İzmir’in En İyi 15 Piknik Alanı – İzmir’de Piknik Yapılacak Yerler

İzmir’in En İyi 15 Piknik Alanı – İzmir’de Piknik Yapılacak Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  İzmir’in En iyi 15 Piknik Alanı – Mangal Yapılacak Alanlar? Ateş Yakılacak Yerler & Piknik Yapılacak Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                          İzmir’in En İyi 15 Piknik Alanı                   

                                 Çiçekli Tabiat Parkı                                 

Tabiat Parkı 1. Derece Doğal Sit alanı içerisinde yer almaktadır. 2011 yılında   Bakanlık Makamının oluru ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.20,91 hektarlık alana sahiptir. Tabiat parkı Özellikle Günübirlik piknik alanı olarak tercih edilmektedir. Park içerisinde, piknik masaları, çeşme, çocuk oyun alanı, yürüyüş yolu bulunmaktadır.

Çiçekli Tabiat Parkında, doğa yürüyüşü, foto safari, bisiklet gezintisi faaliyetleri yapılabilir. Sahada kır büfesi piknik üniteleri mevcuttur. İzmir şehir merkezine ve Manisa iline yakınlığıyla bilinmektedir. Doğal dokusu bozulmamış ve halkın ihtiyaçlarını rahatça görebileceği bir yerdir.

Hayvan çeşitliliği olarak, Solucanlar, yumuşakçalar, salyangoz, eklem bacaklılar, akrepler, kırkayaklar, teşbih böcekleri, çıyanlar, çekirgeler, ağaçkakanlar, arılar, karıncalar, kurbağalar, kaplumbağalar, kertenkeleler, yılanlar, atmacalar, doğanlar, bülbül, karatavuk, ispinoz, sığırcık, kargalar, kirpi, köstebek, sincap, fare, tilki, sansar, gelincik, yaban domuzu bulunmaktadır.

İzmir Şehir merkezine yakın olan bir alanda bulunmakla birlikte halkın dinlenme ve piknik ihtiyacını karşılayacak ormanlık alana sahiptir. Mangal yakmak serbesttir.

                               Balçova Teleferik                                    

Teleferik, İzmir’in Balçova ilçesinde yer almaktadır. İzmir Balçova teleferik, ilk olarak 1974 tarihinde inşa edilmiştir. Bu tarihten itibaren uzun yıllar kullanıldıktan sonra bakımsız kalmış ve bunun sonucunda yıpranmıştır. Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, bakım ve onarım için incelemede bulunduktan sonra bir süre teleferik kullanıma 2008 yılında kapatılmıştır.

Teleferik saatte 1200 yolcu taşıyabilecek bir kapasiteye sahiptir. Hattın toplam uzunluğu 810 metre, yüksekliği ise 316 metredir.  Teleferik bir turu 2 dakika 42 saniye sürmektedir.  8’er kişi kapasiteli 20 gondol çalışabiliyor. Her kabin farklı ve rengârenk bir görünüme sahiptir.

Teleferik tepesinde mesire alanı bulunmaktadır. Bu tesis özel bir şirket tarafından işletiliyor.  Teleferik Alanında gözleme- mantı evi, iki katlı kır kahvesi ve et evi bulunmaktadır. Ayrıca çocuklara yönelik dondurma, pamuk helva, haşlanmış mısır gibi yiyecekler satan kafe ve market mevcuttur.

Tesisin zirvesinde kurulan ‘Et Evi’nde ise kontrollü mangal hizmeti veriliyor. Ziyaretçiler, kendileri için yakılan mangallarda et evinden temin ettikleri et çeşitleri ve şarküteri ürünlerini kendileri pişirebiliyor. Ayrıca isterseniz sizin adınıza etleri mangalda pişirip hazır şekilde getirme hizmeti de sunulmaktadır.

                            Sarnıç Gölet Piknik Alanı                        

İzmir ilinin Gaziemir ilçesinin Sarnıç semtinde yer almaktadır. Sarnıç Gölet Piknik Alanı şehir merkezine yakınlığı ile tercih edilebilecek piknik yerlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğa ile içi içe görüntüsü ile etkileyici bir görünüme sahip bu yerlerden biri de Gölet parkıdır. Piknik Alanı, sık ağaçları ile sıcak yaz aylarında sizlere gölgelik alanlar sunuyor. Aracınızı piknik yapacağınız yerin yakınına park etme imkânı bulunmaktadır.

Sarnıç gölet alanı piknik ve yürüyüş alanı olarak bilinen bu yerde ayrıca bisiklet turu da yapabilirsiniz. Burada ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz Market bulunmaktadır. Ayrıca tuvalet ve çeşme gibi yerler de bulunmaktadır. Ailenizle giderek keyifli zaman geçireceğiniz mesire alanına gönül rahatlığıyla gelebilirsiniz.

                         İzmir Karagöl Tabiat Parkı                        

İzmir Karagöl Tabiat Parkı deniz seviyesinden 850 metre yükseklikte olup, 30 hektarlık alana sahiptir.  Göl jeolojik hareketler sonucu oluşmuş heyelan set gölüdür. Tabiat Parkı içerisinde ve çevresinde doğa yürüyüşü, foto safari, bisiklet gezintisi faaliyetleri yapılabilir. Park’ta Restoran, büfe, piknik üniteleri, çadırlı kamp ve karavan alanı bulunmaktadır.

Yamanlar Dağı’na tırmanırken Dağın tepesine geldiğinizde İzmir Körfezi’nin en güzel göründüğü noktadan manzaranın keyfini çıkartın. Yoldan ilerlerken yemyeşil ağaçların arasında aniden Karagöl karşınıza çıkacaktır.

Karagöl, çevresi söğüt ve çınar ağaçlarıyla çevrilidir. Ayrıca kızılçamlar ve yer yer karaçamlar karşımıza çıkıyor. Ağaçların gövdesini saran sarmaşıklar doğaya farklı bir renk katmış, her yer yeşillik gözüküyor. Gölün İçerisinde yüzen ördekler, yapraklarını suya eğmiş söğüt ağaçları ile bir fotoğraf karesini andırmaktadır.

Bir rivayete göre, İzmirlilerin ilk yerleşim yeri Karagöl’ün bulunduğu yerin çevresi olarak söylenmektedir. Tabiat Parkı, Tabiat parkları arasında gördüğümüz en yeşil yer olduğunu söyleyebilirim. Yalnız yaz mevsiminde, özellikle hafta sonları oldukça kalabalık oluyor. Göl çevresindeki küçük patikalar ağaçların arasından göl manzarası eşliğinde size güzel ama kısa yürüyüş rotaları sunmaktadır.

                                Ödemiş Gölcük Gölü                                  

                   

Bozdağlar olarak bilinen Manisa ve İzmir arasındaki sıradağlar üzerinde bulunan doğa harikası sevimli bir yaylada bulunmaktadır. Asırlık ağaçları, şifalı bitkileri ve muhteşem çam ormanlarıyla insanı kendinden alan bir doğası var. Denizden yüksekliği 1100 metre olan Gölcük Gölü, tektonik hareketler sonucunda oluşmuştur. Gölcük yaklaşık 900 rakımda bulunuyor. İzmir Merkez ve Ödemiş’e göre yaklaşık 9-10 derece daha serin bir sıcaklığa sahiptir. Bu sebeple yaz aylarında tercih edilmektedir.

Gölcük Gölü, temiz havası, konaklama tesisleri, mesire alanları ve spor kulüplerinin kamp merkezi olarak kullanılmaktadır. Ege’nin en önemli kayak tesisi olan Bozdağ Kayak Merkezine yakın bir konumda yer almaktadır.

Gölcük Gölü ve Çevresinde Neler yapılır konusundan bahsedecek olursak, Piknik yapmak için uygun alanları olan bir yerdir Gölcük gölü. Ayrıca, Göl çevresinde Güzel yürüme alanları bulunuyor, buralarda gezebilir, Kamp Sandalyenizi götürüp Göl kenarında oturup birşeyler içebilirsiniz. Olta Balıkçılığını sevenler Tam sizlik bir yer. Gölcük Gölü çevresinde birçok Çay bahçesi ve Yemek yeme yerlerini göreceksiniz bu yerlerde oturup bir şeyler yiyip içebilir, Doğanın keyfini çıkartabilirsiniz.

                                         Buca Gölet                                        

Buca Gölet, Buca Belediyesi tarafından Nisan 1998 yılında yapımına başlanmış 1999 yılının Mart ayında yapımı tamamlanarak halkın hizmetine açılmıştır. Buca Belediyesi İşritak şirketi olan Bucamar tarafından işletilmektedir.

Buca Gölet 167.000 metrekarelik bir alan içerisindedir. Alan içerisinde; 30 bin metrekarelik Yapay Gölet Alanı, Gölet’in tam ortasında bir Cafeterya bulunmaktadır. Gölet içerisindeki Cafe’ye bir Köprü ile gidiliyor.

Buca Gölet içerisinde pek çok Hizmet ve Aktiviteden yararlanabilirsiniz. Bunlar; Kahvaltı, Balık, Et Izgara, fast-food restoranları, kafeteryaları, piknik alanı, amfi tiyatro, Gölet barı, hobi bahçeleri, seyir terasları, marketi ve çocuk oyun parkları ve hayvan padoku gibi tesisleri bulunan bir mesire yeri, dinlenme alanı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle bahar ve yaz dönemlerinde yoğun ilgi görmektedir. Çocukların hem eğlenebilecekleri hem de doğayla iç içe oldukları korunaklı oyun parkları sayesinde ise Buca Gölet, özellikle aileler tarafından çok tercih edilmektedir.

Gölette bulunan amfi tiyatroda konserler, tiyatrolar ve farklı etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca yine bahar ve yaz mevsimlerinde şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler, bu alanda piknik yapmaktadır. Yaz akşamları Göl Restoran’da Canlı Müzik etkinlikleri olmaktadır.

Ayrıca Buca Gölet içerisinde bulunan Ters Ev‘i gezmenizi tavsiye ediyoruz.

                                 Nebiler – Aşıklar Şelalesi                       

Nebiler-Aşıklar Şelalesi, Halk arasında Aşıklar Şelalesi olarak bilinen yerdir. Muhteşem manzarası, Yemyeşil doğası, Çınar ağaçları, irili ufaklı mağaraları, yürüyüş yolları ile görülmeye değer güzel bir yerdir Aşıklar Şelalesine, 86 basamaktan oluşan ahşap merdivenden inilmektedir. Bu basamaklardan indiğinizde sizleri adeta cennetten bir köşe bekliyor.

Aşıklar Şelalesinin döküldüğü yerde küçük bir gölet oluşmuş. Gölet’in çevresi su kaplumbağaları ve tatlı su balıklarının yaşam alanı olmuş durumda. Yaz aylarında boyu 1 metreyi aşmayan bu Gölet’e girerek serinleyebilirsiniz.

Şelalenin olduğu yerin biraz ilerisinde sizlerin gezip görebileceğiniz mağaralar karşılıyor. Bunlardan biri Ağlayan Mağaradır. Ağlayan Mağaranın en ilginç görüntüsü hiç şüphesiz mağaranın üst tarafından göz damlası gibi damlaların akmasıdır. Bu su taneciklerinin damlama olayı mağaranın Ağlayan mağara ismiyle anılmasına sebep olmuştur. Damlayan su tanecikleri, etkileyici bir görünüme sahip olmasının yanı sıra henüz sebebi açıklanabilmiş bir durumda değil.

Aşıklar Şelalesi, doğayla buluşmak isteyen kampçıları ve trekkingcilerin uğrak noktasıdır. Burada Kamp yapabilir, Yükselen su sesiyle birlikte spor yapan kişiler ise buranın adeta cennetten bir köşe olduğunu söylemektedir. Kamp severler Şelale çevresinde çadır kurmaya alan içerisinde kamp yapabilir. Şelale yakını aşırı kalabalık oluyor, Sizlere tavsiyemiz biraz ormanlık alan içerisine kamp kurmanızdır.

                      İzmir (İnciraltı) Kent Ormanı                       

İzmir’de 2004 yılı içerisinde başlayan ağaçlandırma çalışmaları başlatılmıştır. Bölge yapısına uygun olan ağaçlar belirlendikten sonra ilk yıl 20 binden fazla ağaç dikimi yapılmıştır. Bu şekilde İzmir Kent Ormanı’nın oluşmasını sağlamıştır. Yaklaşık 2 milyon metrekarelik alana sahip olan bu ormana İnciraltı Kent Ormanı ismi de verilmiştir. Bunun sebebi İnciraltı dalyanının olduğu bölgede yer almasıdır.

İzmir’deki en önemli piknik alanlarından bir tanesi konumunda bulunmaktadır. Kentin gürültüsünden uzakta kafa dinleyebilmekte ya da piknik yapabilme şansına sahipsiniz. Piknik alanında oturma bankları, barbeküler, tuvaletler, çocuk parkı, 600 metrekare açık restoran, 100 araçlık otopark ve koşu parkurları bulunmaktadır.

                                    Sasalı Piknik Alanı                               

Sasalı Kent Ormanı ve Piknik Alanı, Ege Bölgesinin en büyük piknik alanı olma özelliğini taşımaktadır. Piknik Alanı yanı başında bulunan Kent Ormanı ile birlikte toplam 1800 dönüm arazi üzerine kurulmuştur.

Sasalı Kent Ormanı ve Piknik Alanı, sadece Piknik, mangal gibi hizmetlerin dışında basketbol, voleybol sahaları, yürüyüş ve bisiklet yolları, çocuklu aileler için oyun alanları ile gelen ziyaretçilerine keyifli anlar sunmaktadır. Piknik alanı içerisinde ayrıca bulunan çeşme ve tuvaletler ile temel ihtiyaçlar da karşılanabilmektedir.

Sasalı piknik alanı içerisinde bulunan Kafeteryalarda piknik ve mangal için gerekli olan temel ihtiyaçlarınızı da temin edebilirsiniz. Evde unuttum keşke alsaydık diyebileceğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Mangallık, Semaver, Bisiklet, Kömür, Hamak, Çay-Kahve aradığınız her şey burada var.

Sasalı Kent Ormanı ve Piknik Alanına Giriş ÜCRETSİZDİR.

                             Suyunbaşı Piknik Alanı                             

İzmir ilinin Torbalı ilçesinde yer almaktadır. Mesire alanı, irili ufaklı göletlerden ve etrafında konumlanmış bitki örtüsünden oluşur. Torbalı Belediyesi tarafından hizmete açılmıştır. Bölgede bulunan küçük şelaleler, ayrı bir görsellik katmaktadır. İçerisinden akan tatlı su kaynağı ve etrafındaki çınar ağaçlarıyla ön plana çıkmaktadır.

Mesire alanı özellikle yaz aylarında yoğunluk yaşamaktadır. Ailelerin piknik, spor yapmak, temiz hava almak için ilk tercihleri arasında bulunmaktadır.

Mesire alanı içerisinde yemek ihtiyacınız için civarda restoranlar ve büfeler mevcuttur. İhtiyaçlarınızı temin etme şansına sahipsiniz.

                                 Tanay Tabiat Parkı                                

İzmir ili Çeşme ilçesi Alaçatı Beldesi Ilıca mevkiindedir. İzmir’e uzaklığı 80 km. Çeşme İlçesine 9 km mesafede yer almaktadır. Ilıca Plajı ile yan yana konumlanmıştır.

1976 yılında A Tipi Orman İçi Dinlenme Yeri olarak tescil edilmiştir. 11.07.2011 tarih ve 903 sayılı Bakanlık Makamının oluru ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Tabiat Parkının Alanı 30,30 Hektardır. Sahil çamları, fıstık çamı ve kızılçamlarla kaplı Alan 1. Derece Doğal Sit Alanı içerisinde kalmaktadır.

Alan içerisinde Tuvaletler, Soyunma Kabinleri, Duşlar ve piknik üniteleri bulunmaktadır. Elektrik, içme ve kullanma suyu mevcuttur. Büfe-pergole, Kır Lokantası, sıhhi tesis kompleksleri de bulunan tabiat parkı piknik yapmanın yanı sıra hem kamp kurma hem de deniz keyfini yaşamak için imkân sağlamaktadır.

                                      Kozak Yaylası                                      

İzmir il sınırları içerisinde Bergama-Ayvalık ilçe merkezleri arasında, Bergama’ya yaklaşık 20 km mesafede, deniz seviyesinden yüksekliği 500-1000 metre yüksekliktedir. Çam fıstığı ve dokumaları ile ünlü olup, İzmir ilinin en önemli yayla turizmi merkezlerindendir.

Madra Dağı’nın 1344 metrelik yükseğinde, Ege Denizi ve Midilli Adası manzaralı, binlerce hektarlık alanı kaplayan Piknik, Kamp, Doğa Yürüyüşü ve muhteşem manzarasıyla Ege bölgesinin meşhur bir yaylalarından biridir. Trekking için çok uygun alanlar bulundurmaktadır.

Kozak Yaylasında kamp yapılacak yerlerden bahsedersek, Kozak yaylasının zirvesine kadar çıktığınızda küçük bir kafeterya göreceksiniz, yetkililerle görüştüğünüz zaman sizlere kamp için yardımcı olacaklardır. Bir başka seçenek ise, Ayvalık tarafından geliyorsanız yolun solunda kalan mesire alanı var. Bu alanda kamp yapabilir mangal ve semaver keyfi yaşayabilirsiniz.

                                  Karabel Mesire Alanı                           

İzmir ilinin Kemalpaşa ilçesinin Dereköy Mahallesi’nde yer almaktadır. Mesire alanı, Nif Dağı’na oldukça yakın konumda bulunmaktadır.

Mesire alanı sıcak yaz günlerinde bile serin olma özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Bu özelliği tercih edilmesinde etken faktördür. Görülmeye değer olan doğal güzelliği ile size yaşam enerjisi sunacak.

Burada Trekking, kamp, piknik ve doğa yürüyüşü gibi aktivitelerin yapılaması imkânı vardır. Ayrıca Hitit Karabel Anıtı buraya yakın konumdadır. Piknik alanına giriş ücretlidir.

                                    Efeoğlu Tabiat Parkı                            

İzmir ilinin Torbalı İlçesi, Yeşilköy Mevkiinde yer almaktadır. Efeoğlu Mesire Yeri Orman Bakanlığı tarafından 1977 yılında 22,66 ha. lık alanda B tipi olarak tescil edilmiştir.11.07.2011 tarih ve 903 sayılı Bakanlık oluru ile 226 dekarlık saha tabiat parkı olarak  ilan edilmiştir. Parkta özellikle funda, zeytin, fıstık çamı gibi ağaçlar göz kamaştırıyor.

Günübirlik kullanım alanı olarak hizmet vermektedir. İçerisinde piknik masaları, çeşme, çocuk oyun alanı, yürüyüş yolu bulunmaktadır. İçerisinde kır büfesi de yer alan tabiat parkı zengin florasıyla hayranlık uyandırmaktadır. Bu alan dağcılık, bisiklet turu ve doğa yürüyüşü gibi aktivitelere imkân tanıyor. Ayrıca parka giriş için ücret alınmaktadır.

                                Ekmeksiz Tabiat Parkı                          

İzmir ilinin Seferihisar ilçesine bağlı Sığacık bölgesinde yer almaktadır. Mesire alanı İzmir merkezine 52 km. mesafede yer alıyor.

Ekmeksiz Tabiat Parkı içinde çam ağaçlarının geniş gölgelik alanlarıyla ön plana çıkan Tabiat parkı yanında yüzmek için koy bulunuyor. Masmavi, berrak bir koy. Araçlarınızı tabiat parkı girişine bırakıp yürüyerek gidebilirsiniz. Hem Yeşil alan hem yüzme alanı olarak gelip görebilirsiniz.

Milli parka giriş ücretsiz fakat araba ile sahile inilmiyor yol kenarında park edilip 400 metre aşağıya doğru gidilmektedir. Sahil kesiminde 3 adet Soyunma kabini ve 2 adet WC yer almaktadır. Denizi oldukça güzel turkuaz rengiyle sizi büyüleyecektir.

İzmir’in En İyi 15 Piknik Alanı

İzmir’in En İyi 15 Piknik Alanı

İzmir’in En İyi 15 Piknik Alanı

İzmir’in En İyi 15 Piknik Alanı

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.