Isparta Lavanta Bahçeleri Nerede-Nasıl Gidilir?

Isparta Lavanta Bahçeleri Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Isparta Lavanta Bahçeleri Nerede-Nasıl Gidilir? – Isparta Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Isparta Lavanta Bahçeleri Nerede;

Isparta ilinin Keçiborlu ilçesinin Kuyucak köyünde bulunur. Lavanta Kokulu Köy olarak bilinmektedir. Isparta merkeze ise 47 km uzaklıkta olan bu küçük köyde 250 hane bulunmaktadır. Lavanta bahçelerinin popüler olmasından sonra bu şirin köye oldukça fazla ziyaretçi gelmektedir. Şimdi sizlere Lavanta Köyü Hakkında ve Lavantaların en Güzel Açtığı Tarihler Hakkında Bilgiler vermeye çalışacağız…

Isparta Lavanta Bahçeleri Hakkında;

Çok eski yıllarda Kuyucak Köyünde kurak, susuz, bir şey ekilmemiş tarlalara boş kalmasın diye ekilen ilk lavanta fideleri sosyal medyanın da etkisiyle 3000 hektar alana kadar yayılmış durumda. Lavanta üretimine bakıldığında ülkemizde yetiştirilen toplam lavanta üretiminin % 93’ü bu bölgeden sağlanıyor. Köy halkı geçimini lavanta ile sağlıyor. Lavanta tarlaları denilince akla gelen ilk yer Fransa’nın Provans bölgesi gelmektedir. Fakat Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyünde yetiştirilen lavantalar her geçen gün daha da meşhur hale gelmektedir. Lavanta Bahçeleri Kuyucak Köyüne gelmeden sağlı sollu sıralanmaktadır. Köy, Tarlaların en sonunda bulunuyor. Köyde yeme içme ve alışveriş yönünden zengindir. Tarlaları gezdikten sonra alışveriş için Kuyucak Köyüne gitmenizde fayda var.

Lavanta Kokulu Köye Ne Zaman Gidilmeli? Lavantalar En Güzel Ne Zaman Açıyor?

Kuyucak Köyünde, Lavantalar haziran ayında çiçeklenmeye başlıyor. Ziyaret etmek için en doğru zaman genel olarak Haziran- Ağustos arası olarak bilinir. Ama Lavantaların mor mor çiçek açtığı ve mis gibi koktuğu tarih, Temmuz Ayının ilk haftası olarak bilinir. Gittik Yerinde inceledik, Üreticilerle konuştuk ve Üreticilerin söylediği Tarih Temmuz Ayının ilk Haftasından sonraki ilk günler En Güzel Dönemdir. Lavantaların En Mor Olduğu Tarih 7 Temmuz olarak söylenmektedir. Bu Tarihten başlayarak gün gün Lavantaların rengi soluyor. Bu solma hemen gerçekleşmiyor. Hasat Dönemi Yani Ağustos ayının sonlarına kadar gidip görebilirsiniz. Dış Çekim için Fotoğraf çekmek isteyen Gelin-Damat adayları, Katalog çekimi yapacaklar ve Fotoğraf sanatına önem verenler bu tarihlere dikkat etmesini öneriyoruz. Tekrar etmek gerekirse 1-15 Temmuz Tarihleri Lavantaların En Mor olduğu dönem olarak söyleyebiliriz.

OKUMALISIN  Malkara Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

Her yıl Temmuz Ayında düzenlenen “Isparta Keçiborlu’da Lavanta Tarlalarında Dolaş” etkinliğine katılım sağlayabilirsiniz. Temmuz ayında düzenlenecek olan “Isparta Keçiborlu’da Lavanta Tarlalarında Dolaş” etkinliği yerli ve yabancı binlerce kişi buraya gelmektedir.

Kuyucak Köy halkı, Lavanta dışında hatmi çiçeği, papatya, kekik gibi yörede yetişen güzel çiçekleri de yetiştirmektedir.

Lavanta görüntüsünden başka güzelliklerde içermektedir. Mesela, Karaciğer yağlanması, burun akıntısı, toz alerjisi, romatizma gibi hastalıklara da iyi geliyor. Hem güzelliğiyle hem faydalarıyla lavantalar ilgi çekmektedir.

Köy halkı Lavantadan sadece parfüm, sabun veya deterjan esansları üretmiyor, bunlar dışında, Lavanta Yağı, Lavanta Suyu, Lavantalı bal, kolonyası, Lokumu, puding, tatlılar ve kurabiyeler yapılmaktadır.

Peki, Nereden Çıktı bu Lavanta üretimi;

Kuyucak köyünde azda olsa bir üretimi varmış, Yıllar içinde Lavanta Kokulu Köy projesi kapsamında, Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimciler Kooperatifi kurulur. Köydeki kadınlara Lavanta yetiştiriciliği hakkında eğitimler verilir. Yıllar geçtikçe Köyün kadınları azimle çalışarak köyün bu günlere gelmesini sağlıyorlar. Köy halkı geçimini lavanta ile sağlamaktadır.

Lavanta Kokulu Köy ’de Ne Yenilmeli?

Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinde Köy halkı kadınları tarafından yapılan çorbası, haşhaşlı kaymaklı sarması, lavantalı muhallebisi en çok tercih edilenler arasındadır. Ayrıca et-Tavuk ızgara çeşitleri de yapılmaktadır. Hafta sonu çok yoğun olduğu için yemek kalmayabiliyor.

OKUMALISIN  Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Lavanta Bahçelerine Nasıl Gidilir;

Keçiborlu-Kuyucak Köyü arası 15 Km. Bu mesafe arabayla yaklaşık olarak 17 dakika sürecektir. Her yerde Lavanta Kokulu Köy Tabelası bulunduğu için çok kolay bir şekilde ulaşım sağlayacaksınız.

Isparta merkeze ise 47 km uzaklıkta

Havaalanına sadece 30 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR
  1. Gizem Kıraç dedi ki:

    Teşekkürler Çağlar Bey. Oldukça faydalı oldu yazınız. Bir ek de biz yapalım acizane. Konaklama için çok aradık ve güzel bir işletme açılmış şansımıza onun tabelası denk geldi. Lavanta Villa – Lavanta Kokulu Otel samimi bir aile işletmesi. Tavsiye olsun diye yazıyorum kalmak isteyenler tercih edebilir