İznik Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp & Piknik – BURSA

İznik Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp & Piknik – BURSA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda İznik Gölü Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Kamp & Piknik Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                                  İznik Gölü Nerede?                              

Bursa il sınırları içinde yer alan İznik Gölü Türkiye’nin 5. Büyük gölüdür. İznik Gölü, Marmara Bölgesinin en büyük gölüdür. İznik gölünün oluşumu tektonik olup, tatlı su gölüdür.

                   İznik Gölü Hakkında Kısa Bilgiler                

Antik çağlarda Askania adı ile anılan göl, Günümüzde kullanılan adı ile hemen yanında bulunan İznik ilçesinden almaktadır. Göl, Gemlik Körfezinin ortasında bir çukur alan içerisinde yer almaktadır. Elips şeklinde olan bu Gölü’nün uzunluğu 12 kilometre olup; çevresi 95 kilometre karedir. Yüzölçümü 298 kilometrekare, denizden yüksekliği 85 metredir.

Derinliği kuzeyden güneye doğru artan gölün en derin noktası 65 metredir. İznik Gölünün suyu tatlıdır. Göl, Sularını Gemlik körfezi ve Karsak deresine boşaltmaktadır. İznik Gölünün Çevresinde bağ, bahçe ve zeytinlikler ile muhteşem bir güzelliğe sahiptir.

İznik Gölünün çevresinde Ülkemizin en güzel ve en geniş Mesire alanları bulunmaktadır. Gölün Bir tarafı çamlık, diğer bir yanı ise tertemiz İznik gölüdür. Gölde balık tutmanızda mümkündür. Bu bölgede bulunan balıkların ilk sırasında kerevit gelmektedir. Diğer balık çeşitleri ise alabalık, ıstakoz, sazan ve yayın balıkları da bulunmaktadır. Gölün etrafındaki çamlar ve zeytinliklerin harika görüntüsü ile piknikçilerin vazgeçemediği alanlarındandır.

                İznik Gölü Çevresinde Neler Yapılır?             

  • Göl aynı zamanda fotoğraf severlerin uğrak yeridir. Gün batımı ve Güneşin doğduğu anlarda oluşan manzarayı yakalamak için buraya gelen çok sayıda kişiyi görebilirsiniz.
  • Göl çevresinde bulunan mekanlarda kahvaltı yapabilir ya da yemek yiyebilirsiniz.
  • Göl çevresi aynı zamanda yürüyüş parkuru rolünü üstlenmiş durumda, Göl çevresinde muhteşem göl manzarası eliğinde yürüyüş yapabilirsiniz.
  • Bisikletini yanınızda getirirseniz eğer, göl çevresi bisiklet sürmek için çok uygun bir yerdir.
  • Balık tutmak içinde tercih edilen bir yerdir.

                       İznik Gölü’ne Nasıl Gidilir?                         

İznik Gölü, Yalova ‘nın güneyinde, Sakarya ‘nın güneybatısında, Bilecik’in batısında Bursa ‘nın kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Kendi aracınız ile gitmek için Çamlıca otoyol gişelerinden girerek Bayramoğlu Darıca yol ayrımından ayrılarak Eski hisar feribot iskelesine ulaşmanız gerekiyor. Buradan devam ederek İznik Gölüne ulaşabilirsiniz.

Bursa’dan kendi aracınızla ya da Bursa terminalinden İznik’e giden servislerle şehre ulaşmanız mümkündür.

  • -Bursa-İznik arası yaklaşık 77 kilometre ve araçla yaklaşık 1 saat 10 dakika.
  • -İstanbul-İznik arası yaklaşık 198 kilometre ve araçla yaklaşık 3 saat 15 dakika.
  • -Ankara İznik arası yaklaşık 385 kilometre ve araçla yaklaşık 4 saat 15 dakika
  • -Kocaeli İznik arası yaklaşık 106 kilometre ve araçla yaklaşık 1 saat 40 dakika
  • -Sakarya İznik arası yaklaşık 86 kilometre ve araçla yaklaşık 1 saat 20 dakika

İstanbul’dan kara yolu ile kendi aracınızla ya da Yalova İskelesinden Orhangazi’ye oradan da İznik’e giden servislerle gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.