İotape (Aytap) Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp – Plaj

İotape (Aytap) Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp – Plaj

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda İotape (Aytap) Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

               İotape Antik Kenti Hakkında Bilgiler                 

İotape (Aytap) Antik Kenti, Antalya ilinin Alanya ilçesinde bulunan bu Antik Kent, yöre halkı tarafından Aytap olarak bilinmektedir. Antik Kent Adını, M.S. 38-72 yılları arasında yaşamış Kommagene Kralı IV. Antiochus’un karısı Iotape’den almıştır. Antik Kentin Kalıntıları Roma ve Bizans Dönemi özellikleri taşımaktadır.

Akropol de ilgi çeken bir yapı olarak dikdörtgen planlı bir bazilika ve içerisinde yazıtlı fresk nedeniyle Hagios Georgios Stratelates’e atfedilen tek nefli küçük bir kilise bulunuyor, gittiğinizde görmenizi tavsiye ederiz. Aynı yerde bir de hamam kalıntısı bulunuyor. Ayrıca, deniz tarafında bulunan bir kalıntıda Trajan’a adanmış bir de tapınak bulunmaktadır.

             İotape (Aytap) Antik Kenti Giriş Ücreti                

Giriş ÜCRETSİZDİR.

        İotape (Aytap) Antik Kenti’nde Yüzülür mü?          

Evet. Burası harika bir koydur. Biraz taşlık olmasına rağmen denize tertemizdir. Herhangi bir işletme yok. Giderken Kamp Sandalyenizi, yiyecek ve içeceklerinizi yanınıza almayı unutmayınız. Çocuklu aileler için inmesi biraz sorun yaratabilir, dikkat etmelisiniz. Deniz ayakkabısı getirilebilir.

OKUMALISIN  Beşiktaş Gezilecek Yerler - Beşiktaş Gezi Rehberi

   İotape (Aytap) Antik Kenti’nde Kamp Yapılır mı?    

Liman kalıntılarının bulunduğu alanda Kamp yapabilir, Denize girebilir ve sessiz sakin bir zaman geçirebilirsiniz. Herhangi bir işletme yok, Doğa ile başbaşa kalacaksınız.

Antik Kent sessiz sakin bir kamp isteyenler için oldukça mantıklı bir yerdir.  Gitmeden önce yanınıza her şeyi almanızı tavsiye ediyoruz. Antik kentin üst kısımları kamp için uygun alanlardır.

                İotape Antik Kenti Nerede?                              

Antalya ilinde Alanya-Gazipaşa karayolunun 33’ncü kilometresinde yer alan bulunmaktadır.

         İotape Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?                  

İotape (Aytap) Antik Kenti, Antalya ilinde Alanya-Gazipaşa karayolunun 33’ncü kilometresinde yer alan bulunmaktadır.

Alanya’dan Gidenler, 25. Km’de Yeşilöz köyü tabelasını görünce eski sahil yolu olarak bilinen yoldan devam ediniz, 7-8 km sonra tepede surlarla çevrili akropolü göreceksiniz.

Gazipaşa’dan Gidenler,  Alanya ilçesine doğru gelirken Kâhyalar köyünden eski sahil yoluna sapak ayrılıyor bu yoldan gittiğiniz de 5 km sonra ulaşacaksınız.

OKUMALISIN  Akdoğan Mescidi Nerede – Nasıl Gidilir – Sivrihisar - Eskişehir

 Navigasyon ile gitmek isterseniz, Altta bulunan harita yardımıyla kolayca gidebilirsiniz.

İotape (Aytap) Antik Kenti

İotape (Aytap) Antik Kenti nerede

İotape (Aytap) Antik Kenti Kamp ALanları

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.