Anasayfa / Doğal Güzellikler / İzmir Dikili Plajları – Dikili’de Denize Girilecek Yerler – Detaylı

İzmir Dikili Plajları – Dikili’de Denize Girilecek Yerler – Detaylı

Seyyahlar bu yazımızda sizlere İzmir Dikili Plajları – Dikili’de Denize Girilecek Yerler – Detaylı – İzmir Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

İzmir Dikili Plajları – Dikili’de Denize Girilecek Yerler – Detaylı

Dikili, İzmir’in kuzeyinde yer alan bir ilçesidir. Konumu Ege Denizi kıyısında ve Midilli Adası karşısında yer alır. Komşu ilçeler Ayvalık, Bergama ve Aliağa’dır. İzmir’e 118 km uzaklıktadır. Denizyolu olarak İzmir’e 66 mil, İstanbul’a 228 mil ve Midilli’ye 18 mil uzaklıktadır.

1- Küçük Zindancık Koyu ve Plajı

Zindancık Koyu ve Plajı İzmir ilinin Dikili ilçe sınırlarında yer almaktadır. İzmir’den 115 km Dikili merkeze 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bademli Köyü mevkiindedir.

Zindancık Koyu özellikle şehrin kalabalığından bıkmış olan kişiler için kafa dinleme yeridir. Koyun hemen yanında kampa uygun olan Killik Koyu da vardır.  Plajı ince beyaz kumdan oluşmaktadır.  Deniz suları serin ve berrak bir yapıya sahiptir.

Bu koy aynı zamanda kamp alanı olarak da kullanılmaktadır. Bunun dışında Dikili ilçe merkezinde birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca çevre koy ve plajlarda ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek büfeler bulunsa da fiyatlar şişirilmiş bir durumda.  Bundan dolayı ihtiyaçlarınız giderken almanız gerekmektedir. Küçük Zindancık Koyu ve Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

2- Hayıtlı Koyu ve Plajı

Hayıtlı Koyu ve Plajı İzmir ilinin Dikili ilçe sınırlarında yer almaktadır. İzmir merkezden yaklaşık 108 km uzaklıkta bulunur. Bademli-Denizköy Yolu üzerinde bulunmaktadır.

Hayıtlı Koyu ve Plajı bölgenin en sakin ve gözden uzak plajlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle şehrin kalabalığından bıkmış olan kişiler için kafa dinleme yeridir. Plajı ince beyaz kumdan oluşmaktadır.  Deniz suları serin ve berrak bir yapıya sahiptir.

Koya aracınız ile giriş yapabiliyorsunuz. Ayrıca koyda kamp imkânı da bulunmaktadır. Market, tuvalet, duş gibi ihtiyaçlarınızı sağlayacağınız yer bulunmamaktadır. Bu bölgede Hayıtlı Merada Termal&Spa Tatil Köyü bulunmaktadır. Plajda yalnızca otel müşterilerinin kullandığı şezlong ve şemsiyeler bulunuyor.

Ege Bölgesi’nin jeotermal kaynağı açısından en zengin bölgesi olan Hayıtlı Koyu’nda çıkan termal suyu, litrede 3 gramın üzerinde minerale sahip durumdadır. Bu özellik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.  Özellikle ortopedik, dermatolojik ve romatizmal hastalıklar, bel ve boyun fıtığı rahatsızlıkları ve böbrek, idrar yolları rahatsızlıklarının giderilmesi hususunda etkilidir. Hayıtlı Koyu ve Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

3- Kalem Adası

İzmir’in Dikili İlçesi Bademli Köyü’nde bulunan Türkiye’nin ilk ve tek ada oteli olma özelliğini taşımaktadır. Ana karaya 450 metre mesafe uzaklıkta olan ada akvaryumdan farksız denizi, palmiyeleri ve süslü bitki örtüsü ile yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır.

OKUMALISIN  Tekke Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Kilis Gezilecek Yerler?

Ege’nin incisi Kalem Adası, incecik kumsalı, turkuaz mavisi Mavi Bayraklı sahili, Botanik bahçeleri, zeytin ve palmiye ağaçları, bahçelerde yer alan kayıtlı tarihi eserleri ve eşsiz doğa güzelliklerini ziyaretçilerine sunmaktadır. Kalem Adası, MÖ 406 yılında Atina ile Sparta arasında 270 geminin katıldığı dönemin en büyük deniz savaşına tanıklık etmiştir. Adası etrafında yüzlerce geminin battığı bu savaş, Atina’nın zaferiyle sonuçlanmıştır. Bölgede M.Ö. 1200 yıllarına kadar dayanan antik yerleşim izlerine rastlanmaktadır.

Kalem adası, bölgeye tepeden bakan ve sönmüş bir yanardağ olan Karadağ denizin dibinde sıcak kumullar oluşmuştur. Gözlerden uzak, farklı mimarisiyle yurt içinden ve dışından gelen konuklara keyifli anlar yaşatmaktadır. Kalem Adası’nı bu kadar önemli yapan şey ise adanın coğrafi konumunun yanı sıra bir botanik bahçesi bulunmasıdır. 30 yılı aşkın bir sürede toplanan eserler, evler, bahçe duvarlarından tek tek toplanıp adaya getirilerek bir botanik bahçesine dönüştürülmüştür. Kalem Adası Nerede-Nasıl Gidilir?

4- Dikili Fame Beach

Fame Beach Plajı İzmir ilinin Dikili ilçe sınırlarında yer almaktadır. İzmir’den 115 km Dikili merkeze 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bademli Köyü merkezine 2 km’lik mesafede yer alır.

Fame Beach’in bulunduğu yere giriş ücreti 25 ₺ olarak belirlenmiştir. Tesis içinde restoran, kafe, duş, soyunma kabini, tuvalet, şezlong ve şemsiye bulunuyor. Bölgenin denizi ve doğası oldukça güzel. Plajı ince beyaz kumdan oluşmaktadır.  Deniz suları serin ve berrak bir yapıya sahiptir. Kumsalı çocuklar için de uygun bir yapıya sahiptir.

Burası konaklama hususunda özel bir yere sahiptir. Çünkü burada doğal güzelliğe güzellik katan Bungalow evleri bulunmaktadır. Burada elektrik, su, duş, wc gibi birçok hizmet bulunmaktadır. Dikili Fame Beach Nerede-Nasıl Gidilir?

5- Bademli Halk Plajı

Bademli Halk Plajı İzmir ilinin Dikili ilçe sınırlarında yer almaktadır. İzmir’den 115 km Dikili merkeze 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bademli Köyü’nün merkezine 1 km uzaklıktadır.

OKUMALISIN  Yukarı Söğütlü (Karacalı) Camii Nerede - Nasıl Gidilir?

Bademli Halk Plajı daha çok sakin ve huzurlu olması nedeniyle tercih ediliyor. Özellikle şehrin kalabalığından bıkmış olan kişiler için kafa dinleme yeridir. Plajı ince beyaz kumdan oluşmaktadır.  Deniz suları serin ve berrak bir yapıya sahiptir. Bademli Köyü’nün merkezine 1 km uzaklıktadır. Plajda Şezlong ve şemsiyenin kiralama imkânı mevcuttur. Burada bulunan büfe ve irili ufaklı mekândan alışveriş yapabilirsiniz. Bademli Halk Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

6- Killik Koyu – Bademli – Killik Plajı

Killik Koyu ve Plajı İzmir ilinin Dikili ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Dikili ilçesine bağlı Bademli Köyünde bulunur. Killik koyu genel anlamda bembeyaz bir kayaç yapısına sahiptir. Bunun sebebi kayaçların kilden oluşmasıdır. Kumsalı bembeyaz kumlardan oluşmaktadır.  Çok güzel bir görüntüsü vardır. Deniz tabanı da beyaz kumlardan oluşmaktadır.  Bu özelliği ile Türkiye’nin Maldivleri’i olarak bilinmektedir.

Denizi turkuaz rengindedir. Denizi muhteşem özellikle çocuklu aileler için ideal sığ bir denizi var. Acemi yüzücüler için de oldukça güzel bir yer. Hafta sonları oldukça kalabalık durumdadır. Ayrıca doğal kil çıktığı için insanlar buraya gelmektedir. Bir yandan denize girerken diğer taraftan vücutlarına kil sürmektedirler. Bu kil toprak cilde çok iyi gelmektedir.

Plajda birkaç tane işletme bulunmaktadır. Fiyatları oldukça uygundur. Bu sebeple yeme içme konusunda herhangi bir problem yaşamazsınız. Otopark mevcut fakat oldukça pahalı. Dikili Gezi Rehberi: Killik Koyu – Bademli – Killik Plajı

7- Çandarlı Halk Plajı

Çandarlı Halk Plajı İzmir ilinin Dikili ilçe sınırlarında yer almaktadır. İzmir’e 90 km, Dikili’ye 19 km mesafede bulunmaktadır. Dikiliye bağlı Çandarlı mahallesindedir.

Plajı iri taneli kumdan oluşmaktadır.  Deniz suları serin ve berrak bir yapıya sahiptir. İzmir şehir merkezine 1,5 saatlik uzaklıktadır. Suları oldukça sığdır. Bu sebeple çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler tarafından tercih edilmektedir. Çandarlı’nın deniz suyu oldukça soğuk, plaj kumu iri taneli. Mavi bayrağa sahip bir plajdır. Herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır. Burada bulunan işletmelerden yeme-içme ihtiyacınızı giderilebilirsiniz. Şezlong ve şemsiye kiralama imkânı bulunmaktadır.

İzmir şehir merkezine 1,5 saatlik. Çandarlı Kalesi’nin önünde bulunan mavi bayraklı plajda herhangi bir giriş ücreti alınmıyor. Çandarlı Halk Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Arhavi Ortacalar Çifte Köprü Nerede – Nasıl Gidilir – Artvin

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Arhavi Ortacalar Çifte Köprü Nerede – Nasıl Gidilir – Artvin Gezilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir