?  Bursa  Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

        İnkaya Tarihi Çınar Ağacı Nerede;    

Bursa ilinin Osmangazi ilçesi sınırları içinde, İnkaya Mahallesinde bulunmaktadır.  Çınar Ağacı ismini, Osmanlı Devleti’nin ilk köylerinden biri olan İnkaya köyünden almaktadır. Çapı 3 metre yüksekliği 35 metre olan çınarın, 13 ana kolu 920 metrelik çevresi bulunuyor.

     İnkaya Tarihi Çınar Ağacı Hakkında;  

Türkiye`nin en yaşlı ağaçlarından biri olup dünya çapında da bir üne sahiptir. 13 ana kolu, 920 metrelik çevresi, ağacın dallarının kalınlığı ise 3-4 metre olup, çapı 3, yüksekliği 35 metre olan ağaç, bakıldığında her dalı normal bir ağaç gövdesi büyüklüğündedir.

Türkiye`nin en büyük çınar ağacı 610 yaşında…

Bursa ilinin Osmangazi ilçesindeki tarihi Ağaç, Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen ve 610 yıllık tarihi ile Türkiye`nin en uzun ömürlü ağacı olduğu belirtilmektedir.

Adını Osmanlı Devleti’nin ilk köylerinden biri olan İnkaya Köyünden alan 610 yıllık tarihi çınar Ağacı muhteşem görünümü ile dünyaca ünlüdür. Bursa’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin uğramadan geçmediği önemli bir sembol haline gelmiştir.

OKUMALISIN  Bodrum Antik Tiyatrosu Nerede – Nasıl Gidilir?

Tarihi çınarın altında; Restoranlar, çay bahçesi, market ve hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Ayrıca kahvaltısı da oldukça lezzetlidir ve organik ürünlerden oluşmaktadır.

Çınar Ağacının çevresinde, İnkaya köyü kadınlarının bahçelerinde yetiştirdiği organik sebze ve meyveleri, yaptığı el işi eşyaları burada satarak köy halkının geçimini buradan sağlamaktadır.

İnkaya Tarihi Çınar Ağacına Nasıl Gidilir;

Tarihi İnkaya Çınarı, Bursa-Uludağ yolu üzerinde yer almaktadır.

Otobüsle gitmek için Heykel ‘den 1/C veya Acemler ‘den B/19 numaralı otobüslere binerek gidebilirler.

Kendi aracıyla gidecekler Osmangazi ilçesinden İnkaya köyüne doğru gitmeleri gerekiyor. Tarihi ağaç köy merkezindi bulunuyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.