İstanbul’da Çocuklar ile Gezilecek Yerler – Sömestr – Ara Tatil Gezi Rotası

İstanbul’da Çocuklar ile Gezilecek Yerler – Sömestr – Ara Tatil Gezi Rotası

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda İstanbul’da Çocuklar ile Gezilecek Yerler – AraTatilde Çocuklarınızı Götürebileceğiniz Yerler hakkında bilgi vereceğiz.

Mega şehir İstanbul’u gezilecek yerler bakımından değerlendirsek saymakla bitiremeyiz. Bir de çocuklar gözünden İstanbul şehri görmek gerekir. Acaba İstanbul’da çocuklarımızı nerelere götürebiliriz. Bu yazımızda genel olarak Doğal Güzellikler, Müzeler, Bilim, Sanat üzerine gezilecek yerlerden bazılarını yazmaya çalıştık.

Bu seçtiğimiz gezilecek yerler dışında birçok yer var elbet. Bunları bize mail veya mesaj yoluyla iletebilirsiniz. Şimdi bu sizlere yazımızda İstanbul’da Çocuklar ile Gezilecek yerler hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

            İstanbul’da Çocuklar ile Gezilecek Yerler           

                     1- İstanbul Oyuncak Müzesi                             

Sunay Akın’ın 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki antikacılardan ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncaklarla kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi dünya tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilere sunmaktadır.

                                 2- Miniatürk                                             

Haliç’in kıyısında, Toplam 60.000 metrekare alan üzerine kurulan Miniatürk’te, 15.000 metrekare maket alanı, 40.000 metrekare yeşil ve açık alan, 3.500 metrekare kapalı alan, 2.000 metrekare havuz ve su yolu ve 500 araçlık otopark yer almaktadır. Bu Alan içerisinde, Maketler, havuz, küçük alışveriş merkezleri, amfi tiyatro, otopark ve Mescit, oyun alanları gibi birçok detay da bulunmaktadır.

                      3- Zeytinburnu Buz Adası                               

Avrupa’nın En Büyük Buz Pistidir. 2 bin 756 kişilik tribün, Fitness Salonu, Aerobik Salonu, Konaklama Birimi, Kütüphane, Konferans Salonu, Hakem Odaları, Antrenör ve Oyuncu Soyunma odaları, Cafe ve Yemekhane gibi birçok bölümü bulunuyor.

                             4- Çikolata Müzesi                                      

Yaklaşık 25.000 metre karelik alanına kurulu olan bu müzede, çikolatadan yapılmış Evler, Köyler, Heykeller, Sanatçılar gibi birçok yapı bulunmaktadır. Pelit Markasının çikolata sevenler için yaptığı bu güzel yapı hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından ilgi ile gezilmektedir. Belirli bir ücret karşılığında gezdiğiniz müzede girişte Çikolata Şelalesinden çikolata ikram edilmekte ve Her bilet için çikolata Paketi veriliyor. Ayrıca müze içinde kurulan stantlarda çikolata satışı yapılmaktadır.

            5- Kemerburgaz Kent Ormanı ve Buz Pisti         

Çocuklara ve yetişkinlere yönelik etkinlik ve festival alanlarıyla İstanbulluların 365 gün ailece vakit geçirebileceği, kültür, sanat, spor ve eğlencenin buluşma noktasıdır. Alan içinde birden farklı eğlence bulunuyor. Buz pisti çocuklarınız için oldukça eğlenceli olacaktır.

                          6- Hababam Sınıfı Müzesi                          

Üsküdar ilçe sınırında Validebağ Korusu olarak bilinen yerde bulunan Adile Sultan Kasrı içerisinde bulunmaktadır. Müze, 1975 yılı Hababam Sınıfı, 1976 yılı Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, 1977 Hababam Sınıfı Uyanıyor ve 1978 Hababam Sınıfı Tatil’de Filmlerinin çekildiği yer olan, Adile Sultan Kasrı’nın bir odasında ziyaretçilerini karşılıyor.

                             7- Uçurtma Müzesi                                      

Türkiye’nin ilk Dünya’da ise 18 uçurtma müzesinden biridir. İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanlığını da yapmış Mehmet Naci Aköz,  1986 yılından itibaren birçok ülke şehirden topladığı 3000’e yakın uçurtma ve çeşitli objeler ile oluşturduğu müzedir.

                        8- Sarıyer Kelebek Çiftliği                         

 

Serayı gezerken rengarenk kelebeklerin tırtıl, pupave Erişkinlik dönemini, doğaya salınmasına kadar her yaşam evresini izliyorsunuz, gayet keyifli oluyor. Renk renk uçuşan kelebekler, tropik bitki ve çiçekler arasında keyifli bir serüven sizi bekliyor, kelebeklerin üzerinize konmasına izin vermelisiniz.

                           9- Rahmi Koç Müzesi                               

Beyoğlu İlçesi sınırları içerisinde Hasköy semtinde yer almaktadır. Haliç kıyısında bir sanayi müzesidir. Müze, 1994 yılında Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı bünyesinde açılmıştır. Bu müze yaklaşık 27.000 metrekarelik alan üzerinde faaliyet göstermektedir. Müze, Osmanlı döneminde gemilerin çapalarının yapıldığı Lengerhane, 1861 yılında Şirket-i Hayriye tarafından bakım-onarım işleri için kurulmuş Hasköy Tersanesi ve ana girişten Haliç’e kadar uzanan açık hava sergileme alanı olmak üzere 3 ana kısımdan oluşuyor.

                       10- Hava Kuvvetleri Müzesi                        

Havacılık müzesi tarihi 70’lere kadar uzanmaktadır. Havacılık Müzesi ilk olarak 15 Mayıs 1971 tarihinde İzmir’ de Cumaovası’ nda açılmıştır. Müzenin açılışına büyük ilgi gösterilmesine rağmen gerek bölgeye ulaşımın kısıtlı olması gerek koşulların yetersiz olması müze için yeni yer bulma çabasını ortaya çıkarmıştır. Bunun sonucu olarak İstanbul’ da Yeşilköy Tren İstasyonu’ nun arka tarafındaki 15.000 metrekarelik alana müzenin inşa edilmesine karar verilmiştir. Özenli bir çalışmanın ardından modern bir müze olarak 16 Ekim 1985 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil Sözer tarafından ziyaretçilere açılarak bugünkü yerini almıştır. Müze Türk Hava Kuvvetleri’ ne bağlı Komutanlık olarak hizmet vermektedir.

           11- Müze Gazhane ( Çocuk Bilim Merkezi)        

İstanbul şehrinin 101 yıl boyunca aydınlatma ve yakıt ihtiyacını karşıladıktan sonra kapanan Hasanpaşa Gazhanesi Günümüzde Müze Gazhane olarak hizmet vermektedir. Bu alan içinde çocuklar için; Bilim merkezi bulunuyor. 24 sergi ünitesinden oluşan bu yerde, Çocuklara enerji çeşitliliğini öğretmek, enerjiden yararlanma ve iklim değişikliğine etkisi gibi temalar gösterilmektedir.

12- Dinozor Müzesi (Türkan Saylan Kültür Merkezi)

Maltepe’de bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi içerisinde bulunuyor. Çocukların ücretsiz olarak gezebileceği bu alan içinde hareket eden ve ses çıkartan dinozorlar, dinozor maketleri sergileniyor. Işık ve ses ile görsellik katılmış.

             13- El Battani Uzay Evi – Kağıthane                   

Kağıthane Belediyesi tarafından okul Öncesi, İlkokul ve Ortaokul öğrencilerine yönelik olarak hayata geçirilen bir projedir. Proje içerisinde; Uzay ve Astronomi, Enerji verimliliği ve geri dönüşüm üzerine çalışmalar yapılıyor. Ziyaretçiler Özel Astronot kıyafetleri giyerek 180 derece projeksiyon sistemi ile hem uygulamaları hem görsel eğitim alıyor. Ayrıca Teleskop ile Gökyüzü gözlemi yapabiliyorlar.

                        14- Nakkaştepe Millet Bahçesi                  

90 bin metrekarelik bir alan içerisinde yer alan Millet bahçesi sizlere Muhteşem Boğaz Manzarasını ayaklarınızın altına getiriyor. Alan İçerisinde; 

Piknik Alanları (200 kişilik Ahşap Masa)

-Spor Alanları (Tenis Kortu)

-Yürüyüş ve Gezinti Parkuru

-Zıpline ve Macera Parkuru

Biyolojik Gölet

-Doğa Keşif Atölyesi (Mucit Evi)

-Amfi Alanı

-Uçan Yol, Voleybol sahası, Tenis alanı gibi bir çok eğlenceli alan bulunuyor.

İstanbul’da Çocuklar ile Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.