İnönü Şehitliği Nerede – Nasıl Gidilir – Bozüyük – Bilecik

İnönü Şehitliği Nerede – Nasıl Gidilir – Bozüyük – Bilecik

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  İnönü Şehitliği Nerede – Nasıl Gidilir – Şehitlik Ne Zaman Yapıldığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                İnönü Şehitliği Hakkında Bilgiler                     

İnönü Şehitliği, Bilecik ilinin Bozüyük ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bozüyük ilçesine bağlı Akpınar Köyünde bulunur. Bozüyük ilçe merkezine 6 km uzaklıkta yer almaktadır. Bilecik merkeze yaklaşık olarak 43 km mesafede bulunur. İnönü Şehitliği İnönü Savaşlarının geçtiği yerde bulunan şehitlikte 844 şehit mezarı yer almaktadır. 1930 yılında Millî Savunma Bakanlığınca yaptırılmıştır.

İnönü Savaşları Bozüyük Şehitliği

Dikdörtgen duvarlarla çevrili olan mezarların ayak uçlarında Türk bayrakları resmedilmiştir. Büyük bir kapıdan girilmektedir. Girişin iki yanında birer kontrol odası vardır. Burada 4200 şehit’in kaydı olmasına rağmen isimleri bilinemediğinden sadece 141 mezar vardır. Şehitliğin ortasında küçük boyda mermerden bir anıt vardır. Üzerinde bulunan pirinç levha üzerinde;

“Ey Yolcu burada şu gördüğün mezar

Türklerin İstiklâl abidesidir.

Bir gökten bir göğe haykıran rüzgâr

İnönü Cengi’nin Zafer Sesi’dir.” İfadesi bulunmaktadır.

Her Yıl 1 Nisan günü bu şehitlikte İnönü Şehitleri Anma Töreni yapılmaktadır. 2017 yıllında yapılan değişiklikle İnönü Şehitliği ismi İnönü Savaşları Bozüyük Şehitliği olarak değiştirilmiştir.

                         İnönü Şehitliği Nerede?                         

İnönü Şehitliği, Bilecik ilinin Bozüyük ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bozüyük ilçesine bağlı Akpınar Köyünde bulunur. Bozüyük ilçe merkezine 6 km uzaklıkta yer almaktadır. Bilecik merkeze yaklaşık olarak 43 km mesafede bulunur.

                     İnönü Şehitliği Nasıl Gidilir?                      

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.  Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Bozüyük ilçe merkezinden Akpınar Köyüne giden dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirler. Hususi araç ile Bilecik merkezden gelmek isteyenler D650 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Navigasyon ile gelmek isterseniz altta bulunan harita yardımıyla rahatlıkla gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments