İzmir Mavi Tren Bileti Nasıl Alınır?

İzmir Mavi Tren Bileti Nasıl Alınır?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere İzmir Mavi Tren Bileti Nasıl Alınır? İzmir Mavi Tren Hakkında Merak Edilen Her Şeyi açıklamaya çalışacağız.

                    İzmir Mavi Tren Hakkında                           

Doğu ekspresi ile meşhur olan tren yolculuğu, farklı güzergâh seçeneği ile büyük ilgi göstermektedir. İzmir Mavi Tren olarak bilinen ve Ankara-İzmir (Basmane)-Ankara arasında her gün işleyen trendir. İzmir Mavi Tren Bizlere Ankara’nın, Eskişehir’in, Balıkesir’in, Manisa’nın, İzmir’in doğal güzelliklerini, bizlere sunmaktadır. İzmir-Ankara Arası ortalama 14.5 saat sürmektedir.

İzmir Mavi Treni; iki farklı amaç için kullanılabilen oldukça keyifli bir yolculuğun ismidir. Günümüzde insanlar hem yalnızca turistik amaçlı bu ekspresi kullanabilmekte hem de bir yerden diğerine gitmek için kullanabilmektedir. Ancak günümüzdeki durumun gösterdiği üzere bireyler bu ekspresi daha çok turistik gezi amaçlı kullanmaktadır. Oldukça keyifli anlar yaşanabileceği bu gezi uzun bir süreci kapsamaktadır. Özellikle sosyal medya kullanımının da artması sayesinde günümüzde oldukça popüler bir fenomen haline dönüşmüştür.

*** İzmir Mavi Tren Hakkında Merak Edilen Her şey***

1İzmir Mavi Tren Hangi Şehirlerden Geçiyor?  

Ekspres Ankara-İzmir arası hareket ediyor. Ankara-Eskişehir-Balıkesir-Manisa-İzmir illerinden geçmektedir.

     2- İzmir Mavi Tren Hangi Günler Kalkıyor?    

Ankara-İzmir (Basmane)-Ankara arasında her gün işleyen trendir.

      3- İzmir Mavi Tren Kalkış Saatleri                   

*Ankara’dan hareket saati: 19:00 ‘dır.

 • Eskişehir ilinden 22,16,
 • Balıkesir ilinden 05,05
 • Manisa ilinden 08.08
 • Basmane’ye varış 09,36

*Basmane’den hareket saati:  18,05

 • Manisa ilinden 19,30
 • Balıkesir ilinden 22.47
 • Eskişehir ilinden 05,35
 • Ankara’ya varış 08,37

       4- İzmir Mavi Treni Kaç saat sürmektedir?         

Ekspres yolculuğu toplamda 14 saat 30 dakika sürmektedir.

             5- İzmir Mavi Tren Fiyatları ne kadar?          

 • Pulman 1. Mevki        62 TL
 • Yataklı kişi  başı            136.5 TL
 • 2 kişi yataklı oda için 136.5 x 2 = 273 TL
 • (bilet fiyatları her yıl güncellenmektedir)
OKUMALISIN  Safranbolu'da Gezip Görülecek 10 Yer

          6- İzmir Mavi Tren Bileti Nasıl Alınıyor?        

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarına siteden direk alabilir ya da tren bileti satan diğer satış sitelerinden de alabilirsiniz ben size TCDD tarafından satılan bilet alma yöntemini anlatacağım. Resmi bilet satış sitesi için TIKLAYIN

Eybis Uygulaması; Google Play yada App Store’ dan TCDD EYBİS uygulamasını indirerek Kolayca bilet alabilirsiniz.

Site Üzerinden Ana Ekran Bu Şekildedir.

 

Giderken ilk durak ANKARA son durak ise BASMANE, buradan tarihi tek yön mü ya da gidiş dönüş mü onu seçtikten sonra ARA diyorsunuz ve İzmir Mavi Treni karşınıza gelecektir.

Buradan Vagon Tipi olan yerden istediğiniz vagonu seçeceksiniz.

Vagon Tipleri İse;

 • PulmanNormal koltuktur. Koltuk dizilimi bilinen minibüs şeklindedir. .
 • Örtülü kuşetli,dört kişilik oda şeklinde olan ve oturaklar Karşılıklı ikişerlidir. Ve bu koltuklar aşağı doğru çekildiğinde ve üstte bağlanmış yataklar aşağı indirilip yatak oluyorlar.
 • Yataklı iki kişilikler, bu vagon tipi trenin en konforlu odalarıdır. Bildiğimiz otel odası gibi koltuklar, Masa, Mini buzdolabı ve lavabosu içerisinde vardır.
  Birde Yemekli vagon bulunmaktadır. Restoranlardaki gibi karşılıklı masalar var. Burada yemekleri yiyebilir, içecekler alabilirsiniz.

Yer işlemini seçtikten sonra kendinize ait bilgileri doldurarak devam ediyorsunuz. Bu aşamadan sonra kredi kartı bilgilerinizle ödeme yapabilirsiniz.

               7- Evcil Hayvan Kabul Ediliyor mu?           

Sadece Küçük olmak koşuluyla, kuş, kedi, balık, küçük köpek , evcil hayvan kabul ediliyor. Bazı şartlar var. Öncelikle evcil hayvanınıza bilet almanız gerekiyor. Cüzi bir miktar oluyor bu. Ve en önemli şartları örtülü kuşetli ve yataklı vagonlarda seyahat etmenizi değil de , pulman vagonda seyahat etme şartı koşuluyor

                  8- Trende Sigara İçiliyor mu?                   

Elbette ki trende sigara içilmesi yasak. Bu bilinen bi durum. Kapınızı kilitledikten ve diğer yolcular tarafından şikâyet edilmedikten sonra artık siz düşünün içilir mi içilmez mi:) ?

OKUMALISIN  Menekşe Kadınlar Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

Fakat şunu da belirtelim sigara kokusunun ve dumanın koridora yayıldığını, hatta yan kompartımanlardan da hissedildiğini belirtmeliyim. Artık gerisi size kalmış bir durum.

                              9- Tuvaletler ?                                   

Yataklı vagonda iki tuvalet bulunmaktadır. Kuşetli ve pulman vagonlarda çok fazla sayıda yolculuk eden olduğundan dolayı tuvaletler temizlense de zamanla kirleniyor. İnsanlarımız bu konuda çok bilinçli değil.

                     10- Yemek Bulunuyor mu?                   

Evet, trende  yemekli vagon bulunmakta hatta arzu eden yolcular için restoranda alkol satışı da yapılıyor.. Fiyatlar konusunda çok yüksek değil ama ucuz da diyemeyiz. Normal aldığımız fiyattan biraz pahalı çünkü Ama aradığınız çoğu yemek türü bulunmuyor, Sizlere tavsiyemiz yanınızda yolculuk esnasında yiyecek yemek-içecek türü şeyleri almanızdır. Uzun yolculuk olacak çünkü 🙂

                          11- Yorucu Oluyor mu?                  

Koltukta seyahat etmek  yorucudur ama yataklı vagon için aynı şeyi söyleyemeyiz.uyuyarak gidiyorsunuz sonuçta. Tren çok fazla hız yaptığından bayağı bir sallanıyorsunuz ve kaliteli bir uyku söz konusu değil. Biraz yorulacaksınız. Ama bu tatlı bi yorgunluk. Siz anı yaşayın..

 12- Yataklı Vagonda Neler Var? Elektrik Var mı?

Yataklı vagonda her kabinde mini buzdolabı, lavabo, elektrik prizi, Temiz Havlu, Terlik, Sabun bulunuyor. Çarşaflar günlük değişiyor. Ama Battaniyeler hakkında kesin bir şey söyleyemeyiz.

13- İzmir Mavi Trene Binmeden Önce Yanımıza Neler Almalıyız?

-3’lü Priz Mutlaka almalısınız.

-Çay – Kahve sevenler su ısıtıcı mutlaka alın (Priz bulunuyor)

-Trenin içerisi çok sıcak oluyor yanınıza ince bir şeyler almanızı tavsiye ederiz.

-Vagonu süslemek isterseniz, ışıklı süsler, Mum, fotoğraflar alabilirsiniz.

-Yolculuk esnasında karnınızın acıkacağını düşünerekten, Başta su olmak üzere, abur cubur , kuru yemiş bir şeyler almanızı tavsiye ediyoruz.

 

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.