Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Justinianus Köprüsü Nerede-Nasıl Gidilir?

Justinianus Köprüsü Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Justinianus Köprüsü Nerede-Nasıl Gidilir? – Sakarya Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Justinianus Köprüsü

Justinianus Köprüsü Sakarya ilinin Serdivan ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Serdivan ilçesinin Beşköprü mevkiindedir. Şehir merkezine uzaklığı 8 km dir.

Sakarya Nehri’nin kollarından olan Çark Deresi (Melas Çayı) üzerinde yer alan Justinianus Köprüsü, Erken Bizans Dönemi’nin Anadolu’daki en görkemli anıtsal yapılarındandır.

Justinianus Köprüsü Bizans İmparatoru Justinianus tarafından MS 558-560 yıllarında yaptırılmıştır. Bu taş köprü, 365 metre uzunluğunda, 9,85 metre genişliğinde olup toplam 12 kemerden meydana gelmektedir. Köprünün batı ucunda tak izi, doğu ucunda köprü ile ilgili tonozlu yapı kalıntıları bulunmaktadır. Adapazarı güneybatı yakınında, daha doğrusu kentin o yanda hemen bitişiğinde bulunan, Justinianus dönemi yapıtı çok görkemli köprüye önceleri Latince Pons (Köprü) deniyordu ve köprünün kendine özgü başka bir adı yoktu. Justinianus Köprüsü 2018 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınmıştır.

Karayolları Genel Müdürlüğünce 1995 yılında onarılan Justinianus Köprüsü taşıt trafiğine kapatılmış ve köprünün her iki ucuna üçer basamak yapılmıştır.

OKUMALISIN  Lisinia Doğa Proje Alanı Nerede - Nasıl Gidilir?

Justinianus Köprüsü nerede?

Justinianus Köprüsü Sakarya ilinin Serdivan ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Serdivan ilçesinin Beşköprü mevkiindedir. Şehir merkezine uzaklığı 8 km dir.

Justinianus Köprüsüne hususi aracınızla ve toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Sakarya otogarına geldikten sonra şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Panorama Konya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir–Giriş Ücreti/Ziyaret Saati

evgili Seyyahlar bu yazımızda Panorama Konya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir