İzmir Teleferik Balçova Nerede – Nasıl Gidilir?

İzmir Teleferik Balçova Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere İzmir Teleferik Balçova Nerede – Nasıl Gidilir? İzmir Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

                İzmir Teleferik Balçova                 

Teleferik, İzmir’in Balçova ilçesinde yer almaktadır. İzmir Balçova teleferik, ilk olarak 1974 tarihinde inşa edilmiştir. Bu tarihten itibaren uzun yıllar kullanıldıktan sonra bakımsız kalmış ve bunun sonucunda yıpranmıştır. Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, bakım ve onarım için incelemede bulunduktan sonra bir süre teleferik kullanıma2008 yılında kapatılmıştır. Tesiste 5 ay civarında süren çalışma sonrasında açılması planlanmış fakat AB standartlarına uymadığı için tekrar kapanmak zorunda kaldı. Yıllar süre AB standartlarına uyulması için çalışmalar yapılmış ve sonunda 2015 tarihinde teleferik faaliyetine başlamıştır.

Teleferik saatte 1200 yolcu taşıyabilecek bir kapasiteye sahiptir. Hattın toplam uzunluğu 810 metre, yüksekliği ise 316 metredir.  Teleferik bir turu 2 dakika 42 saniye sürmektedir.  8’er kişi kapasiteli 20 gondol çalışabiliyor. Her kabin farklı ve rengârenk bir görünüme sahiptir.

OKUMALISIN  Balçova Terapi Ormanı Nerede – Nasıl Gidilir?

Teleferik tepesinde mesire alanı bulunmaktadır. Bu tesis özel bir şirket tarafından işletiliyor.  Teleferik Alanında gözleme- mantı evi, iki katlı kır kahvesi ve et evi bulunmaktadır. Ayrıca çocuklara yönelik dondurma, pamuk helva, haşlanmış mısır gibi yiyecekler satan kafe ve market mevcuttur.

Tesisin zirvesinde kurulan ‘Et Evi’nde ise kontrollü mangal hizmeti veriliyor. Ziyaretçiler, kendileri için yakılan mangallarda et evinden temin ettikleri et çeşitleri ve şarküteri ürünlerini kendileri pişirebiliyor. Ayrıca isterseniz sizin adınıza etleri mangalda pişirip hazır şekilde getirme hizmeti de sunulmaktadır.

Balçova semtindeki İzmir Ekonomi Üniversitesi karşısında yer alan Teleferik için bilet almanız gerekiyor. Bilet satışı hafta içi, hafta sonu 18:00 da sonlanmaktadır.

        İzmir Teleferik Çalışma Saatleri        

GÜN TESİS  AÇILIŞ GİŞE KAPANIŞ TESİS KAPANIŞ
PAZARTESİ                        HAFTALIK BAKIM NEDENİ İLE KAPALIDIR      
SALI 11:00 18:00    19:00
ÇARŞAMBA 11:00 18:00 19:00
PERŞEMBE 11:00 18:00 19:00
CUMA 11:00 18:00 19:00
CUMARTESİ 11:00 18:00 19:00
PAZAR 11:00 18:00 19:00
OKUMALISIN  Alanya Deniz Feneri - Alanya Gezi Rehberi
ÜCRET TARİFESİ
5 yaş ve altı çocuklar için ücretsiz
İniş – Çıkış ücreti 9 TL. 01.01.2018 Yılından İtibaren

          İzmir Teleferik’e Nasıl Gidilir?       

Teleferik, İzmir’in Balçova ilçesinde yer almaktadır. Balçova’da Sakarya Caddesindedir. Merkezde olduğu için ulaşmak çok rahattır. Teleferiğe otobüs veya metro ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Konak tarafından gelecekler metro ve şehir içi otobüsleri (82, 167 ve 320 numaralı otobüsler) ile ulaşabilirler. Teleferiğe Bornova’dan gelmek isteyenler metro ile Fahrettin Altay yönünü kullanarak son duraktan sonra şehir içi otobüs kullanmaları gerekiyor.

İzmir Teleferik’e Yakın Duraklar

  • Teleferik Durağı 81 metre mesafede
  • Ekonomi Durağı 174 metre mesafede
  • Turem Durağı 286 metre mesafede
  • Kabaoğlu Durağı 337 metre mesafede

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.