Işık Dağı Karagöl Jeositi Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp – Piknik

Işık Dağı Karagöl Jeositi Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp – Piknik

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Işık Dağı Karagöl Jeositi Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp Yapılacak Alanlar – Piknik Alanları – Dağcılık Faaliyetleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Işık Dağı, Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesine 35 km uzaklıkta bulunan Işık Dağı, Ankara ve çevre illerden gelen toplulukların genellikle trekking yaptığı rotalardan birisidir. Dağın yüksekliği 2050 metre olarak bilinmektedir. Dağı çekici kılan bir diğer özelliği ise 3 km civarında güneyinde bulunan Karagöl’dür.

                         Işık Dağı’nda Kamp Yapılır mı?                

Cevabı tabi ki evet. Hatta Ankara’da kamp yapmak isteyenlerin uğrak noktalarından biridir. Doğa ile iç içe harika bir konumdadır. Kamp Alanı Hakkında Detaylar….

  • Ateş yakabildiğiniz bir yerdir, Odun etrafta bol sayıda bulunuyor. (Mangal yapmak serbest)
  • Etrafında Market – Tesis yok (Tavsiye olarak Kazan veya Kızılcahamam’dan alışveriş yapmanızdır)
  • Çeşme var, Suyu içilir.
  • Elektirik Yok
  • Derme çatma bir WC var.
  • Telefon çekiyor.
  • Akşamları biraz serin olduğundan üstünüze kalın bir şeyler almayı unutmayınız..

Işık Dağı Karagöl Jeositi, Tam bir yürüyüş güzargahı içerisindedir. Altta da bahsedeceğiz. Karagöl Jeositi arasında 3 km olduğu için bu yere kadar yürüyüş yapabilirsiniz.

Işık Dağı’nda Kamp Yapmak Ücretli Mi?

Hayır, ÜCRETSİZDİR.

 Işık Dağı Karagöl Jeositi Giriş Ücreti

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                            Karagöl Hakkında Bilgiler                       

Karagöl, Çubuk ile Kızılcahamam ilçeleri arasında Kavak Dağı ile Yıldırım Dağı eteğinde, Işık dağının Ankara tarafına bakan güney yamacında yer  almaktadır. Gölün ilçeye uzaklığı 35 km dir. Çamlık tepelerle çevrili göl alanı oldukça geniş bir düzlüktedir. Gölün özellikleri hakkında bilgi vermek gerekirsek uzunluğu tahmini olarak 75, eni ise 35 m. civarındadır. Karagöl özellikle yaz aylarında ideal bir kamp ve piknik yeridir. Herhangi bir tesis olmamasına rağmen, bu mevsimde yoğun ziyaretçi akını yaşanır. Gölde balık yetişmiyor. Bol miktarda sülük var. Birden derinleştiği için yüzmek tehlikeli.

Karagöl çevresi günü birlik ziyaret ve çadır kampı için de oldukça uygundur. Oldukça sığ olan gölün derinliği 2 m yi geçmez. 1600 m rakımda bir heyelan çukurunda oluşmuştur. Kuzeyindeki bir çok su kaynağından beslenmekte, güneybatı ucundan boşalmaktadır. Suyu tatlıdır ve içilebilir.

Bölgenin en önemli jeolojik ve jeomorfolojik yapısı, kuzeyden Işık Dağı’ ndan güneye doğru ilerleyen, üzerinde Karagöl’ ün oluştuğu heyelandır. Heyelanın kopma ve yığılma bölgeleri belirgindir. Yığılma bölgesindeki bir çok çukur ve tepecikleri, mevsimlik su kaynakları ve bataklık alanlar heyelan topografyasının en tipik yapılarıdır. Çevrenin tamamen orman örtüsü ile kaplı olması, bu nedenle gölün ayrı bir güzelliğini oluşturur. Su varlığı sebebiyle buraya çeşitli hayvanlar uğramakta ve yöreyi daha çekici kılmaktadır.

İlçemizin en çok ziyaretçi alan mekanları arasında yer alan Karagöl, önemli bir jeopark durağımız olacak. Buradaki düzenleme, bölgeye gelecek turist sayısını artıracağı gibi, yerel ürünlerin değerlendirilmesi ile ekonomik katkı sağlayacak.

Bu bağlamda yerel halkın hiçbir tereddüde mahal bırakmayacak şekilde güven içinde olması gerekiyor. Buradaki jeopark düzenlemesinin, asırlarca çevre köyler tarafından mera olarak kullanılan geniş otlakların kullanılmasına bir kısıtlama getirmeyeceği gibi, tam tersine çevreye hayatiyet vereceği unutulmamalıdır.

           Işık Dağı Karagöl Jeositine Nasıl Gidilir?           

Ankara’dan İstanbul yolunu takiben otobana girmeksizin E5 üzerinden devam edilip Kızılcahamam geçildikten 5 km. kadar sonra sağdan Çerkeş yolu ayrımından girmek gerekmektedir. Ayrımdan itibaren yaklaşık 27 km. sonra sağdan Çatalan köyü üzerinden Karagöl’e giden yol ayrımı bulunmaktadır. Ayrımdan 7 km. sonra Karagöl’e ulaşılmaktadır.

Işık Dağı Karagöl Jeopistine Otobüs ile Gidilir mi?

Hayır. Toplu taşıma araçları gitmiyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. bekir dedi ki:

    ankara’da keşfedilmemiş bir mekan. doğal güzellik . bilgilir için tesekkürler. süper oldu bilgiler