İshak Fakih Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir?

İshak Fakih Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere İshak Fakih Medresesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Kütahya Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

İshak Fakih Medresesi

İshak Fakih Medresesi, Kütahya ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı Maruf Mahallesinde Ertuğrul Gazi Caddesi üzerinde bulunur.  Kent merkezine yaklaşık olarak 3 km uzaklıkta bulunur. İshak Fakih Medresesi Kütahya’nın Germiyanoğulları ile Osmanlılar arasında el değiştirdiği dönemde kadılık yapan İshak Fakih Halil tarafından 1422 yılında inşa ettirilmiştir.  Medresenin vakfiyesinde mescidle derununda ölümünden sonra türbesi için bir zâviye, çeşme ve kütüphaneden bahsedilmektedir. Günümüze kadar ulaşmayan çeşmenin kitabesi Kütahya Müzesi’nde sergilenmektedir.

Medrese binası günümüzde Kur’an Kursu olarak hizmet veriyor. Farklı dönemlerde restore edilmiştir. Cumhuriyet döneminde bir ahşap kat atılarak medrese olarak günümüze kadar gelmiştir. Son olarak 2018 yılında İshak Fakih Medresesi restore edilmiştir.

İshak Fakih Medresesi Nerede?

İshak Fakih Medresesi Kütahya ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze bağlı Maruf Mahallesinde Ertuğrul Gazi Caddesi üzerinde bulunur.  Kent merkezine yaklaşık olarak 3 km uzaklıkta yer alır.

OKUMALISIN  Erikçe Park Ormanı Nerede – Nasıl Gidilir?

İshak Fakih Medresesi Nasıl Gidilir?

İshak Fakih Medresesine ulaşım oldukça rahattır. Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile Kütahya merkezden gelenler Hürriyet Cd. Üzerinden veya Ahi Erbasan Cad. ve Hürriyet Cad. yollarını kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Toplu taşıma ile gelenler kent merkezinden kalkan şehir içi otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirler. Ayrıca yürüyerek de çok rahat ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.