Kadifekale Nerede-Nasıl Gidilir?

Kadifekale Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kadifekale Nerede ve Nasıl Gidilir? İzmir  Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Kadifekale

Kadifekale İzmir ilinin Konak ilçe sınırında yer almaktadır. Konak ilçesinde Kadife Mahallesi sınırları içerisindedir. 4. yüzyılda inşa edilmiş olan Kadifekale’nin yüksekliği 186 metredir. Günümüzde oldukça iyi durumda olan Kadifekale tarihi kalıntıları ve güzel manzarası ile görülmeye değer yerlerdendir. Bu noktadan İzmir’i ve Körfezi kuş bakışı izleyebilirsiniz.

Büyük İskender’in emriyle Generali Lysimachos aracılığı ile yaptırılmıştır. Adını, tarihin en önemli isimlerinden biri olan Evliya Çelebi’nin, Büyük İskender’in düşmanı efsane kraliçe Kaydafe’den yakıştırması sonucu almıştır. Kalenin bulunduğu alanda Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait pek çok kalıntılar bulunmaktadır.

Kaleye giriş için herhangi bir ücret ödenmemektedir. Haftanın her günü ziyaret etme şansına sahipsiniz. Bu bölge gecekondularla kaplıdır. Büyükşehir Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm projesi ile bölgede yenileme çalışmaları devam etmektedir.

Kadifekale Efsanesi

Kadifekale’de yeni bir kent kurulmasının mistik bir efsanesi vardır. Büyük İskender’in gördüğü bir rüya ile başlayan Kadifekale hikayesi şöyledir. Rivayete göre; Büyük İskender Nemesis kutsal alanında avlanırken üzerine yorgunluk çöker ve yüce bir çınarın altında uyur. Rüyasında iki Nemesis görür. Nemesisler İskender’den uyuduğu yerin olduğu alana bir kent kurmasını söyler. Bu garip rüyayı göre Büyük İskender rüyasını yorumlatmak için adamlarını bugün Ahmetbeyli beldesi sınırlarında bulunan Klaros Apollonu’na gönderir. O dönemde uluslararası bir alan olarak kabul edilen ve bilicilik merkezi olarak işlev göre Klaros’taki kâhinler İskender’in gördüğü rüyayı onaylar.

OKUMALISIN  Halfetih Minaresi Nerede - Nasıl Gidilir?

İskender’in adamlarına, kutsal Melez Çayı kenarında bulunan Pagos Tepesi eteklerine bir şehir kurulursa burada yaşayacak olan İzmirli halkın eskiye nazaran 2-3 kat daha mutlu olacaklarını söylemelerini tembihlerler.  Bunun üzerine Büyük İskender söylenilen bölgeye bir şehir kurmak için generalleri Antigonos ve Lysimakhos‘a komut verir. İzmir’de yaşayan halk Kadifekale tarafına taşınır. Eski İzmir’in konumu nedeniyle düşük olan ticari potansiyel yeni yerleşim yerinde artar. Bu da İskender’in rüyasının gerçek olduğu anlamıyla yorumlanır. Şehrin inşaatını General Antigonos başlatır ve General Lysimakhos tamamlar.  Şehre akropol, tiyatro, tapınaklar, su kemerleri, sur duvarları, geniş revaklı caddeleri ve tepeden denize doğru uzanan yapılar sayesinde güçlü bir liman kenti olma yolunda hız kazanır.

Kadifekale Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kadifekale İzmir ilinin Konak ilçe sınırında yer almaktadır. Konak ilçesinde Kadife Mahallesi sınırları içerisindedir.

Kadife Kaleye ulaşmak için öncelikle İzmir merkeze gelmeniz gerekmektedir. Kadife kale ulaşım açısından oldukça kolay bir noktada yer almaktadır. Toplu taşıma araçlarıyla kaleye rahatça ulaşabilirsiniz.

İzmir’in Bazı İllere Uzaklıkları;

 • İZMİR-ADANA ARASI 900 km
 • İZMİR-AFYON ARASI 327 km
 • İZMİR-ANKARA ARASI  579 km
 • İZMİR-ANTALYA ARASI  446 km
 • İZMİR-AYDIN ARASI 130 km
 • İZMİR-BALIKESİR ARASI 173 km
 • İZMİR-BURSA ARASI 322 km
 • İZMİR-DENİZLİ ARASI 224 km
 • İZMİR-ESKİŞEHİR ARASI 412 km
 • İZMİR-ISPARTA ARASI 382 km
 • İZMİR-İSTANBUL ARASI 561 km
 • İZMİR-KÜTAHYA ARASI 334 km
 • İZMİR-MUĞLA ARASI 229 km
 • İZMİR-UŞAK ARASI 211 km
OKUMALISIN  Afganistan Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.