İzmir Tarihi Asansör Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

İzmir Tarihi Asansör Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili  Seyyahlar bu yazımızda sizlere İzmir Tarihi Asansör Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

İzmir’de gün batımı seyredebileceğimiz yerlerden biri olan Tarihi Asansör’dür. Tarihi Asansör, İzmir’in Konak ilçesinde bulunmakta olup, Mithat Paşa Caddesi ile Halil Fırat Paşa Caddesini bir birine bağlamaktadır.

 

              İzmir Tarihi Asansör’ü Kim Yaptırdı?              

1907 yılında Musevi işadamı “Nesim Levi (Bayraklıoğlu)” tarafından yaptırılmıştır. Tarihi Asansör, birinden diğerine 155 basamakla ulaşılan iki semt arasında hızlı ve kolay ulaşım sağlama amacıyla yaptırılmıştır.  Asansör kulesi 3 katlıdır. 1. Dünya Savaşı’nda asansörün alt katı; Kumarhane – orta katı; Fotoğrafhane – üst katı ise; Sinema olarak kullanılmıştır. Asansör zaman içinde çeşitli insanlara kiraya verilmiştir.

1942 yılında Şerif Remzi Reyent’e satılmıştır. İnciri dünyaya tanıtan iş adamıdır.  1960 yılında İzmir Belediyesi ve Şerif Remzi Reyent arasında anlaşmazlık çıktığı için asansör kapatılıp, depo olarak kullanılmaya devam etmiştir. Şerif Remzi Reyent 1973 yılında vefat etmiş ve asansör kaderine terk edilmiş halde bırakılmıştır. Şerif Remzi Reyent’in yeğeni Ayla Ökmen tarafından İzmir Belediyesi’ne bağışlanmıştır.

Günümüzde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından eğlence, kültür ve dinlence mekanı olarak kullanılır; kentin önemli bir turistik durağıdır. Asansöre, halk arasında “Asansör Çıkmaz Sokağı” olarak bilinen, resmi adı “Dario Moreno” olan sokaktan ulaşılmaktadır. Kule, taş olan iki bölümden sonra tuğla olarak yükselir. Yapının Halilrıfatpaşa Caddesi’ne ulaştığı yerde demir konsollar üzerinde taşınan ahşap bir balkon bulunur. Bu balkondan İzmir şehri kuşbakışı izlenebilmektedir.

İzmir Tarihi Asansör Restoran Çalışma Saatleri

                  İzmir Tarihi Asansör Giriş Ücreti                 

İzmir Büyük şehir Belediyesi tarafından işletilen Tarihi Asansör ilk başlarda ücretli ise de günümüzde Girişler ücretsizdir.

                   Tarihi Asansör Ziyaret  Saatleri                    

  Tarihi Asansör Haftanın Yedi Günü 08.00 – 24.00  arası, Restoran Bölümü 10.00 – 24.00 Saatleri arası hizmet vermektedir.

              İzmir Tarihi Asansör’e Nasıl Gidilir?                

Tarihi Asansör’e Tramway ile Nasıl Gidilir?

Halkapınar – Fahrettin Altay Tramvayı ile Karataş durağında inip karşı caddeye geçip Karataş Anadolu yanından düz devam edin, bu yol sizi Tarihi Asansöre götürecektir.

       Tarihi Asansör’e Vapur ile Nasıl Gidilir?        

Karşıyaka’dan Konak Vapuru’na binip ardından Konak’ta inmeniz gerekiyor. Buradan Sonra Halkapınar – Fahrettin Altay Tramvayı ile Karataş durağında inip karşı caddeye geçip Karataş Anadolu yanından düz devam edin (Dario Moreno sokağından) bu yol sizi Tarihi Asansöre götürecektir.

          Tarihi Asansör’e Metro ile Nasıl Gidilir?        

F.Altay – Evka-3 arası hizmet veren Metro hattına binip Üçyolda inin buradan sonra kime sorarsanız gösterir.

Tarihi Asansör’e Toplu Otobüs ile Nasıl Gidilir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğüne bağlı araçlarından Asansör durağından geçen otobüsler: Eshot 11, Eshot 12, Eshot 14, Eshot 169, Eshot 202, Eshot 209, Eshot 21, Eshot 216, Eshot 300, Eshot 305, Eshot 311, Eshot 554, Eshot 7, Eshot 8, Eshot 811.

Yürüyerek gelmeyi düşünüyorsanız ilk olarak Konak yönünden Mithatpaşa Caddesi üzerinden İzmir Kız Lisesi’ni ve İzmir Devlet Tiyatroları’nın bulunduğu yönden Halil Rıfat Paşa yönüne yürüyerek 20-30 dakikada ulaşabilirsiniz. Bu yöne doğru yürüdüğünüzde Dario Moreno Sokağı sol tarafta karşınıza çıkacaktır.

İzmir Tarihi Asansör Restoran İletişim

Adres: Şehit Nihat Bey Caddesi No:76/A Karataş – İzmir & Dario Moreno Sokak No : 42 Karataş – İzmir

Tel: 0.232.293 47 80 – 0.232. 293 47 85

Asansör restoran: 110 kişi,  Teras Kafe: 80 kişi,  Ceneviz Bar: 70 kişi

Asansör Restoran:19.00 – 24.00 (Rezervasyonla)

Teras Kafe: 10.00-24.00

Ceneviz Bar: Bar, kapalı. Özel yemekler alınıyor.

Restoran bölümünde yemekler, Fransız ve Akdeniz mutfağı ağırlıklı. Her üç bölümde de fasıldan popa canlı müzik yapılmaktadır…

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

  1. Talha dedi ki:

    Canimmmm izmirimmmm