İşhan Kilisesi (Kanlı Kilise) Nerede – Nasıl Gidilir?

İşhan Kilisesi (Kanlı Kilise) Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere İşhan Kilisesi (Kanlı Kilise) Nerede – Nasıl Gidilir? – Artvin Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

İşhan Kilisesi (Kanlı Kilise)

İşhan Kilisesi, Artvin ilinin Yusufeli ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Yusufeli ilçe merkezine 34 km uzaklıkta Dağyolu (İşhan) Köyünde yer almaktadır. Artvin merkeze yaklaşık olarak 79 km mesafededir.

İşhan Kilisesi 1008 yılında Bağratlı Gürcüler tarafından yapılmıştır. Bu yer aynı zamanda piskoposluk makamı olarak da hizmet vermiştir. 1549 yılında Osmanlı Devleti tarafından bölgenin alınmasıyla camiye çevrilmiştir ve 1983 yılına kadar ibadete açık tutulmuştur.

Burası manastır, kilise ve şapelden oluşmaktadır. İşhan kilisesinin, yıllarca toprak altında kaldığı ve Selçuklu döneminde bulunarak, onarıldığı bilgisine ulaşılmaktadır. Bu kilise Kanlı Kilise olarak da bilinmektedir. Pencere kıyısındaki süslemeler arasında: ejderha ile aslanın boğuşmasını tasvir eden kabartma görenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

İşhan Kilisesi (Kanlı Kilise) Hikayesi

Selçuklu hükümdarı Alaattin Keykubat’ın elçisi Veliddin Ağa, bölgede bulunan Livana ve Tavusker kalelerinden vergi almak için gönderilir. Veliddin Ağa, İşhan Köyündeki tarihi kiliseyi görür ve buranın üniversiteye dönüştürüldüğünde halkın kendilerine bağlanacağını Keykubat’a önerir. Alaattin Keykubat,bir sonraki sene Keyrüsrev Ağa’nın başkanlığındaki bir grubu, kiliseyi onarması için İşhan’a gönderir. Kilisenin onarımı 8 yıl sürer. Bu sekiz yıl içerisinde büyük bir isyan çıkar ve Keyhüsrev Ağa görevden alınır. Kilisenin onarılması görevini bu kez bölgedeki kale beylerinden birinin kızı olan “Elen” üstlenir. Elen’in güzelliği dillere destandır.

OKUMALISIN  Kentpark Yapay Plaj Nerede - Nasıl Gidilir?

Bir gün, kendisiyle evlenmek isteyenler arasından seçim yapmak için bir yarış düzenler. Elen,yarışmacıların kiliseden 2 km uzaklıkta bulunan mezarlıktan bir ok atacaklarını,kilisenin üstünden aşıran kişiyle evleneceğini, aşıramayanların ise okun düştüğü yerde öldürüp, oraya gömüleceğini söyler. Güzel Elen ile evlenme hayali, birçok delikanlıyı bu yarışa çeker. Ancak birçoğu oklarının düştüğü yerde öldürülür. Gençler arasından birinin attığı ok tam kilisenin üstüne düşer, o da kiliseye gömülür. Şu anda kilisenin önündeki ardıç ağacının, oku kilisenin üzerine düşen bu gencin gömüldüğü yerde biten ağaç olduğu da söylenir. Oku kilisenin üzerinden aşırmayı başarabilen tek kişi ise bir Türk genci olan Şerif Bey’dir.

Ancak o da, oku attıktan sonra heyecanla atını hızlı koşturup,bir ağaca çarpıp ölür. Şerif Bey’in gömüldüğü yere Ramazan ayının 27.gecesi ışık düştüğü söylentileri yayılır. Bu olaydan sonra Elen kilisenin onarımında görev yapan Yahudi bir ustaya âşık olur. Ancak Yahudi usta da, kilisenin onarımı sırasında üzerine düşen bir taşın altında kalarak can verir. İşte tüm bu olaylar,tarihi İşhan Kilisesi’nin “Kanlı Kilise” olarak anılmasına sebep olur.

OKUMALISIN  Tekkale Kilisesi (Dört Kilise) Nerede - Nasıl Gidilir?

İşhan Kilisesi (Kanlı Kilise) Nerede?

İşhan Kilisesi, Artvin ilinin Yusufeli ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Yusufeli ilçe merkezine 34 km uzaklıkta Dağyolu (İşhan) Köyünde yer almaktadır. Artvin merkeze yaklaşık olarak 79 km mesafededir.

İşhan Kilisesi (Kanlı Kilise) Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler öncelikle Yusufeli ilçesine gelmelidir. Buradan Dağyolu (İşhan)  köy dolmuşları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun dışında tur şirketleri vasıtasıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler Artvin merkezden Erzurum Artvin Yolu/D950 istikametinde ilerleyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.