İzmir Bademler Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – İzmir Gezilecek Yerler

İzmir Bademler Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – İzmir Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere İzmir Bademler Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Yenir – Neler Yapılır – Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

                            Bademler Köyü Nerede?                      

İzmir ilinin Urla ilçesinde bulunmaktadır. Öyle bir köy ki tiyatrosu oyuncak müzesi kütüphanesi ve bir de yardıma muhtaçlar için çalışan bir Kafeteryası var. Bu Köyde herkes huzurlu herkes mutlu ve güler yüzlü. Keyifle gezeceğiniz güzel bir köydür.

 

                   Bademler Köyü Hakkında Bilgiler               

963 yılında Berlin film festivalinde altın ayı ödülünü kazana ”Susuz yaz” film bu köyde çekilmiş. Filmin Figüranları bademler halkındanmış. Ama bu köye tiyatro aşkı 1930’lu yıllara dayanır. Hatta İzmir de devlet Tiyatrosu yokken bademler köyünde varmış.

Bu köye tiyatro aşkı kazandıran köye 1925 yılında atana Mustafa Anarat öğretmen sayesinde olmuş. Bademlililer hem misafirperverler hem de köyleri herkes Tarafından iyi anlaşılsın istiyorlar. Bu konuda bizlere çok yardımcı oldular.

Öyle bir tiyatro aşkı ki Onlarda ki herkese örnek olunacak cinsten gözleri dolu doluydu bize bunları anlatan amcanın. Tiyatronun içinde 1930 lardan fotoğraflar ödüller mevcut. Oradan 10 adım attıktan sonra arkeolog Musa Baran oyuncak müzesini görmek mümkün kendisi 70 küsür yıldır var olan üstelik

Türkiye’nin ilk Oyuncak müzesi.

Bezden bebekler çelikler çomaklar anneannelerimizin nineler dedelerimizin Oyuncaklarını görmek heyecan verici. Köy de bir kütüphanede mevcut 77 yıldır ayakta biz gittiğimiz de kapalıydı camdan gördüğüm kadarıyla içi kitap dolu tadilatta dedi köylüler.

1962 yılında köyde bir kooperatif kurulmuş amaçları hem köyü kalkındırmak hem de geleneklerine sahip çıkıp genç nesle bunu aşılamak nevruz, hıdrellez, deniz bayramı ve derme derviş günü coşkuyla kutlanıyor. Bütün köylü toplanıp piknik yaparmış. Derme derviş günü köyün en ilginç geleneği.

Köy kadınları çeşitli kılıklara girip ellerinde teflerle evlerden yemeklik malzeme topluyor daha sonra bunu üç yol ağzında kazanlar kurup pişiriyor. Derme derviş çorbasından içen o yıl hastalanmayacağına inanılıyor. İzmir’in ilklerinin yaşandığı bu köy de insan bir ütopyanın içinde buluyor kendini. Hobbit evi kafelerinin adı para istemiyorlar. Ne yiyip içerseniz gönlünüzden kopanı masalarda ki kumbaraya atın diyorlar.

Gönüllülük esasıyla çalışıyorlar gözleme açanda kahve çay pişirende aslında ilk Hobbit evini İstanbul Balat ta açmışlar ama kiralar çok artınca yolları bu tarafa düşmüş iyi ki de gelmişiz diyor kafenin sahibi Kafe sahibi dediğime bakmayın oda buranın çalışanı kimsesizlerin kimse oluyorlar aslına bakarsanız çocuklar için giysi kitap oyuncak ya da yetişkinler için giysi her şeyi kabul ediyorlar.

Sadece ellerine para sürmüyorlar eğer istiyorsanız kumbaraya atabilirsiniz diyorlar. Her yer Atatürk resimleri ve Türk bayraklarıyla dolu çok eski eşyalar için bir odalarını müzeye çevirmişler diyebiliriz çok çok eski ama çok güzel tarih kokan bir oda. Boşuna kalbi Egede kalmıyor insanın.

                     Bademler Köyünde Ne Yenir?                    

Tabi ki derme derviş çorbası umarım denk gelirsiniz. Yöresel ot, un, lorla yapılan çalkalama. Gelincik şurubu ve damat helvası.

                     Bademler Köyü Nasıl Gidilir?                     

Bademler Köyü, İzmir şehir merkezine 40 km, Urla’dan 10 km Güzel bahçeden 14 km, çeşmeden 62 km. köye 320 Numaralı ESHOT otobüsleri ulaşım hizmeti veriyor.

Bademler Köyü Makalesini bizimle Paylaşan SN. Ceylan AYAN ‘a Teşekkür ederiz

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

  1. Lale dedi ki:

    Bu makaleyi okuduktan sonra ilk gitmek istediğim yer oldu. O kadar güzel anlattın ki çok merak ettim. Yüreğine,emeğine sağlık.

    1. Seyyah Çağlar dedi ki:

      Teşekkür ederim.