Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa / Akdeniz Bölgesi / Isparta Lavanta Bahçeleri Nerede-Nasıl Gidilir?

Isparta Lavanta Bahçeleri Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Isparta Lavanta Bahçeleri Nerede-Nasıl Gidilir? – Isparta Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Isparta Lavanta Bahçeleri Nerede;

Isparta ilinin Keçiborlu ilçesinin Kuyucak köyünde bulunur. Lavanta Kokulu Köy olarak bilinmektedir. Isparta merkeze ise 47 km uzaklıkta olan bu küçük köyde 250 hane bulunmaktadır. Lavanta bahçelerinin popüler olmasından sonra bu şirin köye oldukça fazla ziyaretçi gelmektedir.

Isparta Lavanta Bahçeleri Hakkında;

Çok eski yıllarda Kuyucak Köyünde kurak, susuz, bir şey ekilmemiş tarlalara boş kalmasın diye ekilen ilk lavanta fideleri sosyal medyanın da etkisiyle 3000 hektar alana kadar yayılmış durumda. Lavanta üretimine bakıldığında ülkemizde yetiştirilen toplam lavanta üretiminin %93’ü bu bölgeden sağlanıyor. Köy halkı geçimini lavanta ile sağlıyor.

Lavanta tarlaları denilince akla gelen ilk yer Fransa’nın Provans bölgesi gelmektedir. Fakat Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyünde yetiştirilen lavantalar her geçen gün daha da meşhur hale gelmektedir.

Peki, Nereden Çıktı bu Lavanta üretimi;

Kuyucak köyünde azda olsa bir üretimi varmış, Yıllar içinde Lavanta Kokulu Köy projesi kapsamında, Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimciler Kooperatifi kurulur. Köydeki kadınlara Lavanta yetiştiriciliği hakkında eğitimler verilir. Yıllar geçtikçe Köyün kadınları azimle çalışarak köyün bu günlere gelmesini sağlıyorlar. Köy halkı geçimini lavanta ile sağlamaktadır.

OKUMALISIN  Akdamar Adası Nerede - Nasıl Gidilir ? Adada Bir Kilise: Akdamar Kilisesi

Lavanta Kokulu Köye ne zaman gidilmeli?

Kuyucak Köyünde, Lavantalar haziran ayında çiçeklenmeye başlıyor. Ziyaret etmek için en doğru zaman Haziran- Ağustos arası. Lavantaların mor mor çiçek açtığı ve mis gibi koktuğu hasat öncesi dönemdir. Ağustos başında hasat dönemi başlıyor. Ziyareti ağustosa bırakmayın yani. Lavanta Tarlaları görsel bir ziyafet çekmek isteyen misafirlerini bekliyor.

 Her yıl Temmuz Ayında düzenlenen “Isparta Keçiborlu’da Lavanta Tarlalarında Dolaş” etkinliğine katılım sağlayabilirsiniz. Temmuz ayında düzenlenecek olan “Isparta Keçiborlu’da Lavanta Tarlalarında Dolaş” etkinliği yerli ve yabancı binlerce kişi buraya gelmektedir.

Değerli okuyucularımıza şöyle bir bilgi vermemizde fayda var, Lavantalar çiçek açmaya başladığı ayda her hafta rengi giderek mor rengini almaktadır. Erken dönemde gittiğinizde neden lavantaların rengi tam olarak mor değil demeyiniz. Temmuz ayında çiçekleri patlayınca mosmor oluyor.

Kuyucak Köy halkı, Lavanta dışında hatmi çiçeği, papatya, kekik gibi yörede yetişen güzel çiçekleri de yetiştirmektedir.

Lavanta görüntüsünden başka güzelliklerde içermektedir. Mesela, Karaciğer yağlanması, burun akıntısı, toz alerjisi, romatizma gibi hastalıklara da iyi geliyor. Hem güzelliğiyle hem faydalarıyla lavantalar ilgi çekmektedir.

OKUMALISIN  Karain Mağarası Nerede-Nasıl Gidilir?

Köy halkı Lavantadan sadece parfüm, sabun veya deterjan esansları üretmiyor, bunlar dışında, Lavanta Yağı, Lavanta Suyu, Lavantalı bal, kolonyası, Lokumu, puding, tatlılar ve kurabiyeler yapılmaktadır.

Lavanta Kokulu Köy ’de Ne Yenilmeli?

Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinde Köy halkı kadınları tarafından yapılan çorbası, haşhaşlı kaymaklı sarması, lavantalı muhallebisi en çok tercih edilenler arasındadır. Ayrıca et-Tavuk ızgara çeşitleri de yapılmaktadır. Hafta sonu çok yoğun olduğu için yemek kalmayabiliyor.

Lavanta Bahçelerine Nasıl Gidilir;

Keçiborlu-Kuyucak Köyü arası 15 Km. Bu mesafe arabayla yaklaşık olarak 17 dakika sürecektir.

Isparta merkeze ise 47 km uzaklıkta

Havaalanına sadece 30 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Karaman Çeşmeli Kilise Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Karaman Çeşmeli Kilise Nerede – Nasıl Gidilir?– Karaman Gezi Rehberi hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir