İzmit Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir?

İzmit Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere İzmit Saat Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Kocaeli Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

İzmit Saat Kulesi

İzmit Saat Kulesi, Kocaeli ilinin merkezinde yer almaktadır. Merkezde bulunan Kemalpaşa Mahallesi sınırları içerisindendir. İzmit Sarayı Müzesi’nin bahçesinin hemen yanındaki parkta yer almaktadır.

İzmit Saat Kulesi’nin yapılış tarihi 1902 yılına kadar uzanmaktadır. Sultan 2. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yıl dönümü sebebiyle inşa edilmiştir. Kule İzmit Mutasarrıfı Musa Kazım Bey tarafından mimar Vedat Bey’e yaptırılmıştır.

Saat kulesinin yapımında Hereke ve Tavşancıl’dan getirilen traverten taşlar kullanılmıştır. Manzarası çok güzel olan bir tepede bulunmaktadır. Şehrin birçok yerinden görülmektedir. Körfez manzarasına sahiptir. Fotoğraf çekmenizi tavsiye ederim. İzmit Saat Kulesinin üç tarafında çeşme bulunmaktadır. İzmit Saat Kulesinin orta katında ise 2. Abdülhamit’in Tuğrası bulunmaktadır. Dört katlı olan kulenin dördünce katında saat odası bulunmakta daha sonra yukarı doğru saçaklı bir çatı ile son bulmaktadır.

Kule 1971 yılında Seka Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla 2006 yılında da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından onarım görmüştür.

OKUMALISIN  Kocaeli Gezilecek En İyi 10 Yer - Kocaeli Gezi Rehberi?

İzmit Saat Kulesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

İzmit Saat Kulesi, Kocaeli ilinin merkezinde yer almaktadır. Merkezde bulunan Kemalpaşa Mahallesi sınırları içerisindendir. İzmit Sarayı Müzesi’nin bahçesinin hemen yanındaki parkta yer almaktadır.

Saat kulesine şehir merkezinde olduğu için ulaşım oldukça kolaydır. Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracınız ile İzmit Saat Kulesine ulaşmak için D100 kara yolunun İstanbul istikametinde gitmeniz gerekiyor. Buradan Saray Yokuşu sokağına dönerek tabelaları takip ederek İzmit saat kulesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.