İskenderpaşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Trabzon

İskenderpaşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Trabzon

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda İskenderpaşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Mimarisi ve Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     İskendrepaşa Cami Hakkında                      

İskenderpaşa Cami, Trabzon ilinin merkezinde sahil kenarına yakın bin nokta da bulunmaktadır. Caminin Kapısındaki kitabeye göre, Hicri 930- Miladi 1529 yılında yapıldığı yazmaktadır. Geçmişten günümüze birçok zamandan geçen bu cami, 1882 yılında büyük bir onarımdan geçerek günümüzdeki son şeklini almıştır. Bu yapılan onarıma ait kitabesi bulunuyor.

İskendrepaşa Cami, Geçmiş zamanlar da yapılan ve zaman içerisinde yıkılan bir medrese si varmış, ayrıca batı kısmında mezarlıkta kaldırıldığı bilinmektedir. Cami etrafına bakıldığında bir tek İskender Paşa’nın Mezarını göreceksiniz.

Cami mimarisi hakkında bilgiler verecek olursak, Kesme taş işçiliğinin en güzel örneklerindendir. Minare, tuğla ve renkli taşlarla yapılmıştır. İskenderpaşa Caminin yapım planı İznik’te bulunan Yeşil Camiye benzetilmektedir. Cami 19. yy barok süslemelerine sahiptir. Üzerinde iri yapraklı kıvrım dallı bordürler, kartuşlar bulunuyor.

Cami içerisinde kalem işi süslemelerde bulunmaktadır. Caminin Mihrap ve Minberi mermerden yapıldığı görülmektedir. Trabzon’a geldiğinizde Cami avlusunda bulunan asırlık çınar ağacının altında oturup bu güzel yapıyı inceleyebilir, İskender paşanın mezarını ziyaret edebilirsiniz.

              İskenderpaşa Cami’ne Nasıl Gidilir?                 

İskenderpaşa Cami, Trabzon ilinin merkezinde sahil kenarına yakın bin nokta da bulunmaktadır. Şehrin merkezinde, Trabzon-Giresun Yolu ile Yavuz Selim Bulvarı arasında kalmaktadır. Gerek toplu taşıma ile gereksede şahsi aracınız ile rahatlıkla bulabilirsiniz. Navigasyon ile gitmek isterseniz eğer, Altta bulunan harita yardımı ile kolayca gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.