İstanbul Sanatları Çarşısı – Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

İstanbul Sanatları Çarşısı – Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda İstanbul Sanatları Çarşısı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                                Sanatları Çarşısı Nerede?                      

Çarşı, İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde Sultanahmet Cami ve Ayasofya Cami’ne yakın bir konumdadır. Sultanahmet Tarihi Alanı içerisinde yer almaktadır.

        İstanbul Sanatları Çarşısı Hakkında Bilgiler       

18.yy Osmanlı Mimarisinde başlayıp günümüze kadar Milli kültürümüze ait eserlerin sergilendiği yerdir. Çarşı bünyesinde; Hat, Tezhip, Ebru, Çini, Minyatür, Boyama, Kitre Bebek, Porselen Boyama ve El işçiliği alanlarında usta sanatkârların eserleri sergilenmektedir.

Çarşı, 1986 yılında metruk halde bulunan Cedid Mehmed Efendi Medresesinin Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından yenileme çalışmaları sonrasında Sanat Çarşısı olarak kullanılmaya başlamıştır. Medrese yapısını koruyan ve sanatla bütünleşmiş ilk yapılar arasındadır.

Günümüzde bünyesinde bulunan 12 hücre odası ve bu odalarda icra edilen 11 sanat dalı ile usta sanatkârlar tarafından kültürümüze önemli katkılar sunmaktadır. Çarşı avlusu ve hücre odalarında eğitici ve öğretici çalışmaların yanı sıra Medresenin ev sahipliğini yaptığı İstanbul Kahvehanesi ile Kahve kültürüne de katkı sağlamaktadır. Buraya geldiğinizde mutlaka kahve içmelisiniz.

                       Sanatları Çarşısı Giriş Ücreti                     

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                  Sanatları Çarşısı Ziyaret Saati                         

Çarşı 10.00 – 19.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

        İstanbul Sanatları Çarşısı’na Nasıl Gidilir?         

Çarşı, İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde Sultanahmet Cami ve Ayasofya Cami’ne yakın bir konumdadır. Sultanahmet Tarihi Alanı içerisinde yer almaktadır. Bulunduğu konum itibari ile ulaşım oldukça kolaydır.

Sanatlar Çarşısına Gitmenin En Kolay Yolu;

Bağcılar – Kabataş Arası hizmet veren T1 Tramway hattına binip Sultanahmet durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir. (Sultanahmet Cami’nin sol tarafındaki sokakta bulunuyor.)

Vapur İle Gidecekler;

Eminönü İskelesinde indikten sonra T1 Tramway hattına binip Sultanahmet durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir. (Sultanahmet Cami’nin sol tarafındaki sokakta bulunuyor.)

Marmaray İle Gidecekler;

Sirkeci Tren Garında indikten sonra T1 Tramway hattına binip Sultanahmet durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir. (Sultanahmet Cami’nin sol tarafındaki sokakta bulunuyor.)

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.