Şirince Gezi Rehberi?

Şirince Gezi Rehberi?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Şirince Gezi Rehberi? Şirince Gezilecek Yerler? İzmir’in Güzel Köyü Şirince Hakkında Bilgiler vermeye çalışacağız.

Şirince Köyünün Tarihçesi

Ülkemizde gezilecek en güzel turistik mekânlardan birisi olan Şirince köyü İzmir ilimizin Selçuk ilçesine bağlı bir bölgede bulunmaktadır. Buranın tarihi oldukça eskidir ve M.S. 5. Yüzyıla kadar dayanmaktadır.

1910 yılına kadar huzur içinde yaşayan Şirinceliler, Yunanistan’dan sürülmüş göçebelerin kışkırtmalarıyla hareketlenmeye başlamış, Balkan savaşı sırasında Osmanlı Devletine karşı zaman zaman direnişte bulunmuşlar. Kurtuluş savaşında Yunanistan tarafında yer alan bazı Şirinceliler Kurtuluş Savaşının kazanılmasıyla Yunanistan’a kaçmıştır. Köyde kalan birkaç yaşlı dışında da yapılan mübadele ile Şirinceliler Yunanistan’a yerleştirilmiştir. Cumhuriyet yıllarında İzmir Valisi olan Kazım Divrik Paşa’nın buraya yaptığı ziyareti sırasında böyle güzel bir yer Çirkince olamaz; olsa olsa Şirince olur.” demesiyle Çirkince Şirince olmuştur.

Sevimli Bir Köy

Şirince küçük bir yer olmasına karşın oldukça güzel mimari yapılara sahiptir. Özellikle bulunduğu alanın bir dağın tepesinde olması ziyaretçilerine çok farklı ve güzel bir turistik deneyim sunmaktadır. Buraya gelen ziyaretçiler yerli birçok halkın da sağlamış olduğu pansiyon olanakları sayesinde de bir konaklama imkânı bulabilmektedirler. Maya Takvimi’ne göre kıyametin kopacağı 21 Aralık 2012 tarihinde Fransa’nın Bugarach köyü ile birlikte dünyada kıyametten etkilenmeyecek iki yerden biri olarak duyurulan Şirince Köyü, bu öyküyle yalnız Türkiye’nin değil dünyanın da gündeminde yer aldı.

OKUMALISIN  Poyraz Konağı - Ertunan Evi Nerede - Nasıl Gidilir?

Ayrıca yine isteğe bağlı olarak uygun otel hizmetlerinden yararlanmak da mümkün olabiliyor. Şirince köyünün meydanında yer alan çarşı gün içinde oldukça fazla insanın bulunduğu bir yer haline geliyor. Çünkü burada bölge halkının yaptıkları birbirinden güzel el yapımı eşyalar ziyaretçilere sunuluyor. Bu alanda hediyelik eşyalardan organik olarak üretilen sebze ve meyvelere ve hatta zeytinyağlarına kadar çok çeşitli ürünler yer alıyor. Şirince köyü özellikle şarap üretimiyle ön plana çıkan bir bölge olarak tanınmaktadır. Burada birçok meyve özünden üretilen ev yapımı şaraplar insanların beğenisine sunuluyor.

Şirince’de Gezilecek Yerler

Şirince gezilebilecek birçok turistik mekâna da ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında Taş Mektep eski Rum okullarından biri olarak bilinmektedir. Önceleri restoran olan bu yer daha sonra ise bir tarih müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. İçerisinde birbirinden ilginç fotoğraf ve eşyalara rastlamak mümkündür. Yine ziyaret edilecek güzel yerlerden biri olan matematik köyü Şirince köyüne yaklaşık 1 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Şirince St. Jean (John) Baptist Kilisesi:  Çeşmeli bir avlu içerisinde bulunan kilisede bulunan yazıtta, ‘Peygamber ve Vaftizci Yahya Kilisesi, Helliopolisin kutsal rahibenin emri ile Siphnoslu Kallinikos lütfuyla çok sevdiği tanrısı için yapılmıştır. Buradaki ve çevredeki dindar Hristiyanların çok değerli yardımlarıyla yapılmıştır’ yazıyor. Kilisenin giriş kapısının önünde, ortasında Meryem Ana heykeli bulunan küçük havuz ziyaretçiler tarafından dilek havuzuna dönüştürülmüştür.

OKUMALISIN  İzmir Müze Gemiler Müdürlüğü Nerede – Nasıl Gidilir?

Akdeniz iklimi yaşayan İzmir’in bu güzel köyüne kış ya da yaz aylarında da gitmek tercih edilebilir. Kışları biraz yağışlı olmasının yanı sıra ılık bir havası da olmaktadır. Yazın ise bu bölge sıcaktır ancak kalınabilecek serin ortamlar bulunabilir.

Şirince Köyüne Nasıl Gidilir: 

Selçuk ilçesinden minibüslere binerek Şirince’ye direk gelebilirsiniz. Ancak minibüslerin saatlerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü akşam saat 8’den sonra minibüsler çalışmıyor. Minibüsü kaçırmanız ya da ben keyfime göre gezip giderim derseniz geri dönüşü taksi ile yapabilirsiniz.  Şirince’ye ulaşmanın birçok yolu var. Bir diğer yol ise İZBAN istasyonlarından Tepeköy’e gelip, Tepeköy’den Selçuk yönüne aktarma yaparak Selçuk’tan minibüsle Şirince’ye geçebiliyorsunuz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.