İstanbul Demiryolu Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

İstanbul Demiryolu Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere İstanbul Demiryolu Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Açılış / Kapanış Saatleri – Müze içerisinde bulunan Eserler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

İstanbul Demiryolu Müzesi Nerede?

Müze, İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde Tarihi Sirkeci Tren Garı içerisinde bulunmaktadır. Tarihi Gar, 03 Kasım 1890 yılında görkemli bir törenle açılmıştır. Gar binasının mimarı Alman mimar ve mühendis A.Jasmund’dur. Geçmişten günümüze çok değerli bir yer olarak bilinmektedir.  Tarihi Gar içerisinde 23.09.2005 tarihinde Demiryolu Müzesi ziyarete açılmıştır.

Müzede içerisinde; Rumeli Demiryollarına ve TCDD’nin Trakya hattına ait orijinal vaziyet planları, çizimler, çeşitli fotoğraflar, demiryolu aletleri ve haberleşme araçlarının yanı sıra demiryolları idaresinde geçmişte var olan demiryolu okulları ve TCDD hastanelerine ait bir çok obje  ve fotoğraf bulunmaktadır.

Müzenin En dikkat çeken bölümleri arasında 1955 yılında ilk elektrikli tren işletmeciliğe geçişin sembolü olan banliyö treninin makinist bölümü yer almaktadır. Ayırca, Orient Ekspres’in 1977 yılında yapılan son seferinde yolcularına dağıtılan hatıra madalya ve Wagon-Litz şirketine ait ve bu trende kullanılan gümüş yemek takımları sergilenen objeler arasındadır. Müzede toplamda 19. ve 20. yüzyıla ait 400 eser sergilenmektedir.

İstanbul Demiryolu Müzesi Giriş Ücreti

Giriş ÜCRETSİZDİR.

İstanbul Demiryolu Müzesi Açılış / Kapanış Saatleri

 Müze, Pazartesi ve bayram günleri dışında her gün açıktır.

Müze, 09.30 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

TEL: 0212 527 12 01 – 0212 520 65 75 / 7885

İstanbul Demiryolu Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Müze, İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde Tarihi Sirkeci Tren Garı içerisinde bulunmaktadır. Eminönü olarak bilinen Tarihi alana yürüme mesafesindedir. Bulunduğu konum itibariyle Marmaray, Vapur, Tramway ve Otobüsler ile kolayca ulaşım sağlanabilir.

Marmaray ile Gidecekler;

Gebze – Halkalı arasında hizmete veren Tramway hattına binip SİRKECİ istasyonunda inmeleri yeterli olacaktır.

Vapur İle Gidecekler;

Üsküdar – Kadıköy- Beşiktaş ve diğer Vapur iskelelerinden kalkan EMİNÖNÜ yönüne hareket eden vapura binip Eminönü durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir.

Tramway ile Gidecekler;

Bağcılar – Kabataş hattına binip SİRKECİ istasyonunda inmeleri yeterli olacaktır.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.