Kadirli Ala Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Kadirli Ala Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Kadirli Ala Cami Nerede – Nasıl Gidilir? – Osmaniye Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Kadirli Ala Cami

Ala Cami Osmaniye ilinin Kadirli ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Toprakkale ilçesine bağlı Öksüzlü köyünde bulunur. Osmaniye il merkezine 44 km, Kadirli ilçesine ise 15 km uzaklıkta bulunur.

Bu yapı Roma dönemine ait bir yapıdır. M.S 70’li yıllarda inşa edildiği bilgisine ulaşılmaktadır. Yapı İlk inşa edildiğinde bir manastırdır. Daha sonra manastır kısmına kilise eklenmiş uzun yıllar manastır olarak hizmet vermiştir. Yapının camiye çevrilmesi Dulkadiroğluları Türkmen Beyi, Alaüddevle’nin oğlu Sarı Kaplan dönemidir (1480). Bu dönemde Alaüddevle Camisi ismi verilmiştir. İlçe nüfusun azalması ile gerekli önem verilmemiş ve kendi kaderine terk edilmiştir.

1865 yıllında tekrar restore edilerek cami açılmış ve ismi Ala Camisi olmuştur. Kadirli Camisi olarak da bilinir. Son olarak 2005 yıllında restore çalışmaları başlatmış 2007 yılında son halini almıştır.

Kadirli Ala Cami Nerede?

Ala Cami Osmaniye ilinin Kadirli ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Toprakkale ilçesine bağlı Öksüzlü köyünde bulunur. Osmaniye il merkezine 44 km, Kadirli ilçesine ise 15 km uzaklıkta bulunur.

OKUMALISIN  Bodrum Akvaryum Koyu Nerede – Nasıl Gidilir?

Kadirli Ala Cami  Nasıl Gidilir?

Ala Cami’ye toplu taşıma ya da hususi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Osmaniye merkezinden hususi araç ile gelenler Osmaniye Kozan Yolu üzerinden ulaşım sağlayabilirler. Kadirli merkezden gelenler ise Kadirli Kozan Yolu üzerinden veya Narlıkışla Cad. üzerinden ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile kaleye ulaşmak isteyenler önce Osmaniye merkeze buradan Kadirli merkeze gelmelidirler. Kadirli merkezden de köy dolmuşları ile ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.