İztuzu Plajı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2022 – Muğla

İztuzu Plajı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2022 – Muğla

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda İztuzu Plajı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Şemsiye & Şezlong Fiyatları? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                                      İztuzu Plajı Nerede?                              

İztuzu Plajı, Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı Dalyan mevki yakınlarında yer alan altın sarı kumsalı ile dünyaca ünlü bir plajdır. Plaj o kadar ünlü ki The Times gazetesi, 6 aylık bir araştırmanın sonucunda doğa harikası, Caretta caretta kaplumbağlarının yumurtalarını bıraktığı Dalyan’daki İztuzu Plajı’nı, “Avrupa’nın En İyi Açık Alanı” ilan edilmiştir.

Dalyan İztuzu Pilajı, Radar tepesinin eteğinden Dalyan Boğaz’ına kadar 5 bin 400 metre uzunluğundadır. Bu kumsala Caretta Caretta (Loggerhead) türü deniz kaplumbağaları yumurta bıraktıkları için;

Mayıs – Eylül ayları akşam 20.00’den sabah 08.00’e kadar plajdan yararlanamıyorsunuz.

İztuzu Plajın Oluşumu

Antik Çağlarda şu anda bulunan plajın yakınlarında Kaunos diye bilinen bir liman ve ticaret kentiymiş. Daha sonraları Dalaman, Ortaca ve Dalyan bulunan akarsuların akıntısı ile yıllar boyunca kumlar birikmiş ve antik çağlarda liman olan Kaunos’un önünü kapatmaya başlamıştır. Antik Çağlarda yaşanan Rodos Depreminden sonra da Dalaman Çayının yatağının değişmesinden sonra limanın önünü tamamen kapanmıştır. Kapanma sonucun İztuzu Plajı oluşmuştur.

OKUMALISIN  Tarihi Eynebey Hamamı Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ankara

İztuzu Plajının Denizi Nasıl?

Deniz çok dalgalı olmasına karşın o kadar güzeldir. Kumsalı altın sarısı ve inceciktir. Deniz derin değildir. Çocuklu aileler için oldukça idealdir. Biraz Rüzgarlı olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal tesisler açısından yeterli sayılır. Plajda soyunma kabinleri, duş ve tuvalet mevcut. Ancak duştan akan su da tuzludur. Her ne kadar plajın göl kısmından duşa su çekilse de duştan tuzlu su akıyor ve şampuan vs kullanılması yasaktır.

İztuzu Plajında Denize Girilir mi?

Evet.

Plajın her iki yanında Cafe&bistro tarzında yazlık mekânları var. Caretta caretta kaplumbağlarının yumurtalarını bıraktığı bazı alanlar olduğundan plajda bazı alanlara girmek belirli zamanlarda yasak oluyor.

                    İztuzu Plajı Giriş Ücreti 2022 Yılı                           

İztuzu Plajı, Belediye tarafından işletiliyor. Oldukça temiz fiyatlar uygun.

2 Şezlong 1 Şemsiye 80 TL (2022 Yılı) Plajdaki büfe de fastfood yiyecekler ve çeşitli içecekler bulabilirsiniz.

                          İztuzu Plajına Nasıl Gidilir?                             

İztuzu Plajı’na Toplu Taşıma ile Nasıl Gidilir?

İlk seçenek, Dalyan rıhtımdan hareket eden kooperatife ait dolmuş tekneleri. Dolmuş Tekneler, konuklarını İztuzu Plajı’na taşıyor. Sazlıklar arasında yer alan kanallardan yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor.

OKUMALISIN  Bilecik Saat Kulesi Nerede - Nasıl Gidilir - Kim Yaptı - Ne Zaman Yapıldı

ikinci seçenek,  Dalyan PTT yanından kalkan minibüslere binerek Sulungur Gölü çevresini dolaşan ortalama 20 dakikalık bir yolculuğun ardından İztuzu Plajı’na varabilirsiniz. İztuzu Plajından geri dönüş saat 13.00’ten itibaren başlar ve akşam 18.00 kadar dönüş seferleri devam etmektedir. Dikkat etmeniz gereken nokta dolmuş tekne biletleri gidiş dönüş olarak bir bilet şeklinde verilmektedir. Bu nedenle biletlerinizi saklamanız ve giderken değil de dönüşte vermeniz gerektiği için kaybetmemeniz gerekmektedir. Kaybetmeniz durumunda ikinci bir kez bilet almak zorunda kalabilirsiniz.

İztuzu Plajına Araç ile Nasıl Gidilir?

Şahsi aracı ile gidecekler, Sulungür Gölü çevresini dolaşarak gidebilir. (2021 yılı araç geçiş ücreti 15 TL)  Navigasyon ile gitmek için altta bulunan haritayı kullanabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.