İskender Paşa Konağı Nerede – Nasıl Gidilir?

İskender Paşa Konağı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere İskender Paşa Konağı Nerede – Nasıl Gidiyor? – Diyarbakır Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

İskender Paşa Konağı Hakkında;

Diyarbakır ilinin Sur ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. İskender Paşa Konağı, 1551 yılında Diyarbakır Valiliği’ne atanan ve on dört yıl burada valilik yapan İskender Paşa’nın oturması için ikametgah olarak yapılmıştır. Klasik Diyarbakır evleri taşlarından yapılan bu yapı Zemin+1 katlı olup inşasında tamamen taş kullanılmıştır. Yapıldığı yıldan itibaren ikametgâh olarak kullanılan bu konak uzun bir süre boş kalmıştır. Vakıflar Bölge müdürlüğü tarafından konak üzerinde bir takım restarosyan çalışmaları başlatılmış ve bu çalışmalar sonrasında 2015 yılında restorasyonu tamamlanarak hizmete sunulmuştur. Günümüzde özel bir işletme tarafından işletilen bu tarihe yerde Çay-Kahve içebileceğiniz alanlar, Kahvaltı yapma imkânları ve yemek yeme hizmetleri sunulmaktadır.

Eğer bir gün yolunuz, Diyarbakır iline düşerse bu tarihi mekâna gelerek hem çayınızı yudumlayabilir hem de bu tarihi yapıyı inceleyebilirsiniz.

İskender Paşa Konağı’na Nasıl Gidilir;

Diyarbakır ilinin Sur ilçesi sınırları içerisinde bulunan bu yere gitmek için İster kendi aracınızla isterseniz de toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsiniz.

OKUMALISIN  Basilica Therma Sarıkaya Antik Roma Hamamı Nerede - Nasıl Gidilir?

Kendi aracınızla gelecekseniz eğer, Surların bulunduğu alandan Çift Kapı-Anzele Parkına doğru gelmelisiniz, Çift kapının karşısında bulunan Telgrafhane sokağına dönerek dümdüz ilerlediğinizde karşınıza çıkacaktır. Gazi caddesi Trafiğe kapalı olduğu için oradan yürüyerek gelebilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelecekler, Sur ilçesine gelen dolmuş ve minibüslere binerek rahatlıkla gelebilirsiniz. Çift Kapı durağında inip yürüyerek gidebilirsiniz.

Havalimanı, Bağlar Merkez ilçesinde bulunur. Şehir merkezine uzaklığı 6 km.dir. Havalimanımıza taksi, şehir içi minibüsleri ve otobüsleri ile Diyarbakır’ın her yerine gelebilirsiniz.

Demiryolu ile Gelecekler, tren garından şehir içi minibüsleri, otobüsleri ve taksi ile ulaşım çok kolaydır. Tren garına İstanbul Haydarpaşa Garından Diyarbakır’a düzenli seferler yapılmaktadır. GÜNEY KURTALAN EKSPRESİ trenleri, Ankara – Diyarbakır/Kurtalan – Ankara arasında haftada 6 gün gelmektedir.

Diyarbakır’ın Bazı İllere olan uzaklığı;

  • Diyarbakır-Ankara arası 1000 km,
  • Diyarbakır-İstanbul arası 1454 km,
  • Diyarbakır – Elazığ Arası 153 km
  • Diyarbakır – Malatya Arası 251 km
  • Diyarbakır – Şanlıurfa Arası 176 km
  • Diyarbakır – Adıyaman Arası 205 km
  • Diyarbakır – Mardin Arası 95 km  uzaklıktadır.
OKUMALISIN  St. Paul Kuyusu Nerede - Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.