İzmit’te Gezilecek En İyi 10 Yer – İzmit Gezilecek Yerler – Kocaeli

İzmit’te Gezilecek En İyi 10 Yer – İzmit Gezilecek Yerler – Kocaeli

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda İzmit’te Gezilecek En İyi 10 Yer – İzmit’in Tarihi – Mimari Eserleri – Doğal Güzellikleri – hakkında bilgiler vereceğiz.

               İzmit’te Gezilecek En İyi 10 Yer                     

                              1- Sekapark                                            

Seka Park’ta Marina iskelesi,  Kağıt müzesi, Kent müzesi, oturma alanları, büfeleri, plaj, dinlenme sahaları, denize inen merdivenler, ışık kuleleri, balıkçı restoranları ve Tekneleri , su oyun alanları, su ışık gösterileri, denize inen kızak alanları, iskeleler, deniz gözetleme kulesi, koşu, Kobis Bisiklet binme alanları, yürüme bantları, rıhtım ışıklandırması, dinlenme parkları, kongre salonları, Mesire Alanları, otopark alanı, gösteri ve görsel sanat atölyeleri, sergi salonları, kapalı spor salonları, açık spor sahaları, festival yapımı için mekanlar, çocuklar için su oyun merkezleri gibi çok sayıda mekan bulunuyor.

                      2- İzmit Saat Kulesi                                   

İzmit Saat Kulesi’nin yapılış tarihi 1902 yılına kadar uzanmaktadır. Sultan 2. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yıl dönümü sebebiyle inşa edilmiştir. Kule İzmit Mutasarrıfı Musa Kazım Bey tarafından mimar Vedat Bey’e yaptırılmıştır.

                       3- Seka Kağıt Müzesi                     

OKUMALISIN  Sopeli Doğal Yaşam Köyü Nerede – Nasıl Gidilir - Sapanca - Sakarya?

Kağıt’ın Geçmişten günümüze gelişim süreci, Kağıt ve Kağıda dair arayacağınız her türlü bilgi belge ve dökümanın yer aldığı bir müzedir. Mehmet Ali Kağıtçı’nın katkıları ile 2016 yılında kapılarını halka açan bu müze, Türkiye’nin en büyük endüstriyel mirasının müzeye dönüşüm projesidir.

                         4- Gayret Gemi Müzesi                     

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Donanma Komutanlığı’nın ortak  girişimleri ile restore edilerek 1997 yılında Gayret Gemi Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Gemi ihtişamıyla göz kamaştırıyor, Maket bir gemi değildir. Tamamen Askeri bir gemi olmakla birlikte emekliğe ayrılıp müzeye dönüştürülmüştür.

                 5- Kocaeli Bilim Müzesi                          

Seka Kâğıt Fabrikası içerisinde 8500 metrekarelik alanda bulunan bu yer, Türkiye’nin En Büyük Endüstiryel Dönüşüm Projesidir. Bilim merkezi içerisinde 250 deney düzeneği ve özel tasarım galerilerinin yanı sıra bilimsel çalışmaların yapıldığı atölyeler, bilimsel gösteri ve söyleşilerin yapıldığı bilim sahnesi, Sergi Alanları, kütüphane, araştırma ofisleri ve çay – kahve içebileceğiniz kafeterya bulunmaktadır.

               6- Selim Sırrı Paşa Konağı                 

Osmanlı Devleti’nin İlk Yol ve Köprü Gezici Müfettişi olan Selim Sırrı Paşa tarafından yaptırılmıştır. Selim Sırrı Paşa, 1888 – 1894 yılları arasında İzmit Valisi olarak görev yapmıştır. Görev yaptığı süre içinde bu konakta yaşamıştır. Zarif mimarisi ve zengin işçiliği ile görülmeye değer güzellikte bir yerdir.

                        7- Doğu Kışla Gençlik Parkı                  

Genel olarak gençlere hitap eden bir parktır. Yüzme Havuzu, Tenis Kortu, Futbol – Basketbol – Voleybol Sahaları, Çocuk Oyun Alanları, Lunapark Alanı, Çay Bahçeleri, Paten Süreme Alanı, Bisiklet ve koşu Yolu ve yeşil alanlar ile ailece gidebileceğiniz bir yerdir.

OKUMALISIN  Akyarlar Gezilecek Yerler - Akyarlar Gezi Rehberi - MUĞLA

                             8- Yeni Cuma Cami                         

Padişah II. Selim’in ikinci veziri Pertev Mehmet Paşa adına, Ölümünden sonra vasiyet üzerine Kethüdası Sinan Ağa tarafından Dönemin Ünlü Mimarı Mimar Sinan tarafından 1579 yılında yapılmıştır. Külliye şeklinde bulunan bu yer içerisinde yeşil alan ve Çay bahçeleri bulunuyor.

                        9- Şehitlik Korusu Parkı                       

Antik Çağa ait Nikomedya Sur Duvarları içinde Körfez’e nazır manzarası ile eşsiz güzellikte bir yerdir. Çevresinde Mangal – Piknik ve Oturma Alanları, Çocuk Oyun Alanları, Açık Hava Tiyatrosu, Santa Barbara Kulesi bulunmaktadır.

                                 10- Fevziye Cami                         

16.yy Osmanlı Dönemi yapılarından olan bu Cami, İzmit’li Mehmet Bey (Kanuni Sultan Süleyman’ın Damadı) tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış fakat yapı 1719 yılında tümü ile yıkılmıştır. Cami’nin günümüze ulaşan son hali 1999 Marmara depreminden sonra 2004 yılında yapımı tamamlanıp ibadete açılmıştır..

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.