İzmir Karagöl Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

İzmir Karagöl Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere İzmir Karagöl Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücretleri – Tabiat Parkında Kamp Yapılır mı? Ateş Yakmak – Mangal Yakmak Serbest mi? Piknik Yapılacak Alanlar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tabiat Parkı, İzmir ilinin Menemen İlçesi Yamanlar Dağı mevkiinde yer almaktadır. İzmir’e 35 km, Karşıyaka İlçesine 23 km uzaklıktadır. Mevcut ulaşım yolu asfalt kaplı olup bol virajlı ve her virajda muhteşem körfez manzarasına sahiptir.

Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne ait olan Karagöl, piknik yapmak ve Kamp Yapmak için son derece uygun. Gölün çevresinde tahta piknik masaları ve mangal yerleri hazır bulunmaktadır.

Karagöl Tabiat Parkı deniz seviyesinden 850 metre yükseklikte olup, 30 hektarlık alana sahiptir.  Göl jeolojik hareketler sonucu oluşmuş heyelan set gölüdür. Tabiat Parkı içerisinde ve çevresinde doğa yürüyüşü, foto safari, bisiklet gezintisi faaliyetleri yapılabilir. Park’ta Restaurant, büfe, piknik üniteleri, çadırlı kamp ve karavan alanı bulunmaktadır.

Yamanlar Dağı’na tırmanırken Dağın tepesine geldiğinizde İzmir Körfezi’nin en güzel göründüğü noktadan manzaranın keyfini çıkartın. Yoldan ilerlerken yemyeşil ağaçların arasında aniden Karagöl karşınıza çıkacaktır.

Karagöl, çevresi söğüt ve çınar ağaçlarıyla çevrilidir. Ayrıca kızılçamlar ve yer yer karaçamlar karşımıza çıkıyor. Ağaçların gövdesini saran sarmaşıklar doğaya farklı bir renk katmış, her yer yeşillik gözüküyor. Gölün İçerisinde yüzen ördekler, yapraklarını suya eğmiş söğüt ağaçları ile bir fotoğraf karesini andırmaktadır.

Bir rivayete göre, İzmirlilerin ilk yerleşim yeri Karagöl’ün bulunduğu yerin çevresi olarak söylenmektedir. Tabiat Parkı, Tabiat parkları arasında gördüğümüz en yeşil yer olduğunu söyleyebilirim. Yalnız yaz mevsiminde, özellikle hafta sonları oldukça kalabalık oluyor. Göl çevresindeki küçük patikalar ağaçların arasından göl manzarası eşliğinde size güzel ama kısa yürüyüş rotaları sunmaktadır.

         Karagöl Tabiat Parkında Kamp Yapılır mı?        

Kamp yapmak isteyen İzmirlilerin tercih ettiği bir yerdir. Kamp – Piknik – Mangal Yapmak SERBESTTİR.  İsteyenler çadır isteyenler karavanla kamp yapabilir. Çadır için günlük ücret alınıyor. Girişte ödediğiniz giriş ücretinden ayrı olarak ücret ödeme yapmanız gerekiyor. Elektrik bulunuyor, fakat çadırlara verilmiyor. Karagöl çevresinde çeşmeler yardımı ile su ihtiyaçlarınızı görebilirsiniz.

Yerde Ateş Yakmak YASAKTIR.

Kamp için; kendi çadırınız veya karavanınızla gelmeniz gerekiyor . Bir gece konaklama ücreti 240 TL  ( araç giriş ücreti, 1 çadır gece konaklama,dört kişiye kadar, elektrik, su, wc ortak kullanım bedeli dahil )

Kamp için gelecek olanlar en geç akşam saat 21:00 kadar giriş yapmaları gerekmektedir

                            Karagöl’ün Hikayesi                                  

Efsaneye göre İzmirli olan Frigya kralı Tantalos Magnesia ’ya doğru uzanan Spilios dağında Frigya halkı ile beraber yaşamaktadır. O zamanlar Spilios dağı oldukça verimli topraklara ve zengin maden yataklarına sahiptir. Anadolu tanrıçası Kibele’ye inandığı için Hellen tanrılarına küçük gören ve onların güçlerini sınayan Tantalos çok büyük bir cezaya çarptırılmış.

Spilios dağından atılarak ölüm tanrısı Hades’e gönderilerek Tantalos burada Zeus tarafınca ebedi açlık ve susuzluğa mahkûm edilmiş. Ayrıca İzmirli tarihçi Homelos’ta Odysseia’da hemşehrisi Tantalos’un çektiği acıları oldukça etkileyici bir şekilde anlatmış. Tantalos’un atılmış olduğu yarık daha sonradan göl haline gelmiş ve bu göle Tantalos gölü adı verilmiş. Yamanlar dağında bulunan bu gölün şimdiki adı ise Karagöl olarak bilinir.

            Karagöl Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2024             

Yaya Girişi:…………………………21 TL

İndirimli ……………………………11 TL

Bisiklet Girişi: ……………………21 TL

Motosiklet – Atv :………………..45 TL

Otomobil: ………………………….65 TL

Minibüs:…………………………….190 TL

Midibüs:……………………………315 TL

Otobüs:……………………………..630 TL

                  Tabiat Parkı Giriş – Çıkış Saatleri                    

Tabiat parkına giriş saati 08.00 çıkış saati 20.00 olarak belirlenmiştir.

               Karagöl Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir;              

Karagöl’e gitmek için; Karşıyaka’dan Örnekköy yoluna girin ve asfaltı bırakmadan devam edin. 27 kilometre sonra Karagöl’e ulaşacaksınız.

Diğer bir alternatif, İzmir-Manisa yolundan 13 kilometrelik orman yolundan veya Menemen-Muradiye Karayolu’nun Emiralem Mevkii’nden 13 kilometrelik orman yolundan yürüyerek ya da bisikletle gidebilirsiniz.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.