Julianus Sütunu (Belkız Anıtı) Nerede – Nasıl Gidilir – Ankara

Julianus Sütunu (Belkız Anıtı) Nerede – Nasıl Gidilir – Ankara

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Julianus Sütunu (Belkız Anıtı) Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı – Kim Yaptı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

             Julianus Sütunu (Belkız Anıtı) Nerede?                

Julians Sütunu, Ankara ilinin en tarihi yeri olan Ulus semtinde Sosyal Bilimler Üniversitesi Kampüsü içerisinde yer almaktadır. (Eski Ankara Valiliği önünde) bulunuyor.

Sütunun; MS 362 yılında imparator Julianus’un Ankara’yı ziyareti anısına dikilmiş olduğu düşünülmektedir. 

Julianus Sütunu toplamda 15 metre yüksekliğindedir. Sütun andezit bir platform üzerine kurulmuş beyaz gri kireç taşından yapılmıştır. Gövdesinde birçok yivli halka şekilli beyaz taşlar üst üste konulmuş, fakat tek parça gibi görünmektedir.

Başlığı yapraklarla süslü, kaidesi ve gövdesi ise çok sadedir. Halk arasında Belkıs Minaresi adı ile de anılır. Evvelden Taşhan’ın yanında olup, 1934 yılında, Valilik Binası önündeki bugünkü yerine nakledilmiştir. Sütun 2001 yılında Ankara Valiliği tarafından restore edilmiştir.

Julianus Sütunun ilk yapılış Yeri – Eski Yeri

İmparator Julianus Apostata’nın Ankara’dan geçişi onuruna dikilen anıtın günümüzdeki  yeri, orijinal yeri değil. İlk yapıldığında,  Gümrük Müsteşarlığı binası ile İş Bankası binasının arasında bulunuyormuş.

1934 yılına gelindiğinde, anıtta oluşan tehlikeli biçimdeki eğilme nedeniyle, anıt biraz daha doğuya taşınarak günümüzdeki yeri olan Eski Defterdarlık ve Valilik binası arasındaki meydanda yeni baştan monte edilmiş. Sütunun taşındığı ilk yerin, orijinal yer olduğu da anıtın alt kaidesinden çıkan yaklaşık 3 metrelik harçlı taş alt yapıdan anlaşıldığı söylenilmektedir.

Eski yerinde bulunduğunda Leylek Yuvası olduğu Ankaralılar tarafından biliniyordu. Ancak taşıma işlemi ve daha sonrası leylekler için yapılan demir korumadan dolayı leylekler bir daha yuva yapmamıştır.

Sütunu gezmeye geldiğiniz de bu bölgede bulunan Hacı Bayram Camii Türbesi ve Roma kalıntılarından olan Augustus Tapınağını ziyaret edebilirsiniz.

                       Julianus Sütununa Nasıl Gidilir?            

Sütuna şu an araç trafiğinin kapalı alan bir bölgede bulunmaktadır. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi sınırları içerisinde olan sütunu yaya olarak ziyaret edebilirsiniz.

Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Ulus semtinde bulunmaktadır.

Bulunduğunuz konumdan; Ulus semtine gelen  Metro, Dolmuş ve otobüslerinden herhangi birine binip ULUS durağında inerek gelebilirsiniz.

Metroyu kullanacak kişiler; Metro Hattının Ulus Durağından indikten sonra Heykel çıkışından çıkarak Heykele geldikten sonra sol tarafta bulunan İş Bankası Müzesi ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi arasından geçerek gezebilirsiniz. Yaya trafiğine açıktır.

Araç ile gelecek olanlar; Hacı Bayram Veli Cami otoparkını ve çevrede bulunan otoparkları kullanabilirler. Araçlarını bıraktıktan sonra yürüme mesafesindedir.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Mustafa dedi ki:

    Yillar once burda leylek yuvasi vardi simdi göremiyoruz

    1. Seyyah Çağlar dedi ki:

      Doğru söylüyorsunuz yer değişiminden sonra leylek gelmiyor