İstanbul Arkeoloji Müzeleri Nerede – Nasıl Gidilir?

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere İstanbul Arkeoloji Müzeleri Nerede – Nasıl Gidilir? İstanbul Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İstanbul İlinin Fatih ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Bu müze aslında bir kompleks haldedir ve  üç ana birimden oluşan bir müzeler kompleksi olarak bilinmektedir. Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olarak ayrılmaktadır.İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Dünyanın En Büyük Müzeleri arasındadır ve  Türkiye’nin müze olarak inşa edilen en eski binasıdır. Müzede Mısır Mumyalarından Tarihi Kadeş Anlaşmasına, İskender Lahdinden Asur kral heykellerine, Hiyeroglif yazı örnekleriden Sümer çivi yazı örneklerine ve 32 tonluk Dünyanın en büyük lahtine kadar bir çok eşsiz eser sergilenmektedir.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin temelleri,Aya İrini Kilisesi’nde toplanan eserlerin oluşturduğu Müze-i Hümayun’un (İmparatorluk Müzesi) 1869’da kurulması ile atılmıştır. Üç Ana Bölümden oluşan müzenin Bölümleri Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bölümleri;

Çinili Köşk Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri kompleksi içerisinde bulunan  en eski yapıdır.(Miladi 1472).Müze içerisinde, Türk çini ve seramik sanatının En güzel örnekleri sergilenmektedir.

Eski Şark Eserleri Müzesi, Bu bina  Osman Hamdi Bey tarafından 1883 yılında Sanayi-i Nefise Mektebi oalark yaptırılmıştır. Bu binanın mimarı daha sonra İstanbul Arkeoloji Müzeleri Klasik binasını inşa edecek mimar  Alexander Vallaury’dir. 1917 yılında akademinin Cağaloğlu’na taşınmasından sonra bu bina müzeler müdürlüğüne verilmiştir.

OKUMALISIN  Urlu Barbaros Köyü Nerede – Nasıl Gidilir?

Arkeoloji Müzesi, Dünyada müze binası olarak tasarlanıp yapılmış olan ender yaplardan bir tanesidir. İstanbul şehrinde bu tarz da yani Neo-Klasik mimari tarzında yapılan yapılar arasında en güzel ve en görkemli örnekleri arasındadır. Müze, Alınlığı üzerinde bulunan Osmanlıca yazıda ‘Asar-ı Atika Müzesi’ (Eski Eserler Müzesi) yazmaktadır. Ayrıca, Yazının üstünde bir tuğra bulunuyor, bu tuğra  Sultan Il. Abdülhamid’ e aittir.

Müze Gezisi bir hayli yorucu oldu biraz dinlenip çay – kahve içelim derseniz eğer, müzenin bahçesinde dinlenmek ve bişeyler atıştırmak için minik bir büfe bulunuyor, buradan , çay kahve, kruvasan, tost, kek, atıştırmalıklar birşeyler alabilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Giriş Ücreti;

Müze Giriş Ücreti, 36 TL

Ayrıca 18 yaş altı ve 65 yaş üzeri T.C vatandaşlarından, Engelli vatandaşlardan ve refakatçilerinden, Gazilerden, Şehit yakınlarından giriş ücreti alınmıyor.

Müze Kart Geçerlidir.

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir.

Müzekart + sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak istedikleri kadar ziyaret edebilir.

OKUMALISIN  Maraş Ulu Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Ziyaret Saatlaeri;

Pazartesi Günleri Kapalıdır.

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 09.00 – 20.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 09.00 – 18.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri iletişim Bilgileri;

Adres: Cankurtaran, Alemdar Caddesi,Osman Hamdi Bey Yokuşu,Gülhane  Fatih/İstanbul

Tel: 0212 520 77 40-41-42

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne Nasıl Gidilir;

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İstanbul İlinin Avrupa yakasında Fatih ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Konum itibari ile oldukça merkezi bir noktada olduğundan dolayı rahatlıkla ulşabilirsiniz. Gülhane Parkının girişinin sağından doğru yürüdüğünüzde Topkapı Sarayına çıkan Osman Hamdi Bey Yokuşu’nda bulunmaktadır.

Toplu Taşıma ile Gelecekler,  Bağcılar-Kabataş Tramway Hattına binip, Gülhane durağında indikten sonra müze binasına ulaşabilirsiniz.

Eminönüne çok yakın bir konumda olduğundan Otobüs ile gelecekler Eminönünde indikten sonra 15-20 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabilirler.

Anadolu yakasından Gelecekeler, Vapur veya Deniz otobüsü ile Eminönüne geldikten sonra az bir yürüyüş ile ulaşabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.