İotape (Aytap) Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir?

İotape (Aytap) Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  İotape (Aytap) Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir? – Antalya Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

İotape Antik Kenti Hakkında;

Antalya ilinin Alanya ilçesinde bulunan bu Antik Kent, yöre halkı tarafından Aytap olarak bilinmektedir. Antik Kent Adını, M.S. 38-72 yılları arasında yaşamış Kommagene Kralı IV. Antiochus’un karısı Iotape’den almıştır. Antik Kentin Kalıntıları Roma ve Bizans Dönemi özellikleri taşımaktadır.

Akropol de ilgi çeken bir yapı olarak dikdörtgen planlı bir bazilika ve içerisinde yazıtlı fresk nedeniyle Hagios Georgios Stratelates’e atfedilen tek nefli küçük bir kilise bulunuyor, gittiğinizde görmenizi tavsiye ederiz. Aynı yerde bir de hamam kalıntısı bulunuyor. Ayrıca, deniz tarafında bulunan bir kalıntıda Trajan’a adanmış bir de tapınak bulunmaktadır.

Antik Kentin girişi ücretsizdir, Liman kalıntılarının bulunduğu alanda Kamp yapabilir, Denize girebilir ve sessiz sakin bir zaman geçirebilirsiniz.

İotape Antik Kenti ve Kamp;

Antik Kent sessiz sakin bir kamp isteyenler için oldukça mantıklı bir yerdir. Herhangi bir tesis olmadığını söyleyelim. Gitmeden önce yanınıza her şeyi almanızı tavsiye ediyoruz. Antik kentin üst kısımları kamp için uygun alanlardır.

OKUMALISIN  Baksı Müzesi Nerede-Nasıl Gidilir?

İotape Antik Kenti Koy ve Plajı;

Antik Kentte küçük bir koy ve bir de plaj bulunuyor. İnmesi bir hayli zor olan plaj girişi biraz taşlık ama denizi çok berraktır. Çocuklu aileler için inmesi biraz sorun yaratabilir, dikkat etmelisiniz.

İotape Antik Kenti Nerede;

Antalya ilinde Alanya-Gazipaşa karayolunun 33’ncü kilometresinde yer alan bulunmaktadır.

İotape Antik Kenti Giriş Ücreti;

Antik Kente Giriş Ücretsizdir.

İotape Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir;

Antalya ilinde Alanya-Gazipaşa karayolunun 33’ncü kilometresinde yer alan bulunmaktadır.

Alanya’dan Gidenler, 25. Km’de Yeşilöz köyü tabelasını görünce eski sahil yolu olarak bilinen yoldan devam ediniz, 7-8 km sonra tepede surlarla çevrili akropolü göreceksiniz.

Gazipaşa’dan Gidenler,  Alanya ilçesine doğru gelirken Kâhyalar köyünden eski sahil yoluna sapak ayrılıyor bu yoldan gittiğiniz de 5 km sonra ulaşacaksınız.

 Navigasyon ile gitmek isterseniz, Altta bulunan harita yardımıyla kolayca gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.