Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? Kahramanmaraş Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vereceğiz.

Arkeoloji Müzesi,  Kahramanmaraş il merkezinde Azerbaycan Bulvarı üzerinde bulunuyor. Modern anlamda Kahramanmaraş’ta ilk müze çalışmaları 1929 yılında Sakarya Mektebine araştırma yapmak içim gelen Alman Arkeolog Von Der Osten ve Dönemin Milli Eğitim Müdürü Neşet Zühtü Bey Tarafından yapılmıştır. Daha sonra Müze Binası 1947 yılında Taş Medrese’de kurulur ve sonrasında 1961 yılında Kahramanmaraş Kalesi’ne taşınmıştır. Arkeoloji Müzesi Bugünkü Binasına taşınması ise 1975 yılında gerçekleşmiştir.

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Envanter kayıtlarına göre 30.000 eser bulunmaktadır. Arkeoloji Müzesinde, Yedi adet teşhir salonu, birer adet çocuk eğitim Salonu, çok amaçlı toplantı salonu ve  bahçede sergilenen eserler bulunmaktadır.

Arkeoloji Müzesi Sergi salonlarından bahsedecek olursak;

-Antik Fil Sergi Salonu

-Direkli Mağara Kazısı Sergi Salonu

-Domuztepe Höyük Kazısı Sergi Salonu

-Maraş Aslanı ve Hitit Eserleri Sergi Salonu

-Mozaik Sergi Salonu

-Taş Eserler Sergi Salonu

-Kronolojik Arkeolojik Eserler Sergi Salonu

OKUMALISIN  Hacı Bayram Cami ve Külliyesi Nerede - Nasıl Gidilir?

-Sikke Teşhir Bölümü    

-Bahçe Teşhir sergi Bölümü

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesinin En Önemli ve Dikkat çeken Salonu, Antik Fil Sergi Salonudur. Antik Fil Sergi Bölümünde,  MÖ.1400’lü yıllarda Türkoğlu İlçesi, Gâvur Gölü Bataklığından bulunan çıkarılan 5 metre yüksekliğinde 2 adet Antik Asya fil iskeleti sergilenmektedir. Fil İskeletinin 2500 yıl öncesine dayanması gelen ziyaretçileri şaşırtmaktadır.

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti;

Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti 10 TL’dir.

18 yaş altıve 65 yaş üstü Giriş Ücretsizdir.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri;

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi İletişim Bilgileri;

Adres: Yeni Şehir, Azerbaycan Bulvarı, Merkez-Kahramanmaraş

OKUMALISIN  Aydın Nysa Antik Kenti Nerede-Nasıl Gidilir?

Tel: (0344) 223 44 88

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Arkeoloji Müzesi, Kahramanmaraş il merkezinde Azerbaycan Bulvarı üzerinde bulunmaktadır. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine yakın bir konumdadır. Gerek Özel aracınız ile gerekse de toplu taşıma aracınız ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma ile Gidecekler, Büyükşehir Belediyesine giden Minibüslere binerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Şahsi aracınız ile Gidecekler, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşabilirsiniz. Müze binasının arkasında otopark bulunuyor.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.