İzmir Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

İzmir Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere İzmir Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

          İzmir Arkeoloji Müzesi            

Arkeoloji Müzesi, İzmir ilinin Konak ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Konak merkezde olduğu için ulaşım oldukça rahattır. İl Sağlık Müdürlüğü’nün (Eski Diş Hastanesi)  karşısındadır. Konak’ta Bahribaba noktasında hizmet vermektedir.

Arkeoloji Müzesi, 1927 yılında ziyarete açılmıştır. Müzede birbirinden farklı dönemlere ait eserler sergileniyor. Eserlerin büyük bir kısmı, Efes, Bergama, Milet, Teos, Klazomenai ve İasos bölgelerinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılmış.
İzmir ve çevresinin tarihini tanımak ve yüzlerce eseri görmek için her yıl binlerce turist İzmir Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ediyor. Üç katlı bir binada hizmet veren İzmir Arkeoloji müzesi sergi salonu, restoranlar, eser depoları, kütüphane ve labaratuar bölümlerinden oluşmaktadır.

Müzeyi pek çok yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir. Arkeoloji Müzesi, 1924 yılında ilk olarak ya Aziz Voukolos Kilisesi‘nde “Asar-ı Antika Müzesi” ismiyle inşası yapılmış ve zaman içerisinde kiliseden müzeye dönüştürülerek İzmir Arkeoloji Müzesi ismiyle hizmete açılmıştır. Yapılan çalışmalardan sonra 1927 yılında hazır duruma getirilmiştir.

3 kattan oluşan müzenin en üst katında teşhir salonları bulunmaktadır. Cam, bronz, yüzük taşları, çanak çömlek ve pişmiş topraktan yapılmış heykelcikler teşhir salonundaki tarihi eserlerdir. Orta katta yer alan teşhir salonlarında daha çok mermerden yapılan heykel ve büstler sergileniyor. Müzenin alt katında ise mermerden yapılmış mezar stelleri sergileniyor.

      İzmir Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 2024 Yılı      

Giriş Ücreti 2024yılı itibari ile  4€

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

             İzmir Arkeoloji Müzesi  Ziyaret Saatleri

Not: Etnoğrafya Müze Bölümü Tadilat Nedeniyle Geçici Süre ile Kapalıdır..


Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim
tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

          İzmir Arkeoloji Müzesi’ne Nasıl Gidilir?       

Arkeoloji Müzesi, İzmir ilinin Konak ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Konak merkezde olduğu için ulaşım oldukça rahattır. İl Sağlık Müdürlüğü’nün (Eski Diş Hastanesi)  karşısındadır. Konak’ta Bahribaba noktasında hizmet vermektedir.

Arkeoloji Müzesine ulaşmak için öncelikle İzmir merkeze gelmeniz gerekmektedir. Müze’ye ulaşım açısından oldukça kolay bir noktada yer almaktadır. Toplu taşıma araçlarıyla müzeye rahatça ulaşabilirsiniz.

Konak’tan müzeye gitmek isteyenler 43, 15 numaralı ESHOT otobüsleri kullanabilir.

Gaziemir ve Sarnıç için 887, 152 otobüsleri,

Konak Bahribaba’dan ise 156, 92, 27 nolu otobüslerle müzeye rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir’in Bazı İllere Uzaklıkları;

 • İZMİR-ADANA ARASI 900 km
 • İZMİR-AFYON ARASI 327 km
 • İZMİR-ANKARA ARASI  579 km
 • İZMİR-ANTALYA ARASI  446 km
 • İZMİR-AYDIN ARASI 130 km
 • İZMİR-BALIKESİR ARASI 173 km
 • İZMİR-BURSA ARASI 322 km
 • İZMİR-DENİZLİ ARASI 224 km
 • İZMİR-ESKİŞEHİR ARASI 412 km
 • İZMİR-ISPARTA ARASI 382 km
 • İZMİR-İSTANBUL ARASI 561 km
 • İZMİR-KÜTAHYA ARASI 334 km
 • İZMİR-MUĞLA ARASI 229 km
 • İZMİR-UŞAK ARASI 211 km

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.