İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi – Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi – Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir –  Giriş Ücreti hakkında bilgiler vereceğiz.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Nerede?

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, İstanbul ilinin Fatih İlçesi sınırları içerisinde Gülhane Parkı olarak bilinen yere yakın bir konuda Has Ahırlar Binası’nda bulunmaktadır.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Hakkında Bilgiler

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, İslam bilim tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin tarafından 2008 yılında konsepti belirlenen müze, 3500 metrekarelik bir alan içerisindedir. 2 katlı yapı içerisindeki müzede 585 alet, Cihaz kopyaları, Maketler bulunuyor. Ayrıca Maket ve model koleksiyonları ile Türkiye’de ilk Dünya’da ikinci müzedir.

Prof Dr. Sezgin, Geçmişten günümüze yapmış olduğu çalışmalarda Bilim ve Medeniyet tarihindeki gelişimlerin kopuk olmadığı, aksine bir bütünlük oluşturduğu üzerinde çalışmalar yapmıştır. Bilimsel eserlerin estetik ve öğreticiliğin tarihteki etkileri üzerinde araştırmalar yapılmış ve belgeler düzenlemiştir.

Müze Binasından Bahsedecek olursak;

 

İki katlı müzenin üst katında müze ile ilgili görseller, Sine vizyon Salonu, Saat Teknolojisi, Astronomi ile ilgili görseller, Denizcilik ve Tıp ile ilgili materyaller sergileniyor. Alt katta ise, Matematik, Fizik, Kimya, Geometri, Mimari, Şehircilik ve harita üzerine görseller ve çizimler sergilenmektedir.

OKUMALISIN  Elmasburnu Tabiat Parkı Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Plaj - Kamp?

Ayrıca Müzenin bahçesinde de Halife El Me’mun tarafından 9. Yy ’da yaptırılan Dünya haritasının kopyası olan yerküre ile İbn-i Sina’nın El Kanun Fi’t – Tıbb kitabının ikinci cildinde bahsedilen tıbbi bitkilerden oluşan İbn-i Sina Botanik Park Bahçesi bulunmaktadır.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Giriş Ücreti

Tam ………… 25 TL

Öğrenci ………12.5 TL

Müze Kart Geçerlidir.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Ziyaret Saati

Pazartesi Günleri Hariç,  Müze binası 09.00 – 18.30 saatleri arası hizmet vermektedir.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, İstanbul ilinin Fatih İlçesi sınırları içerisinde Gülhane Parkı olarak bilinen yere yakın bir konuda Has Ahırlar Binası’nda bulunmaktadır.

Toplu Taşıma ile Gidecekler;

Otobüs – Vapur – Marmaray – Metro ile gelebilirler; En yakın konum olarak Eminönü olarak bilinen yerde inerek geri kalan yolu yürüyerek gitmek olacaktır. Eminönü ile Müze Binası arası ortalama 10 dakikadır. Marmaray Sirkeci Durağı Müzeye En yakın Konumdur.

OKUMALISIN  Yalıköy (Podima) Nerede - Nasıl Gidilir - Çatalca - İstanbul Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.